Niezbędne i najlepsze narzędzia do ogrodu dla amatorów i profesjonalistów. Sprawdź nasze propozycje

Niezbędne i najlepsze narzędzia do ogrodu dla amatorów i profesjonalistów. Sprawdź nasze propozycje

Dobrze skompletowany zestaw narzędzi do ogrodu ułatwia pielęgnację terenów zielonych i pomaga zadbać o zdrowy rozwój rosnących w nim roślin. Prace ogrodowe pozwalają przyśpieszyć czas wegetacji upraw, a także umożliwiają maksymalizację wydawanych przez nie plonów. Dysponując odpowiednimi ogrodniczymi przyrządami, wszelkie działania podejmowane, czy to na działce, czy w przydomowym otoczeniu, przebiegają szybko i przyjemnie. Zatem, jakie narzędzia do ogrodu powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego właściciela terenów zielonych?

Materiał reklamowy Leroy Merlin

Szpadel i saperka

Szpadle oraz saperki to podstawowe narzędzia do ogrodu. Umożliwiają łatwe i przede wszystkim niezwykle szybkie przekopywanie ziemi oraz wykonywanie w niej otworów. Dzięki temu są też niezbędne przy sadzeniu i przesadzaniu wszelkiego rodzaju roślin.

Ze względu na dość duże wymiary szpadel wykorzystywany jest głównie do prac wymagających przekopania sporych ilości ziemi. Jego końcówka robocza jest delikatnie zaostrzona, umożliwia to bezproblemowe przebijanie się przez zbitą glebę. 

Saperka to z kolei przykład małego i poręcznego narzędzia ogrodowego. Jej wymiary umożliwiają precyzyjne wykonywanie niewielkich otworów w ziemi, co znakomicie sprawdza się m.in. podczas rozsadzania warzyw. Saperka przyda się również do usuwania chwastów, przycinania korzeni oraz tworzenia dołków pod cebulki. 

Wybierając tego rodzaju narzędzia do ogrodu, należy zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do ich produkcji. Szczególnie ważne jest, aby ich ostrze wykonane było ze stali hartowanej. Zapobiega to przedwczesnemu niszczeniu się przyrządów i umożliwi wykorzystywanie ich przez wiele lat. Narzędzia do ogrodu powinny też być wyposażone w ergonomiczną rączkę, która ułatwia pracę i chroni dłoń użytkownika przed powstawaniem bolesnych odcisków.

sekator i nożyce

Sekator i inne narzędzia do ogrodu

Sekator oraz nożyce ogrodowe

Kolejnymi niezwykle przydatnymi narzędziami do ogrodu są sekatory i nożyce ogrodowe. Umożliwiają one precyzyjne przycinanie zielonych pędów i gałęzi, tym samym dając możliwość niemal dowolnego formowania małych drzew i krzewów ozdobnych. 

Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji sekatory są w stanie rozprawiać się ze znacznie grubszymi odnogami roślin. Ich ostrza wykonywane są z wysokogatunkowej stali węglowej i mogą przecinać nawet zdrewniałe konary o średnicy dochodzącej do kilku centymetrów. W połączeniu z długimi rączkami, które tworzą wysoką dźwignię, pozwala to wykorzystywać je także do pielęgnacji obszarów sadowniczych. 

Z kolei nożyce to narzędzia do ogrodu o znacznie mniejszych rozmiarach. Służą przede wszystkim do podcinania młodszych pędów oraz gałązek o małej średnicy. Świetnie sprawdzą się też do usuwania łodyg zwiędłych kwiatów oraz uschniętych krzewów.

Wybierając sekatory i nożyce ogrodowe, należy zwrócić szczególną uwagę na kształt oraz materiał, z jakiego wykonana jest ich rączka. Powinna ona zapewniać pewny chwyt, jednocześnie nie męcząc dłoni. Ważna jest także możliwość zablokowania ostrza narzędzia, aby nie mogło się ono przypadkowo otworzyć się w trakcie transportu.

taczki i grabie

Taczki, grabie i inne narzędzia do ogrodu

Motyki

Motyka to narzędzie wyposażone w metalowe ostrze, wykonane w kształcie trapezu lub litery „V”. Przymocowane jest ono do trzonka motyki pod ostrym kątem, zapewniając możliwość rycia nim w glebie. Pozwala to bardzo szybko spulchnić ziemię oraz rozbić ją na mniejsze struktury. Zabieg ten sprzyja chłonięciu przez glebę wilgoci oraz życiodajnych składników odżywczych. Pomaga też w ukorzenianiu się roślin, pozwalając im dużo łatwiej penetrować warstwy ziemi.

Korzystając z motyki można szybko przygotowywać rowki pod nasiona, a po zakończeniu procesu wysiewu, przy pomocy kilku ruchów, łatwo można przykryć je ziemią. Motyka  sprawdzi się również podczas usuwania chwastów oraz przekopywaniu gleby.

Dobra motyka powinna być wykonana z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, co uchroni ją przed korozją oraz wyszczerbieniem się jej ostrza. Warto też zwrócić uwagę na jej masę, ponieważ wysoka waga będzie utrudniać pracę i męczyć nadgarstki.

Grabie

Grabie to niezwykle wszechstronne narzędzie do ogrodu. Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac porządkowych, takich jak zbieranie spadających z drzew liści, grabienie skoszonej trawy oraz pryzmowanie wyrwanych chwastów i innych odpadów roślinnych. Szerokie zęby grabi przyśpieszają pracę, pozwalając szybko sprzątnąć nawet rozległy teren. 

Dobrej jakości grabie przydadzą się też podczas prac ziemnych. Przy ich pomocy można w łatwy sposób rozgarnąć i wyrównać ziemię, tworząc równe i estetyczne podłoże. Pozwoli to wyeksponować kwiaty oraz krzewy ozdobne, dzięki czemu ogród stanie się miejscem cieszącym oczy.

Ważne jest jednak, aby wybierać przyrządy o solidnej i wytrzymałej konstrukcji. Podczas pracy grabiami, ich zęby narażone są na wysokie obciążenia mechaniczne. Muszą poradzić sobie z rozgarnianiem korzeni, kamyków oraz gródków ziemi. Dlatego do produkcji tego rodzaju narzędzi do ogrodu powinny zostać użyte wysokiej klasy materiały – najlepiej stal narzędziowa.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds