Non Sola Scripta, czy darmowe koncerty organowe w Elżbiecie
Zaczyna się organowe lato we Wrocławiu. Jest w czym wybierać, a niektóre koncerty organowe za darmo.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Organy Englerta, Głos Śląska
Jeszcze pachnące nowością odbudowane organy Englerta w bazylice świętej Elżbiety Węgierskiej zachwycają złotym blaskiem i dźwiękiem. Koncerty w bazylice są darmowe i będzie ich całkiem sporo. Pierwszy już w najbliższy piątek (7 czerwca) o godz. 19.00. Kolejne koncerty według wykazu zwykle w piątki z dwoma wyjątkami.
Daty koncertów w czerwcu 7, 14, 21, 28,
w lipcu 5, 12, 19, 26,
w sierpniu 2, 9, uwaga koncert specjalny 15, oraz 23 i 30
we wrześniu 6, 13, 20 i 27.
Dodatkowo koncert w listopadzie w Dniu Niepodległości.
A co będzie zimą? Czy w czasie jarmarku będą koncerty organowe i kolędy w Elżbiecie?
Co usłyszymy?
Opieką nad programem koncertów zapewnia profesor Piotr Rojek entuzjasta i wirtuoz organów. Jak opowiadał dziennikarzom podczas briefingu muzyka organowa to już nie tylko akompaniament do kościelnych uroczystości. Muzycy organowi potrafią improwizować i czynią to z ochotą. Na początek 7 czerwca zagra nauczyciel i wykładowca wrocławskiej Akademii Muzycznej Jan Surma. Ciekawy jest repertuar pierwszego koncertu. Wstęp bez biletów, „kto pierwszy ten lepszy” i ma miejsce siedzące.
Organy w NFM
Kino Organowe w Narodowym Forum Muzyki przyciąga mnóstwo widzów. Na początek filmy nieme z początku XX wieku z improwizowaną muzyka organową. Nie wszyscy wiedzą, że w czasach kina niemego gdy już pojawiły się napisy, w sali kinowej instalowano niewielkie organy, na których na żywo teper podkładał muzykę do tego co działo się na ekranie. Z biegiem czasu i rozwojem techniki narodziła się z tego muzyka filmowa. Oczywiście instrument w NFM jest nieporównanie lepszy od tych dawnych, z początku kina. Ma więcej piszczałek i głosów. To instrument koncertowy. Zatem teraz idziemy do najlepszej sal muzycznej w kraju, by posłuchać muzyki organowej w wykonaniu znakomitych artystów i obejrzeć do tego obrazki na ekranie. Czyżby muzyka zdominowała obraz?
Jak mawiał klasyk kina, na początku trzęsienie ziemi a później napięcie rośnie. Koncertów organowych sporo i jest w czym wybierać.
Non Sola Scripta
Znany i lubiany we Wrocławiu cykl letnich koncertów na Ostrowie Tumskim. W tym roku XXXI edycja Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław wraz z prof. Andrzejem Chorosińskim zapraszają w każdą niedzielę od 30 czerwca do 25 sierpnia do Kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja, na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia łączącego organową klasykę z muzyką improwizowaną. Kościół jest zwykle zamknięty. Kiedyś stał w nim, w centralnym miejscu, sarkofag piastowskiego księcia Henryka IV Probusa, bo i kościół był mauzoleum. Po wojnie dzieło kamieniarzy wykształconych we Fryburgu, Strasburgu i Marburgu oraz w Nadrenii trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest eksponowane w sali rzeźby średniowiecznej.
Może czas przywrócić sarkofag do kościoła, gdzie został ufundowany i przez setki lat był chroniony?
Program festiwalu Non-Sola-Scripta znajdziecie na stronie tutaj link
Są tacy, co na koncerty organowe jeżdżą do Świętej Lipki lub do Oliwy. My polecamy te wrocławskie. A połączenie instrumentów dętych z organami to absolutny przebój lata organowego. Tak będzie w czasie koncertu 30 czerwca, gdy wystąpią prof. Andrzej Chorosiński na organach oraz Wratislavia Trumpet Consort.
Organy w katedrze
W czasie budowy przed pierwszą wojną światową Hala Stulecia we Wrocławiu została wyposażona w największe organy w ówczesnej Europie. Instrument przetrwał dwie wojny w dobrym stanie. Po wojnie został rozebrany i w większej części zmontowany w wrocławskiej katedrze na Ostrowie Tumskim. W tym roku organy w katedrze milczą. Na stronie parafii ogłoszono zbiórkę na remont instrumentu. To jednak Wrocław i ministerstwo właściwie sfinansują remont. Koszt remontu to ponad 16 milionów. Zostały podpisane umowy i wszystko wskazuje na to, że instrument w katedrze wrocławskiej będzie mógł dalej cieszyć turystów i melomanów. Jeśli macie jakiś zbędny milion to możecie się dołożyć do odbudowy wspaniałego instrumentu.
Jak będziecie w piątkowy wieczór na jarmarku, to możecie posłuchać ,czy muzyka organowa robi na Was wrażenie.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024