Ranking prywatnych pakietów medycznych

 

Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, dzięki składkom na ubezpieczenie zdrowotne, posiadają prawo do korzystania z darmowej opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Brzmi dobrze, ale życie pisze zupełnie inne scenariusze.

Zatem, gdy przyjdzie nam zachorować, okazuje się, że wizyta u lekarza tego samego dnia jest niemożliwa z powodu braku wolnych miejsc, a na wizytę u specjalisty przyjdzie nam czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Nasze składki nie są zatem gwarancją szybkiej i sprawnej opieki medycznej. Co w związku z tym sami możemy zrobić dla swojego zdrowia na przyszłość?

 Po co nam ubezpieczenie zdrowotne?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne to kwota w wysokości 9% wynagrodzenia. Przy zarobkach rzędu najniższej krajowej – płacimy ok. 160 zł miesięcznie. To wcale niemało. Rocznie daje to koszt prawie 2 000 zł.

Niewydolność systemu NFZ jest szczególnie widoczna w sezonie zimowym, gdzie liczba przeziębień, zachorowań na grypę czy choroby układu oddechowego jest naprawdę duża. Jednak to właśnie wtedy najczęściej chorujemy i potrzebujemy zwolnienia lekarskiego. Z gorączką i silnym, duszącym kaszlem udajemy się do przychodni, jednak dowiadujemy się, że najbliższy proponowany termin wizyty u lekarza jest za trzy dni.

Jeszcze gorzej jest, gdy potrzebujemy wizyty u specjalisty – najpierw musimy przedostać się przez kolejkę chorych do lekarza pierwszego kontaktu po odpowiednie skierowanie, następnie dowiadujemy się, że wizytę będziemy mieć np. za pół roku. Czy nasze problemy z kręgosłupem, skórą, hormonami, jajnikami czy wątrobą mogą tyle czekać? Oczywiście, że nie. Jednak w tym przypadku najczęściej korzystamy z niezbyt taniej prywatnej praktyki lekarskiej. Jeśli dodamy koszty leków, okazuje się, że wydaliśmy całkiem sporo. Najgorzej jest wtedy, gdy w gabinecie prywatnym usłyszymy, że problem, który nas dotknął, ma charakter przewlekły i wymaga regularnych wizyt, co oznacza regularny wydatek na prywatną wizytę.

W takiej sytuacji sprawdza się zakup pakietu medycznego. W niewysokiej cenie gwarantujemy sobie dostęp do lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia, w przypadku specjalisty – czekamy maksymalnie kilka dni roboczych. Koszt miesięcznego abonamentu będzie zdecydowanie niższy niż koszt wizyt w prywatnym gabinecie. Dodatkowo w ramach pakietu możemy wykonać darmowo badania diagnostyczne oraz zabiegi ambulatoryjne.

Pakiet może umożliwić nam szybkie i darmowe wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, jak również badań bardziej specjalistycznych, jak np.:

  • RTG płuc;
  • USG jamy brzusznej;
  • cytologia;
  • rezonans magnetyczny;
  • tomografia komputerowa;
  • RTG czaszki;
  • USG tarczycy;
  • USG sutka.

Wszystko zależy od pakietu, na jaki się zdecydujemy. Warto zatem sprawdzić wszystkie dostępne możliwości, by ubezpieczenie zdrowotne było dobrym wyborem.

Pakiet medyczny umożliwia również dostęp do szybkiej opieki medycznej. Firmy współpracują z dużymi placówkami medycznymi typu Lux Med., Polmed czy Medicover. Warto zwrócić uwagę na to, jakie placówki znajdziemy w naszej okolicy i poszukać pakietu, który umożliwi nam korzystanie z nich.

Gdzie szukać dobrego produktu zdrowotnego?

Powinniśmy szukać przede wszystkim na stronach, które w całości poświęcone są dziedzinie ubezpieczeń – tam znajdziemy maksimum informacji o danej polisie. Dobrym wyborem na sprawdzenie będzie wyszukanie konkretnej polisy na stronie, na której znajdziemy ranking ubezpieczeń, jak np. ubezpieczenie zdrowotne PZU w www.ubezpieczeniaonline.pl.

Jeśli interesuje nas konkretna polisa, dowiemy się, jaką ocenę przyznali jej specjaliści ubezpieczeniowi, co ułatwi nam wybór. Dzięki rankingowi w prosty i szybki sposób dowiemy się więcej o różnych polisach oraz samodzielnie możemy dokonać ich porównania przed zakupem.

Porównanie pozwoli zaoszczędzić nam wiele środków finansowych – możemy mieć bowiem pewność, że nie przepłaciliśmy za ubezpieczenie.

Zakupie polisy – na co zwracać uwagę?

Ważne będą przede wszystkim karencja oraz wyłączenia odpowiedzialności, ponieważ nie zwracając na to uwagi podczas zakupu, możemy w przyszłości nieźle się rozczarować.

  • karencja jest okresem, po upływie którego zaczyna obowiązywać ochrona nad ubezpieczonym. Może trwać zarówno trzy miesiące, jak i rok czasu;
  • wyłączenia odpowiedzialności to z kolei sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić nam pomocy. Dzieje się tak np. gdy spowodujemy wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu.

Zarówno karencja, jak i wyłączenia odpowiedzialności powinny być dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Przed zakupem ubezpieczenia dobrze będzie usiąść i zastanowić się nad tymi, jakie dokładnie mamy potrzeby względem ubezpieczenia, jak również jaką kwotę jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na polisę zdrowotną. Taka analiza znacznie ułatwi nam kupowanie.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds