„Benedetta” protesty, petycje o wstrzymanie wyświetlania filmu. O czym opowiada film, kto protestuje

„Benedetta” protesty, petycje o wstrzymanie wyświetlania filmu. O czym opowiada film, kto protestuje

O tym, że najnowszy film Paula Verhoevena „Benedetta” wzbudza kontrowersje, wiadomo było jeszcze przed jego światową premierą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. W Polsce również wywołał falę oburzenia, głównie w środowiskach katolickich. Do dystrybutora od kilku dni spływają petycje z żądaniami wstrzymania dystrybucji filmu, a przed kinami odbywają się protesty.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Film „Benedetta” protesty, petycje, kontrowersje

Do tej pory pikiety przeciwko pokazom odbyły się m.in. przed warszawskimi kinami Atlantic, Kinoteka, Luna oraz Kultura, a także Centrum Kultury w Lublinie. Protesty w Polsce organizowane są przez Krucjatę Młodych  –  TFP, która jest częścią Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, powiązanego z Ordo Iuris.

To jednak nie koniec działań organizacji katolickich w Polsce. Na skrzynki mailowe pracowników dystrybutora Aurora Films spływają petycje, nakazujące wstrzymania pokazów filmu. Teksty zawarte w mailach są jak na ludzi wierzących dość mocne. Znajduje się tam między innymi zdanie: „Nie chciałabym Pani prosić o wyobrażenie sobie własnej matki w scenach pornograficznych w takim filmie.” Pełna treść petycji dostępna jest tutaj. W tej chwili dystrybutor otrzymał blisko 350 takich maili. Ich liczba stale rośnie.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

„Benedetta” czy to historia prawdziwa?

Zdajemy sobie sprawę, że „Benedetta” może wzbudzać emocje, szczególnie w niektórych środowiskach. Natomiast trzeba podkreślić, że historia opowiedziana w filmie jest oparta na faktach, przebadanych i zebranych przez naukowczynię oraz historyczkę – mówi Maciej Zabojszcz, szef Aurora Films. – W Kościele Katolickim na przestrzeni wieków, a szczególnie w ostatnich dekadach, wydarzyło się wiele bardziej bulwersujących rzeczy, które zamiatane były przez długi czas pod dywan. Dlatego uważamy, że należy głośno mówić prawdę, nagłaśniać mizoginię i hipokryzję. A tych w instytucjach katolickich nigdy nie brakowało, co pokazuje również film „Benedetta”.

Pod koniec 2021 roku Katolicka Agencja Informacyjna próbowała szerzyć dezinformację, podając do wiadomości nieprawdziwy fakt dotyczący premiery filmu. W newsie opublikowanym na stronie KAI ukazała się informacja, że film wejdzie do europejskich kin w kwietniu 2022. Po reakcji dystrybutora akapit ten został usunięty z treści newsa, natomiast data polskiej premiery nie została podana.

Film Verhoevena oparty jest niemal w 100% na prawdziwej historii. Historyczka Judith C. Brown natknęła się na informacje o XVII wiecznej siostrze zakonnej Benedetcie Carlini we florenckich archiwach, gdzie znalazła zapis jej procesu. Na podstawie odnalezionych materiałów oraz przeprowadzonego śledztwa powstała książka „Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy”. I to ona stała się inspiracją do nakręcenia filmu przez światowej sławy reżysera Paula Verhoevena.

Reżysera, który w swoim dorobku ma nie tylko wiele świetnych filmów, ale też m.in. książkę „Jezus z Nazaretu” poświęconą najważniejszej postaci każdego chrześcijanina, którym jest także Verhoeven. Badaniom nad historią życia Jezusa poświęcił on wiele lat. Verhoeven bowiem zawsze podkreślał, że wiara jest dla niego ważnym elementem życia, ale nigdy nie bał się wytykać instytucjom kościelnym hipokryzji, kłamstwa i manipulacji. Tak jest też w jego najnowszym dziele – „Benedetcie”.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

„Benedetta” fabuła filmu i zwiastun

Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej.

Po osiemnastu latach rola Benedetty (w tej roli elektryzująca Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczająca mistycznych wizji, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.

Film pokazywany jest w polskich kinach od piątku 7 stycznia. I pomimo protestów oraz spływających petycji czy dezinformacji mediów katolickich, odnosi już duży sukces w kinach. Obejrzyj polski zwiastun. 

„Benedetta” Nowy film legendy światowego kina już na polskich ekranach! BILETY DO WYGRANIA w cyklu Kino dla Seniora

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds