Pomoce dla seniora – sposób na ułatwienie codziennego życia osób starszych

Pomoce dla seniora – sposób na ułatwienie codziennego życia osób starszych

Podeszły wiek i towarzyszące mu choroby sprawiają, że seniorzy niejednokrotnie wymagają pomocy na różnorodnych polach. W wielu czynnościach możemy ich wesprzeć własną ręką, jednak nie zawsze możemy być na miejscu. W takich przypadkach warto postawić na praktyczne przedmioty i wyposażyć mieszkanie w pomoce dla seniora. Nie wiesz, co możesz wśród nich znaleźć? Sprawdź, co możesz znaleźć w sklepie seniora.

Pomoce dla seniora – co to takiego?

Mniejsza ruchomość mięśniowa osób starszych czy poważne przewlekłe choroby to tylko niektóre problemy, z jakimi zmaga się większość seniorów. Utrudniają one w znacznym  stopniu ich funkcjonowanie i często sprawiają, że wykonanie prostych rzeczy, np. w obrębie własnej higieny, staje się niemożliwe. I właśnie z myślą o takich trudnościach powstały produkty pomocnicze. Pomoce dla seniora to nic innego, jak przedmioty, które upraszczają ubieranie się, codzienne zabiegi higieniczne czy ogólne funkcjonowanie. Przy ich użyciu osoby starsze mogą pokonać swoje słabości związane z wiekiem i być bardziej samodzielne oraz uniezależnione od pomocy innych osób.

Sklep seniora – co można w nim znaleźć?

Do pomocy dedykowanych seniorom zalicza się przedmioty, które pomagają im w codziennym życiu, ułatwiając wykonywanie wielu czynności. Zależnie od ograniczeń, jakie dotykają daną osobę, tworzone są one pod różnym kątem. Wśród nich znaleźć można produkty ułatwiające higienę osobistą, przyrządy wspomagające ubieranie się, a także przedmioty wspomagające najprostsze czynności, np. czytanie.

Produkty pomocnicze do higieny

Sklep seniora to miejsce, w którym nabyć można przede wszystkim produkty wspomagające utrzymanie właściwej higieny ciała. Wiele z nich przeznaczonych jest do zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w domu, ale znajdują się tu także takie, które można wykorzystać np. w szpitalu. Warte uwagi są szczególnie te drugie, jeśli opiekujemy się osobą leżącą. W takich przypadkach warto sięgnąć po nadmuchiwany basen do mycia głowy. Ten produkt przystosowany jest do użytku w łóżku chorego – wystarczy, że osoba starsza ułoży w nim odpowiednio głowę, a z łatwością przeprowadzimy zabieg pielęgnacyjny.

Co ważne, nadmuchiwany basenik posiada zintegrowaną rurkę, dzięki której z łatwością spuścimy wodę po umyciu włosów seniora. Gdy zaś osoba starsza jest w stanie się przemieszać, ale samodzielne umycie włosów sprawia jej trudność, warto sięgnąć po specjalną rynnę, ułatwiającą to zadanie. Taca do mycia włosów stosowana jest w pozycji siedzącej, przy zlewie. Jej kształt dopasowany jest do szyi, dzięki czemu senior może czuć się komfortowo przy myciu włosów.

Samodzielne ubieranie się

Ograniczona ruchomość stawów czy kręgosłupa utrudnia wielu seniorom proste czynności wykonywane w trakcie ubierania się. Niezdolność do schylenia się sprawia, że nawet założenie skarpetek może stać się udręką. Z pomocą przychodzą tu przedmioty, dzięki którym osoby starsze są w stanie zrobić to samodzielnie. W asortymencie sklepu seniora znajdują się aparaty do ubierania pończoch i przyrządy do zakładania skarpet, które pozwolą na samodzielność każdego dnia bez zbędnego wysiłku.

Lupy dla niedowidzących

Częstą zmorą osób starszych jest słabnący z wiekiem wzrok. Brak okularów lub źle dobrane soczewki uniemożliwiają czytanie, jednak z łatwością można temu zaradzić. Pomoce dla seniorów to także lupy powiększające w różnych formach, dzięki którym każdy senior może oddać się swojej ulubionej czynności. Do czytania książek czy gazet sprawdzi się lupa zawieszana na szyję bądź elastyczna ramka powiększająca, a do odczytywania map czy drobnych prac ręcznych wykonywanych przy biurku warto wybrać lupę stojącą, z mocowaniem do blatu.

Każda z tych pomocy dla seniora sprawdzi się przy innych potrzebach, dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć, czego dana osoba potrzebuje. Fartuch na okruszki, ramka powiększająca czy może taboret pod prysznic? Wybierz mądrze i wspomóż swoich najbliższych.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds