Pamiątki po Sobieskich na Śląsku

Pamiątki po Sobieskich na Śląsku

Madonna i książę. Pozostawione przez Sobieskich na Śląsku i przywiezione po wojnie przez emigrantów z Kresów eksponaty.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Ze zbiorów wrocławskiej katedry

Niewielka wystawa dla zbieraczy ciekawostek historycznych. Muzealnicy poszperali w magazynach katedry wrocławskiej i wydobyli na światło dzienne kilka eksponatów przechowywanych z pietyzmem w skarbcu. To już kolejna wystawa, gdzie na światło dzienne i do publicznej wiadomości są pokazywane skarby zgromadzone przez wieki w katedralnym skarbcu.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Madonna Sobieskich

Podobno obraz został podarowany Aleksandrowi Sobieskiemu przez papieża. Później został sprzedany i znajdował się w zbiorach śląskich hrabiów z Kotliny Kłodzkiej, by w końcu trafić do wrocławskiej archikatedry. Po wojnie przemieszczano ołtarze, rzeźby, wyposażenie kościołów nie zważając na wolę donatorów. I tak między innymi piastowski kobierzec z Krzeszowa trafił do parafii św. Barbary w Wałbrzychu w ramach wymiany za neobarokowy ołtarz. Była prowadzona taki wymiana dóbr. Madonnę Sobieskich w naszych czasach koronował Jan Paweł II i teraz wizerunek madonny jest schowany za złotymi blachami. Zobaczycie go w pełnej krasie na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Po zakończeniu wystawy wróci na swoje miejsce w katedrze w bocznym ołtarzu.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Figury z kości słoniowej

Sobieskich Przepięknej roboty figurki z kości słoniowej są ozdobą tej wystawy. Teraz już nikt nie zajmuje się wytwarzaniem ozdobnych przedmiotów z części ciała zagrożonych wyginięciem zwierząt. Jednak przez setki lat takie wyroby były cenione i drogie. To darowizny dla katedry z czasów, kiedy Jakub Sobieski mieszkał w Oławie. Rzeźby są przypisywane Gian Lorenzo Berniniemu wybitnemu rzeźbiarzowi z Rzymu. Dla tych figurek warto wybrać się na tę wystawę. Te wspaniałe rzeźby są na co dzień przechowywane w skarbcu katedry. Są zbyt małe, by wystawić je na widok publiczny i odpowiednio zabezpieczyć. O tym co zaskoczyło muzealników, dowiecie się na wystawie.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Ród Sobieskich

Magnacki ród Sobieskich zaistniał na krótko w historii Europy. Jakub, ojciec króla był wybitnym przedstawicielem czasów z ogromnym prestiżem w Europie. Zwycięzca spod Wiednia i jego listy do Marysieńki zna cała Polska. Królewiczów Jakuba i Aleksandra, synów Jana III podejmował i obdarowywał papież. Należeli do elity w Europie. Po trzech pokoleniach szczęście nie dopisało i ród zaniknął.

Pozostały po nich zapiski w historii i pamiątki rozproszone między innymi na Śląsku, w Ukrainie, Warszawie, Gdańsku.

Wszystkie informacje o biletach wstępu, autorach wystawy znajdziecie na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu tutaj link

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Tajemne rozmowy muzealników [Powrót utraconego dzieła sztuki]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds