Przyjaźń przedszkolaków z seniorami

Przyjaźń przedszkolaków z seniorami

Wszystko zaczęło się ponad dziesięć lat temu, gdy przy ul. Racjonalizatorów 3 z myślą o seniorach powstał Dzienny Dom Pomocy „Klub Słoneczna Przystań”.
O niezwykłej i wzruszającej przyjaźni przedszkolaków z seniorami opowiada Grażyna Starosta, nauczycielka z Przedszkola nr 43 w Poznaniu.

W Przedszkolu nr 43 im. Krasnala Hałabały na poznańskim Dębcu dzieci pod opieką nauczycieli chętnie współpracują z lokalnym środowiskiem. A wszystko zaczęło się ponad dziesięć lat temu, kiedy to w tej części miasta, przy ul. Racjonalizatorów 3, powstał Dzienny Dom Pomocy „Klub Słoneczna Przystań”.
– Dokładnie 18 listopada 2004 r. po raz pierwszy najstarsze przedszkolaki z grupy IV „Wiewiórki” odwiedziły seniorów i zaprezentowały program artystyczny pt.: „Wiewiórek spotkanie na leśnej polanie”. Tak rozpoczęła się wieloletnia międzypokoleniowa przyjaźń, która trwa do dnia dzisiejszego – mówi Grażyna Starosta.

Na przestrzeni lat placówka wypracowała model wspólnych kontaktów i wprowadziła je do przedszkolnego kalendarza wydarzeń. Corocznie 1 października, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, przedszkolaki odwiedzają seniorów w DDP. Świętują także razem z nimi Dzień Babci i Dziadka. Dziecięce wizyty w Dziennym Domu Pomocy „Klub Słoneczna Przystań” zawsze poprzedzone są starannymi przygotowaniami. Dzieci przedstawiają program artystyczny: prezentują inscenizacje, wiersze, piosenki i zapraszają do wspólnej zabawy przy muzyce wszystkich podopiecznych ośrodka.
Również seniorzy chętnie odwiedzają przedszkole przy ul. Wiązowej 5. – Każdego roku zapraszamy naszych przyjaciół w czasie karnawału na Bal Przebierańców, a w maju na Festyn Rodzinny, który odbywa się w przedszkolnym ogrodzie. Dużą niespodzianką i atrakcją dla uczestników Festynu Rodzinnego w maju 2013 r. był występ seniorek: pani Ewy Kowalskiej i pani Łucji Jakubowskiej, które przed dziećmi i ich rodzicami zaśpiewały na scenie wzruszającą „Pieśń o Mamie” – wspomina Grażyna Starosta.

Dzieci lubią międzypokoleniowe kontakty i chętnie słuchają opowiadań seniorek. Doskonałą gawędziarką z DDP jest pani Janina Linka – emerytowana nauczycielka, która z radością opowiada dzieciom o „Zwierzętach z leśnej szkoły”. Zachwyt u maluchów wzbudziła również historia pani Wandy Małaniuk – autorki bajki „Klub Słoneczna Przystań”.
Wiele radości sprawia obu stronom wzajemne obdarowywanie się przy okazji licznych spotkań. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem przygotowują dla seniorów niespodzianki, takie jak laurki, zakładki do książek, naszyjniki oraz różnego rodzaju przestrzenne, kolorowe kwiatki. Z kolei seniorki w swojej pracowni w DDP szydełkują i robią dla juniorów woreczki na skarby, ludziki, żabki i tak ulubione przez wszystkie przedszkolaki pacynki na paluszek.
Spotkania z seniorami pozwalają dzieciom nawiązać relacje z osobami starszymi, dostrzec ich potencjał, docenić ich twórczość i kreatywność. Z kolei seniorzy mają możliwość podzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami. I nie czuć się zagubionymi i osamotnionymi w dzisiejszym, pędzącym świecie.

Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom.
Jak podkreśla Grażyna Starosta, z roku na rok wspólne spotkania przedszkolaków i seniorów cieszą się coraz większym powodzeniem. – Niech nasza przyjaźń niech trwa, jesteśmy za nią wdzięczni każdego dnia – mówi nauczycielka.

Tekst: Grażyna Starosta/red. MW

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds