Projekt DraBiNa: drama, biografia, narracja. Innowacja w edukacji seniorów KONFERENCJA ONLINE (23.04.21)

Projekt DraBiNa: drama, biografia, narracja. Innowacja w edukacji seniorów KONFERENCJA ONLINE (23.04.21)

Dlaczego DraBiNa? Po pierwsze dlatego, że metafora wspinania się oddaje ideę projektu – wspinania się jako osiągania celów. Po drugie nazwa ta utworzona została z połączenia trzech słów odnoszących się do wybranych do projektu metod. Są nimi drama, biografia i narracja – dydaktyczny tryptyk, na którym oparta jest autorska koncepcja.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

„W projekcie DraBiNa najważniejsze jest odkrywanie własnej siły i potencjału dzięki kreatywnemu pisaniu o życiu, tworzeniu opowieści, refleksji nad własną biografią. Wszystko to z wykorzystaniem teatralnych form” – mówią autorki inicjatywy. Projekt umożliwia seniorom udział w kreatywnych warsztatach. Owocem tych spotkań będzie wypracowanie innowacyjnej metody edukacyjnej szytej na miarę potrzeb i oczekiwań seniorów.
Metody dostępnej dla edukatorów i liderów senioralnych, którzy w swoich lokalnych środowiskach będą tymi, którzy „zapalają” innych. Do 2023 r. powstanie autorski program szkoleniowy metodą pn. DraBiNa. W projekcie zostanie opracowany „Narzędziownik” i „Zeszyt ćwiczeń dla seniora”.

Wiedza i inspiracja z prosenioralnej Islandii

W projekcie uczestniczą specjaliści z Islandii, mający bogate doświadczenia i wiedzę w obszarze kreatywnego pisania i metod teatralnych. „Islandia należy do krajów, w których działania prosenioralne należą do społecznych priorytetów, a jakość życia jest wysoka. Cieszy nas fakt, że nasi partnerzy ponadnarodowi przyjęli zaproszenie do wspólnej, kreatywnej pracy” – dodają organizatorki. W projekt zaangażowane są: Ewa Marcinek z Islandii zajmująca się teatrem społecznym i kreatywnym pisaniem, dr Bogna Bartosz – psycholog z doświadczeniem w dziedzinie działań senioralnych, specjalizująca się w obszarze wykorzystania biografii w podnoszeniu jakości życia, Ilona Zakowicz – gerontolożka i kulturoznawczyni aktywna w obszarze edukacji osób starszych i polityce senioralnej oraz Alicja Przepiórska-Ułaszewska – trenerka działająca w obszarze aktywizacji osób starszych. Konferencję inaugurującą zaplanowaną na 23 kwietnia br. Otworzy ją Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, wykładem na temat znaczeniu opowieści o życiu oraz roli teatru w rozwoju każdego z nas. W dalszej części wykład dr. Joanny Wawrzyniak na temat potencjału metody biograficznej oraz Agnieszki Buśk o dramie jako metodzie edukacyjnej. Podczas konferencji nie zabraknie także okazji do dyskusji. Więcej informacji na temat projektu oraz konferencji na Facebook’u Drabina: Drama, Biografia, Narracja.

Beneficjentem projektu jest Fundacja Św. Jadwigi w Morawie, partnerem projektu jest Fundacja Via Salutis, a partne rem ponadnarodowym z Islandii Ós Pressan Kennitala.

KONFERENCJA Termin
?23 kwietna 2021 r.
⏰ w godz. 10.00-13.30/ ZOOM/ online
Serdecznie zapraszamy!
Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Projekt DraBiNa: drama, biografia, narracja. HARMONOGRAM konferencji

10.00-10:15 Marzena Muszyńska-Szwegler: Inauguracja, przywitanie zaproszonych gości.

10:15-11.00 Konrad Imiela: Opowieści przetrwają w teatrze.

Prezentacja projektu DraBiNa

11.00-11.15 Alicja Przepiórska-Ułaszewska: Po co nam drabina? – cele i założenia projektu.

11.15-11:30 dr Bogna Bartosz: Wspinając się po drabinie każdy szczebel ważny … słów kilka o działaniach w projekcie.

11:30-11:45 Ilona Zakowicz: Małymi krokami na szczyt, czyli kilka słów o rezultatach projektu.

11:45-12.15 Ewa Marcinek: Teatr społeczny.

12:15-12:45 dr Joanna Wawrzyniak: Bogactwo i niepowtarzalność biografii.

Praca warsztatowa z własnym życiem.

12:45-13.15 Agnieszka Buśk: W dramie ważne są przede wszystkim nie postacie, a postawy i działania – o esencji dramy w pracy z grupami.

13:15-13:30 Dyskusja i pytania.

Może Cię zainteresować:

Uwodziciel – biografia Karola Szymanowskiego, jakiej jeszcze nie było

Cyberprzestrzeń  i przekraczanie granic. Rozmawiają Martyna Wilk, Bogna Bartosz, Ilona Zakowicz

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds