Numizmatyka – hobby popularne wśród seniorów

Numizmatyka, czyli zbieranie monet i medali to hobby szczególnie popularne w gronie osób w dojrzałym wieku. Typowy polski kolekcjoner tworzy swoje zbiory dla przyjemności. Za ważne uważa historyczne i pamiątkowe aspekty swej pasji.

kolekcjonerzy

Typowy kolekcjoner to osoba po 55. roku życia. Jego sylwetkę możemy poznać dzięki raportowi Skarbnicy Narodowej „Kolekcjonera portret własny”. Raport przygotowano na podstawie badania ankietowego, w którym wzięło udział ponad pół tysiąca osób. Wynika z niego, że blisko połowa ankietowanych kultywuje przygodę z numizmatyką od ponad 10 lat, a 37% robi to jeszcze dłużej – ponad 15 lat. To pasja, która z biegiem lat coraz bardziej „wciąga”.

Jak zacząć kolekcjonować monety i medale?
Towarzystwa numizmatyczne, antykwariaty, specjalistyczne sklepy – w każdym z tych miejsc można rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem. Dzięki internetowi nie trzeba już przemierzać tysięcy kilometrów w poszukiwaniu ciekawych okazów do kolekcji. Internetowy sklep z numizmatami prowadzi także Skarbnica Narodowa.

Dla przyjemności i dla potomnych
Polscy pasjonaci numizmatyki przywiązują znacznie większą wagę do kolekcjonerskiej wartości monet niż do ich wartości rynkowej. Najczęściej deklarowaną motywacją jest kolekcjonowanie hobbistyczne, a niemal co drugi respondent przyznaje, że swoje zbiory tworzy z myślą o przyszłych pokoleniach. Kolekcja jest więc przede wszystkim powodem do dumy!

Jakie monety kolekcjonujemy najchętniej?
Numizmatyka łączy w sobie rozmaite dziedziny zainteresowań, co doskonale pokazuje różnorodność motywów prezentowanych na monetach. Największą popularnością cieszą się numizmaty obrazujące historię Polski i świata. Bardzo duży odsetek kolekcjonerów wybiera numizmaty z motywami religijnymi.

moneta jubileuszowa fatima_poziomo

Jubileuszowa moneta upamiętniająca objawienia w Fatimie
Najczęściej monety okolicznościowe przygotowywane są dla upamiętnienia doniosłych wydarzeń bieżących lub rocznic historycznych. Przykładem takiej emisji jest jubileuszowa moneta wybita dla uczczenia objawień fatimskich. W 2017 roku upływa sto lat od wydarzeń w Fatimie, podczas których Matka Boża ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Przekazała dzieciom orędzie dla ludzkości, które przeszło do historii jako „tajemnice fatimskie”.
Z zamiarem przypomnienia tego niezwykłego wydarzenie została wyemitowana oficjalna moneta:

Cudowny wizerunek Matki Bożej Fatimskiej na monecie zachwyca kunsztem i precyzją zdobienia wykonanego w technologii tampondruku. Do monety dołączony jest certyfikat potwierdzający autentyczność, gwarantujący oryginalność i jakość.
Skarbnica Narodowa, jako wyłączny dystrybutor, oferuje jubileuszową monetę w specjalnej cenie – zaledwie 49 zł. Więcej informacji na stronie www.fatimamoneta.pl

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds