Obrazy pamięci WYSTAWA podopiecznych Domu Senior+
Plenerowa wystawa Prac Seniorów z Dziennego Domu dla Osób Starszych Senior+ pt. „Obrazy Pamięci” na wrocławskim rynku potrwa do 30 września.
Wystawa jest pretekstem do poruszenia trudnego problemu otępienia. Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzimy 21 września, to doskonała okazja, aby poświęcić chwilę na obejrzenie prac podopiecznych Domu Senior+, które powstały pod okiem profesjonalnej malarki Anny Nesteruk. Wystawa to także ważne treści edukacyjne na temat choroby i działalności takich placówek jak Dom Senior+. Gorąco polecamy!
Wyjątkowe miejsce Dzienny Dom Senior+
Działalność wrocławskiego domu opieki jest niestandardowa, pisaliśmy o niej na łamach Gazety Senior LINK TUTAJ. Dzienny Dom Senior+ realizuje program według modelu Centrum Spotkań. Jest to nowoczesna forma dziennej opieki stworzona przy współpracy naukowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu z ośrodkami z Holandii, Włoch i Wielkiej Brytanii w ramach międzynarodowego projektu badawczo-implementacyjnego o akronimie MeetingDem. Opracowana forma wsparcia skierowana jest do osób żyjących z otępieniem we wczesnym i umiarkowanym stadium oraz do ich rodzin.
Dzienny Dom Senior+ zajmuje trzy piętra w oficynie Kamienicy pod Aniołami przy ul. Kazimierza Wielkiego. Parter – miejsce spotkań – to kolorowa świetlica z wielkim stołem. Na piętrach znajdują się sale do rehabilitacji ruchowej, pracownia plastyczna, pokoje ze sprzętem do ćwiczeń manualnych i gabinety psychologa. Otwarty od godz. 8 do godz. 16. Podopieczni miesięcznie dopłacają od 100 do 350 zł. Ośrodek jest przeznaczony dla osób 60+ z chorobami otępiennymi w fazie wczesnej i umiarkowanej. Oferuje 25 miejsc. Ośrodek działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej, ale przy naborze światopogląd nie ma znaczenia. Są tu prowadzone ćwiczenia z fizjoterapeutą i gimnastyka, warsztaty plastyczne i artystyczne, taniec, zajęcia z psychologiem, ćwiczenia z zakresu treningu umysłu. Goszczą animatorzy kulturalni, policjanci (z pogadankami na temat zasad bezpieczeństwa), odbywają się programy artystyczne i koncerty. Wrocławska placówka jest pierwszą w Polsce, która wprowadziła integrację międzypokoleniową. Obok pensjonariuszy biorą w niej udział dzieci. Dom działa według zasad projektu MeetingDem, opracowanego w Holandii, gdzie istnieje ponad 140 ośrodków dla osób z chorobami otępiennymi.
Oficjalne otwarcie wystawy Obrazy pamięci podopiecznych Domu Senior+ odbyło się 16 września na Wrocławskim Rynku.
Wystawę organizuje Dzienny Dom dla Osób Starszych Senior+ we Wrocławiu, który funkcjonuje w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020 Edycja 2017 Moduł II. Oficjalny Patronat nad Wystawą sprawuje Parafia Ewangelicko-Augsburska we Wrocławiu Opatrzności Bożej oraz Miasto Wrocław. Patronat Honorowy objął Wrocławski Uniwersytet Medyczny oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Patronat Medialny: Polskie Radio Wrocław oraz Gazeta Senior.
- Nie przegap! Ostatnie dni na zgłoszenie kandydatów do Wrocławskiej Rady Seniorów [termin do 7 października!] - 4 października, 2024
- „Gazeta Senior” październik 2024 [10/2024] Sprawdź, co w numerze! - 2 października, 2024
- Bezpieczni 60+: warsztaty dla kierowców seniorów - 30 września, 2024