Seniorze – pozbądź się wersalki! Odcinek 2. Cykl – Jak się wyspać?

Mocny sen to fundament zdrowego stylu życia. Zazwyczaj mówi się o tym, jak i ile powinniśmy spać. Jednak to, na czym śpimy, jest niemniej istotne. Problemy z kręgosłupem, bóle stawów i mięśni często biorą się z niewłaściwego materaca. Sprawdź, czy Twoje łóżko zapewnia dobry, zdrowy sen.

Fabryka Materacy JANPOL

Przeciętny człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Przez długie lata kłopoty z bezsennością wydają się czymś abstrakcyjnym. Kiedy jednak zaczynamy mieć problem z osteroporozą, bolą nas stawy, a i kręgosłup daje o sobie znać, oprócz wizyty u ortopedy, rehabilitacji oraz leków powinniśmy zaaplikować sobie odpowiednią dawkę zdrowego i wygodnego snu.

Jeśli nie wersalka, to co?
Na czym zatem spać, aby solidnie wypocząć? Przede wszystkim – warto pozbyć się wersalki. Popularne przed laty rozwiązanie wciąż można spotkać w wielu domach. O ile dobrze sprawdza się jako miejsce snu dla gości, o tyle systematycznie używana może nam skutecznie uprzykrzyć życie. Fakty są natomiast takie, że zamiana wersalki czy rozkładanej sofy na łóżko z wygodnym materacem w niebywały sposób poprawia jakość snu, a co się z tym wiąże, jakość codziennego życia. W tym momencie często pojawia się argument braku miejsca w postaci osobnego pokoju – sypialni. Oczywiście jest to pewne utrudnienie, ale nie przeszkoda nie do pokonania. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zakup leżanki, spod której wysuwa się drewniany stelaż, dzięki któremu zamienia się ona w pełnowymiarowe, wygodne łóżko. Jeśli udekorujemy ją poduchami  i ładną narzutą, stanie się integralnym elementem pokoju.

Czy wiesz, że Fabryka Materacy JANPOL została Konsumenckim Liderem Jakości 5-lecia, więcej TUTAJ

Twardy czy miękki materac?
Mitem jest, że dobry materac to twardy materac. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni. Z kolei zbyt miękki prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.
Stopień twardości materaca powinien być dopasowany do naszej wagi. Dla osób o drobnej budowie ciała najlepsze materace to te miękkie i średnio twarde, natomiast w przypadku osób cięższych lepiej sprawdzą się materace twarde. Nie bez znaczenia są też indywidualne preferencje, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest sprawdzić w sklepie, na którym modelu będzie nam najwygodniej. Przy tej okazji warto wykonać  prosty test – leżąc w pozycji na wznak należy wsunąć dłoń pod plecy. Jeśli wchodzi z lekkim oporem, oznacza to, że materac jest dla nas optymalny, jeśli natomiast nie możemy jej wsunąć – jest zbyt miękki.
Wykonując próby weźmy pod uwagę, że kiedy leżymy na boku, nasz kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej.

Piankowy, lateksowy czy sprężynowy?
Przed wyborem materaca warto zastanowić się nad jego materiałem. Materace wykonane z pianki termoelastycznej odbierane są jako najwygodniejsze i najlepiej dostosowujące się do naszego ciała. Reagują na temperaturę ciała – im wyższa, tym większe odkształcenie podłoża.
Lateksowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na trwałe odkształcenia. Świetnie „oddychają” i dystrybuują wilgoć. Mają wysoki stopień elastyczności, co umożliwia dopasowanie do kształtu ciała w każdym położeniu. Są antybakteryjne i z tego względu polecane szczególnie alergikom.
Materace sprężynowe dzielą się na kieszeniowe i bonnellowe. W kieszeniowych sprężyny działają niezależnie od siebie, sprawiając, że każda część ciała zyskuje podparcie adekwatne do swojego ciężaru. W bonnellowych mamy do czynienia ze sprężystością progresywną, co oznacza, że mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży – większą siłę wypierania. Sprężyny są ze sobą połączone, a więc nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię podłoża do spania.
W sprzedaży są również tzw. materace kokosowe, twardsze od pozostałych typów. W ich skład wchodzą: płyta z łupiny palmy kokosowej, z pianki poliuretanowej, lateksu, ewentualnie pianki termoelastycznej. Materace kokosowe często występują w połączeniu z piankami wysokoelastycznymi, które stabilnie podpierają kręgosłup.

Nocna  rehabilitacja
Przy dolegliwościach układu kostnego warto zastanowić się nad zakupem materaca rehabilitacyjnego, czyli takiego, który uzyskał pozytywne opinie ośrodków rehabilitacyjnych oraz świadectwo odpowiednich instytucji certyfikujących. Wśród polecanych materacy rehabilitacyjnych znajdują się m.in. Demeter, Atena, Zeus, Dejmos, Andromeda, Afrodyta czy Klio. Ich dodatkową zaletą jest niższa, 8-procentowa stawka podatku VAT.

Reklama Reklama SU Bałtyk

W następnym odcinku (już 27 września) podamy więcej informacji o specjalistycznych produktach do spania.

Reklama Reklama PolisyTravel

Odcinek I. Seniorze, pij wodę przed snem! 


O Fabryce Materacy JANPOL

Fabryka Materacy JANPOL to polska firma z 25-letnim doświadczeniem. Oferuje szeroki wybór materacy i łóżek, a także nakładki higieniczne, materace posłaniowe i dodatki. Swoją ofertę kieruje do klientów indywidualnych, a także branży hotelowej i sanatoryjnej. Wysokie standardy jakości, duży wybór wzornictwa, ergonomia zastosowania oraz doskonały serwis i fachowe doradztwo pozwala dostarczać rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego, wymagającego użytkownika.

Wybór materaca Fabryki Materacy JANPOL to gwarancja wypoczynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę internetową Fabryki Materacy JANPOL. Kliknij TUTAJ! 

Czy wiesz, że?

Fabryka Materacy JANPOL przystąpiła do programu Otwarci 50+? 

Senior woman awake on bed

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds