Pamiątki po Sobieskich na Śląsku
Madonna i książę. Pozostawione przez Sobieskich na Śląsku i przywiezione po wojnie przez emigrantów z Kresów eksponaty.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Ze zbiorów wrocławskiej katedry
Niewielka wystawa dla zbieraczy ciekawostek historycznych. Muzealnicy poszperali w magazynach katedry wrocławskiej i wydobyli na światło dzienne kilka eksponatów przechowywanych z pietyzmem w skarbcu. To już kolejna wystawa, gdzie na światło dzienne i do publicznej wiadomości są pokazywane skarby zgromadzone przez wieki w katedralnym skarbcu.
Madonna Sobieskich
Podobno obraz został podarowany Aleksandrowi Sobieskiemu przez papieża. Później został sprzedany i znajdował się w zbiorach śląskich hrabiów z Kotliny Kłodzkiej, by w końcu trafić do wrocławskiej archikatedry. Po wojnie przemieszczano ołtarze, rzeźby, wyposażenie kościołów nie zważając na wolę donatorów. I tak między innymi piastowski kobierzec z Krzeszowa trafił do parafii św. Barbary w Wałbrzychu w ramach wymiany za neobarokowy ołtarz. Była prowadzona taki wymiana dóbr. Madonnę Sobieskich w naszych czasach koronował Jan Paweł II i teraz wizerunek madonny jest schowany za złotymi blachami. Zobaczycie go w pełnej krasie na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Po zakończeniu wystawy wróci na swoje miejsce w katedrze w bocznym ołtarzu.
Figury z kości słoniowej
Przepięknej roboty figurki z kości słoniowej są ozdobą tej wystawy. Teraz już nikt nie zajmuje się wytwarzaniem ozdobnych przedmiotów z części ciała zagrożonych wyginięciem zwierząt. Jednak przez setki lat takie wyroby były cenione i drogie. To darowizny dla katedry z czasów, kiedy Jakub Sobieski mieszkał w Oławie. Rzeźby są przypisywane Gian Lorenzo Berniniemu wybitnemu rzeźbiarzowi z Rzymu. Dla tych figurek warto wybrać się na tę wystawę. Te wspaniałe rzeźby są na co dzień przechowywane w skarbcu katedry. Są zbyt małe, by wystawić je na widok publiczny i odpowiednio zabezpieczyć. O tym co zaskoczyło muzealników, dowiecie się na wystawie.
Ród Sobieskich
Magnacki ród Sobieskich zaistniał na krótko w historii Europy. Jakub, ojciec króla był wybitnym przedstawicielem czasów z ogromnym prestiżem w Europie. Zwycięzca spod Wiednia i jego listy do Marysieńki zna cała Polska. Królewiczów Jakuba i Aleksandra, synów Jana III podejmował i obdarowywał papież. Należeli do elity w Europie. Po trzech pokoleniach szczęście nie dopisało i ród zaniknął.
Pozostały po nich zapiski w historii i pamiątki rozproszone między innymi na Śląsku, w Ukrainie, Warszawie, Gdańsku.
Wszystkie informacje o biletach wstępu, autorach wystawy znajdziecie na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu tutaj link
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Tajemne rozmowy muzealników [Powrót utraconego dzieła sztuki]
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024