Non Sola Scripta, czy darmowe koncerty organowe w Elżbiecie

Non Sola Scripta, czy darmowe koncerty organowe w Elżbiecie

Zaczyna się organowe lato we Wrocławiu. Jest w czym wybierać, a niektóre koncerty organowe za darmo.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Organy Englerta, Głos Śląska

koncerty organowe

pulpit organów Englera, fot.©Jerzy Dudzik

Jeszcze pachnące nowością odbudowane organy Englerta w bazylice świętej Elżbiety Węgierskiej zachwycają złotym blaskiem i dźwiękiem. Koncerty w bazylice są darmowe i będzie ich całkiem sporo. Pierwszy już w najbliższy piątek (7 czerwca) o godz. 19.00. Kolejne koncerty według wykazu zwykle w piątki z dwoma wyjątkami.
Daty koncertów w czerwcu 7, 14, 21, 28,
w lipcu 5, 12, 19, 26,
w sierpniu 2, 9, uwaga koncert specjalny 15, oraz 23 i 30
we wrześniu 6, 13, 20 i 27.
Dodatkowo koncert w listopadzie w Dniu Niepodległości.
A co będzie zimą? Czy w czasie jarmarku będą koncerty organowe i kolędy w Elżbiecie?

Co usłyszymy?

Opieką nad programem koncertów zapewnia profesor Piotr Rojek entuzjasta i wirtuoz organów. Jak opowiadał dziennikarzom podczas briefingu muzyka organowa to już nie tylko akompaniament do kościelnych uroczystości. Muzycy organowi potrafią improwizować i czynią to z ochotą. Na początek 7 czerwca zagra nauczyciel i wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej Jan Surma. Ciekawy jest repertuar pierwszego koncertu. Wstęp bez biletów, „kto pierwszy ten lepszy” i ma miejsce siedzące.

Reklama Reklama PolisyTravel

Organy w NFM

Kino Organowe w Narodowym Forum Muzyki przyciąga mnóstwo widzów. Na początek filmy nieme z początku XX wieku z improwizowaną muzyka organową. Nie wszyscy wiedzą, że w czasach kina niemego  gdy już pojawiły się napisy, w sali kinowej instalowano niewielkie organy, na których na żywo teper podkładał muzykę do tego co działo się na ekranie. Z biegiem czasu i rozwojem techniki narodziła się z tego muzyka filmowa. Oczywiście instrument w NFM jest nieporównanie lepszy od tych dawnych,  z początku kina. Ma więcej piszczałek i głosów. To instrument koncertowy. Zatem teraz idziemy do najlepszej sal muzycznej w kraju, by posłuchać muzyki organowej w wykonaniu znakomitych artystów i obejrzeć do tego obrazki na ekranie. Czyżby muzyka zdominowała obraz?
Jak mawiał klasyk kina, na początku trzęsienie ziemi a później napięcie rośnie. Koncertów organowych sporo i jest w czym wybierać.

Non Sola Scripta

Znany i lubiany we Wrocławiu cykl letnich koncertów na Ostrowie Tumskim. W tym roku XXXI edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław wraz z prof. Andrzejem Chorosińskim zapraszają w każdą niedzielę od 30 czerwca do 25 sierpnia do Kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja, na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia łączącego organową klasykę z muzyką improwizowaną. Kościół jest zwykle zamknięty. Kiedyś stał w nim, w centralnym miejscu, sarkofag piastowskiego księcia Henryka IV Probusa, bo i kościół był mauzoleum. Po wojnie dzieło kamieniarzy wykształconych we Fryburgu, Strasburgu i Marburgu oraz w Nadrenii trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest eksponowane w sali rzeźby średniowiecznej.
Może czas przywrócić sarkofag do kościoła, gdzie został ufundowany i przez setki lat był chroniony?

Program festiwalu Non-Sola-Scripta znajdziecie na stronie tutaj link

Są tacy, co na koncerty organowe jeżdżą do Świętej Lipki lub do Oliwy. My polecamy te wrocławskie. A połączenie instrumentów dętych z organami to absolutny przebój lata organowego. Tak będzie w czasie koncertu 30 czerwca, gdy wystąpią prof. Andrzej Chorosiński na organach oraz Wratislavia Trumpet Consort.

Organy w katedrze

W czasie budowy przed pierwszą wojną światową Hala Stulecia we Wrocławiu została wyposażona w największe organy w ówczesnej Europie. Instrument przetrwał dwie wojny w dobrym stanie. Po wojnie został rozebrany i w większej części zmontowany w wrocławskiej katedrze na Ostrowie Tumskim. W tym roku organy w katedrze milczą. Na stronie parafii ogłoszono zbiórkę na remont instrumentu. To jednak Wrocław i ministerstwo właściwie sfinansują remont. Koszt remontu to ponad 16 milionów. Zostały podpisane umowy i wszystko wskazuje na to, że  instrument w katedrze wrocławskiej będzie mógł dalej cieszyć turystów i melomanów. Jeśli macie jakiś zbędny milion to możecie się dołożyć do odbudowy wspaniałego instrumentu.

Jak będziecie w piątkowy wieczór na jarmarku, to możecie posłuchać ,czy muzyka organowa robi na Was wrażenie.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Zasady głosowania w Parlamencie Europejskim

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds