Rany przewlekłe – temat tabu o tym się nie mówi, a można je leczyć

Rany przewlekłe – temat tabu o tym się nie mówi, a można je leczyć

Miesiące wakacyjne, to czas, w którym osoby, które borykają się z trudnogojącymi się ranami napotykają wiele ograniczeń i problemów. Teoretycznie okres letni nie powinien mieć wpływu na proces gojenia się rany, jednak wysokie temperatury i często występujące niedostateczne nawodnienie organizmu (w skrajnych przypadkach odwodnienie – szczególnie u osób starszych) wpływają na procesy gojenia.

Rany przewlekłe – wstydliwy problem

Tematem nieporuszanym, wstydliwym jest dyskomfort psychiczny towarzyszący osobom posiadającym rany przewlekłe, owrzodzenia, czy też rany występujące w zespole stopy cukrzycowej. Brzydka rana ukrywana pod odzieżą w okresie jesienno-zimowym jest trudna do ukrycia w upalne dni. Pojawiające się ograniczenia w korzystaniu z kąpieli słonecznych i wodnych w okresie letnim nie pozwalają cieszyć się urlopem. Strach przed zamoczeniem opatrunku, jego odklejenie, możliwość zainfekowania rany ogranicza funkcjonowanie pacjentów w okresie wakacyjnym. Do tego dochodzą spojrzenia osób, które nie rozumieją, że to nie jest nasza wina, że rana nie chce się zagoić…

Dlaczego rany się nie goją

Przez wiele lat funkcjonowało mylne przekonanie o tym, że pewnych ran nie da się wyleczyć. Dziś takie rany nazywane są ranami przewlekłymi – ranami, które nie poddają się leczeniu mimo upływu kilku tygodni od ich wystąpienia. Przyczyny trudnego leczenia ran są różnorakie. Najczęściej przyczyny należy doszukiwać się w chorobach niewydolności żylnej, zaburzeń metabolicznych i cukrzycy.

Oddzielną grupą ran wymagających specjalistycznego leczenia są:

  • rany po chirurgicznym leczeniu onkologicznym,
  • rany oparzeniowe,
  • rozległe rany pooperacyjne
  • oraz rany miażdżone.

Z podobnymi problemami borykają się osoby po leczeniu radiologicznym. Poparzenia tkanek po naświetlaniu wymagają specjalistycznego zaopatrzenia, lecz nie wszystkie ośrodki radioterapii zapewniają taką opiekę.

Leczenie ran przewlekłych

Aby rozpocząć proces gojenia rany wiele z nich wymaga chirurgicznego zaopatrzenia. Zabiegi takie nie są przyjemne, jednak coraz częściej wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Niestety bardzo często pacjenci nie otrzymują informacji o współczesnych metodach leczenia, a niewłaściwie leczone, postępujące stany zapalne zbyt często kończą się amputacjami, czy też ogólnymi zakażeniami organizmu (sepsa) co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.

Pacjenci z ranami przewlekłymi powinni zgłaszać dolegliwości do specjalistycznych ośrodków leczenia ran.
Od 1 lipca w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów funkcjonuje poradnia leczenia ran, w której do zagadnienia postanowiono podejść kompleksowo.

Poza opracowaniem rany w znieczuleniu, zespół szczególnie uważnie dobiera odpowiednie dla rany opatrunki, ustala zalecenia związane z dietą oraz leczeniem chorób współistniejących. Pacjenci otrzymują profesjonalne doradztwo oraz szczegółowy instruktaż postępowania z raną. Ośrodek prowadzi leczenie ran najnowocześniejszymi metodami. Zespół tworzą eksperci specjalistycznego portalu i czasopisma Forum Leczenia Ran.

Jak skorzystać z poradni leczenia ran

Przyjęcia w poradni odbywają się tylko na zasadach komercyjnych. Wstępna konsultacja jest nieodpłatna, a wizyty rozpoczynają się wraz z założeniem specjalistycznego opatrunku – od 290 zł. Poradnia podejmuje się opieki i leczenia osób z ranami pooperacyjnymi onkologicznymi, innymi ranami pooperacyjnymi, ranami związanymi z owrzodzeniem żylnym goleni, ranami zespołu stopy cukrzycowej, odleżynami i ranami oparzeniowymi.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 609 021 468.

 

Wnętrze poradni leczenia ran w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów

Poczekalnia poradni leczenia ran w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów – poczekalnia

Gabinet zabiegowy poradni leczenia ran w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów – gabinet zabiegowy

Hol poradni leczenia ran w poznańskim Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds