O ile wzrosną emerytury w wyniku waloryzacji w 2022

O ile wzrosną emerytury w wyniku waloryzacji w 2022

Ile wzrosną emerytury, będziemy wiedzieli na początku lutego. Rząd ocenia, że wskaźnik waloryzacji będzie około 7 proc.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Komunikat GUS

Został ogłoszony pierwszy z ważnych komunikatów, które wpływają na wysokość waloryzacji. GUS ogłosił, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. w stosunku do 2020 r. wyniósł 104,9. Tutaj komunikat. Oznacza to, że waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa od 4,9 proc. Wprawdzie minister Marlena Maląg szacuje, że waloryzacja będzie wynosiła ~7 proc, ale jeszcze czekamy na pozostałe wskaźniki, które ogłosi GUS. Wiemy już, że średnia płaca wzrosła za trzy kwartały o 9,46 proc. Ale w czwartym kwartale są zwykle wypłacane roczne premie i inne dodatkowe świadczenia. Jak na razie średnia płaca wzrosła o ~ 500 złotych. Zatem czekamy spokojnie na oficjalne dane.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Policzymy dla zabawy, ile wzrosną emerytury

Za to teraz każdy dla zabawy może sobie policzyć, o ile wzrosną emerytury, które przynosi co miesiąc listonosz.

Oczywiście najwygodniej zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym. Podobnie postępujemy z wydatkami. Zapisujemy, co miesiąc, ile musimy dołożyć do kwoty otrzymanej z zasiłku emerytalnego, by przeżyć. Ci, co mają najniższą emeryturę dostana od 1 marca trochę ponad 70 złotych więcej. Raczej trudno im będzie utrzymać dotychczasowy poziom wydatków. Przestaną płacić za gaz albo prąd? Inflacja, w tym głównie żywność, podrożała w grudniu o 9 proc. Będą musieli dołożyć do emerytury. Skąd? Wprawdzie rząd zapowiada tarcze osłonowe, ale jednorazowy datek 400 złotych raczej nie wystarczy na pokrycie wzrostu kosztów prądu i gazu. Koszty żywności będą dalej rosły, bo prąd i gaz podrożał dla zakładów przetwarzających płody rolne. Za każdym razem jak jesteś w sklepie, to widzisz, że podstawowe ceny urosły o jakieś 10, 20 30 groszy. Ale już sery żółte są droższe o 8 do 10 złotych za kilogram. Nikt cywilizowany nie kupuje sera żółtego kilogramami, my skromnie tak po 5 deka, tylko po to, by uzupełnić niedobory wapnia. Podrożeją także warzywa. Nie tylko te ekologiczne, wszystkie. Wzrosną marże sklepowe, bo podrożał prąd do lodówek i lad chłodniczych.

Reklama Reklama PolisyTravel

Ile wzrosną emerytury w ciągu roku

Przypominamy inflacja 9 proc. wzrost emerytur 7 proc. Średnia płaca wzrosła o 500 złotych, średnia emerytura wzrośnie o 168 złotych. W takim tempie biednieją emeryci. Ile wam wyszło z liczenia? Do najniższej emerytury dostaniecie rocznie waloryzacji razem z „trzynastką” niecałe dwa tysiące. Ci, który uważani są za bogatych emerytów i teraz dostają na rękę 3100 złotych miesięcznie, zakończą rok z wyższymi dochodami o trzy tysiące sześćset złotych. O ile Polski Ład nie zabierze części z tych pieniędzy. Z tym rządem trudno przewidywać przyszłość.

Nie będziemy podawali, ile wynoszą emerytury w państwach Unii Europejskiej. Jedno pewne, że ceny żywności w Polsce i w Niemczech są na zbliżonym poziomie. Emerytury już nie. Przeżyć rok za 3200 Euro to sztuka uznają mieszkańcy większości unijnych państw. Polak potrafi?

Oczywiście rządzący mogą zamorzyć głodem emerytów, ale kto wtedy będzie na nich głosował?


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Planujesz przejście na emeryturę? Sprawdź, kiedy opłaca się to zrobić

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds