Poradnik seksuologiczny dla seniorów „Najlepsze przed Tobą” [rozmowa z autorkami Klaudią Latosik i Olgą Żukowicz]

Poradnik seksuologiczny dla seniorów „Najlepsze przed Tobą” [rozmowa z autorkami Klaudią Latosik i Olgą Żukowicz]

Nakładem wydawnictwa SILVER, chciałoby się powiedzieć nareszcie, ukazał się poradnik seksuologiczny dla seniorów – „Najlepsze przed Tobą”. Jak każda publikacja tego wydawnictwa, adresowany jest on do osób starszych i traktuje o dojrzałej sztuce kochania. Kto pochylił się nad tymi zagadnieniami? Autorki są dobrze znane czytelnikom „Gazety Senior”, to Klaudia Latosik i Olga Żukowicz – edukatorki seksualne oraz terapeutki, które razem prowadzą projekt o nazwie Srebrny Warkocz. Wstęp do książki wyraźnie zdradza intencje autorek – chcą zainspirować osoby dojrzałe do odkrywania i rozwijania własnej seksualności, nie tylko w duecie, ale także solo.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Linda Matus: Kto powinien sięgnąć po Waszą książkę „Najlepsze przed Tobą”?

Poradnik seksuologiczny "Najlepsze przed Tobą" okładka Klaudia Latosik i Olga Żukowicz: Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, przyjemności fizycznej, tworzenia krótkich i długich związków romantycznych czy seksualnych. To także pozycja dla osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o gadżetach erotycznych, możliwych rozwiązaniach w przypadku takich powszechnych problemów w tym wieku jak suchość pochwy czy zaburzenia erekcji. To także pozycja dla osób nieheteroseksualnych. W polskiej literaturze popularnonaukowej mało jest publikacji skierowanych do dojrzałych lesbijek, gejów czy po prostu osób queer. Dlatego zależało nam na pokazaniu specyficznych wyzwań i potrzeb tej grupy w fazie średniej i późnej dorosłości. Jednak – co ciekawe – po drodze okazało się, że na tę książkę czekają również osoby tuż przed czterdziestką, które są świadome, że na dobry seks na starość pracuje się dużo wcześniej.

I oczywiście nie zapominajmy o edukatorach seksualnych, którzy znajdą tam najnowszą wiedzę dotyczącą właśnie seksualności silversów.

W poradniku „Najlepsze przed Tobą” znajdujemy bogatą gamę tematów i treści, które pomagają zrozumieć i rozwijać swoją seksualność. Przybliżcie czytelnikom, czego mogą się spodziewać po tej publikacji?

Książka podzielona jest na trzy rozdziały: kobieca seksualność, męska seksualność i seks w parze.

Przyglądamy się dojrzałej seksualności od strony: biologicznej, psychologicznej, relacyjnej i kulturowej. Obalamy mity związane z aktywnością seksualną np. dotyczące spontanicznego seksu, kobiecego pożądania czy penetracji jako jedynej formy bycia blisko. Dajemy praktyczne wskazówki, jak poradzić sobie z suchością pochwy i bólem w trakcie seksu, zachęcamy kobiety i mężczyzn do skorzystania z terapii uroginekologicznej. Wyjaśniamy, jak przekonania hamują naszą seksualność.

Podejmujecie temat masturbacji i korzyści, jakie z niej wynikają, ponieważ często jest to jedyna szansa na aktywność seksualną w dojrzałym wieku. Czy to jest temat, na który seniorzy się otwierają?

To zależy od grupy. Najczęściej osoby otwierają na warsztatach albo w czasie kameralnych spotkań, kiedy czują się bezpieczne i wiedzą, że nikt ich nie osądzi lub nie wyśmieje. To trudny temat, ponieważ − co może wydawać się dzisiaj dziwne − wciąż w pewnych kręgach pokutuje przekonanie, że masturbacja jest niezdrowa albo osłabia seks między małżonkami/partnerami. Warto spojrzeć na wyniki badań: Około 66,5 proc. badanych w wieku 50−74 lat nigdy się nie masturbowało, a 22,9 proc. kiedyś tak, ale teraz już tego nie robią − oto wyniki raportu profesora Zbigniewa Izdebskiego. Dlatego wciąż jest potrzeba edukacji, a także instruktażu, co pokazujemy w książce.

Czy mimo tego wszystkiego, co zostało przez Was powiedziane, istnieją osoby, które dobrowolnie przeszły na swoją „seksualną emeryturę”, czują się z tym dobrze i nie mają poczucia braku?

Tak i to może wynikać z różnych powodów. Czasami jest to brak partnera/partnerki i niechęć do budowania nowych związków. Niektóre osoby są tak zaangażowane w życie rodzinne, hobby, aktywność fizyczną, że niskie libido nie jest problemem. Są też osoby, które przyjęły I zaakceptowały normę kulturową lub religijną, że w dojrzałym wieku nie powinny skupiać się na aktywności seksualnej. Inna sprawa, że są pary, które też już raczej “nie chodzą do łóżka”, a wystarczy im taka codzienna czułość. Nie zapominajmy także o osobach aseksualnych, które zwyczajnie nie czują pociągu do nikogo albo ten pociąg jest na niskim poziomie, że sytuacja, w której wreszcie nikt nie pyta o nowy związek, może przynieść sporą ulgę.

Jak zaczęła się Wasza przygoda z dojrzałą seksualnością? Czy związana jest z nią jakaś konkretna historia, czy może to było czysto przypadkowe odkrycie?

Olga pracowała jako psycholog w sanatorium w Ustroniu Morskim, gdzie prowadziła konsultacje głównie dla osób 50+. W trakcie tych spotkań wiele osób dzieliło się swoim życiem intymnym, traumami seksualnymi, zdradami, czy życiem w osobnych sypialniach. Wtedy Olga nie wiedziała jeszcze, jak skutecznie pomóc osobom w tym wieku. Postanowiła się dokształcić i tu zaczyna się nasza wspólna historia. Spotkałyśmy się na studiach podyplomowych z Seksuologii Klinicznej na UAM w Poznaniu, gdzie spotkałyśmy jeden z naszych autorytetów w dziedzinie psychoseksuologii − prof. Beisert. Studia umocniły w nas przekonanie, że to temat ważny i potrzebny, a do tej pory niewiele osób go podejmowało, ponieważ edukacja seksualna w Polsce, jeśli ma miejsce, to kierowana jest do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Potem były lektury autorstwa amerykańskiej edukatorki seksualnej osób dojrzałych Joan Price, profesora Zbigniewa Izdebskiego, naszego kolejnego Mistrza, czy Michaliny Wisłockiej. A potem założyłyśmy Srebrny Warkocz, zaczęłyśmy spotkania w klubach seniora, na uniwersytetach trzeciego wieku i okazało się, że potrzeba rozmowy o seksie i bliskości jest bardzo duża.

Poradnik jest bardzo ładnie wydany, jest również wiarygodny, ponieważ nie zawiera zdjęć np. 40-latków udających 60-latków. Co więcej, wydawnictwo SILVER specjalizuje się w publikacjach wydanych DUŻYM DRUKIEM, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas czytania. Jak przebiegała praca nad oprawą graficzną i ilustracjami? Jakie cele przyświecały Waszej pracy nad tym aspektem książki?

Od początku wiedziałyśmy i tym się kierowałyśmy, wybierając autorkę ilustracji [wspaniała Nastia Kaja z Młodego Studia], że rysunki muszą pokazywać stare ciało z jego cechami charakterystycznymi tj. zmarszczki, otłuszczenie, mniejsza jędrność. Jednocześnie zależało nam, żeby te ciała były po prostu ładne, tak jak piękne jest starzejące się ciało, aby czytelnicy i czytelniczki mogli się z tymi obrazkami identyfikować i poczuć dumę. W książce można znaleźć rysunki narządów płciowych, pozycji seksualnych, gadżetów erotycznych, które musiały być precyzyjne i nie pozostawiać wątpliwości. Klaudia specjalizuje się w gadżetach i pilnowała, że wibratory czy nakładki na penisa wyglądały profesjonalnie.

Przejrzałyśmy wcześniej wiele poradników seksuologicznych, także tych dla osób dojrzałych i ich piętą achillesową był właśnie rozmiar czcionki i ogólny skład. Chciałyśmy uniknąć sytuacji, w której ktoś odłoży książkę, ponieważ technicznie nie da rady odczytać liter. Duży druk, który jest znakiem rozpoznawczym wydawnictwa SILVER, był w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.

Gdzie można kupić Waszą książkę „Najlepsze przed Tobą”?

Książkę można kupić na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej SILVER [TUTAJ], w księgarniach internetowych i stacjonarnych na terenie całego kraju. Podpowiadamy czytelnikom i czytelniczkom „Gazety Senior”, aby poprosili o zamówienie tej książki do swojej lokalnej biblioteki.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds