Renta dożywotnia – comiesięczny zastrzyk gotówki – sposobem na długi?

Renta dożywotnia – comiesięczny zastrzyk gotówki – sposobem na długi?

Stale rosnące koszty życia wskutek wysokiej inflacji, nierzadko jeszcze bardziej komplikują i tak już trudną sytuację finansową wielu seniorów. Nie każdy z emerytów może poszczycić się bowiem oszczędnościami. Wręcz przeciwnie – część boryka się z zadłużeniem, przekraczającym możliwości spłaty zobowiązań w trybie bieżącym. Jak skutecznie rozwiązać ten problem? 

Materiał reklamowy FH Familia

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Długi seniorów – najnowsze dane

Z najnowszych badań wynika, że zadłużenie wśród seniorów stale rośnie. Z opublikowanych danych można dowiedzieć się, że płatników, którzy mają problem z terminowym regulowaniem płatności jest 386 tysięcy. Ich zadłużenie wynosi w sumie ok. 10,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost tej wartości w porównaniu z rokiem poprzednim (z 10,2 miliarda złotych przy 384,5 tysiąca dłużników). Niepokojące dane są efektem nie tylko pandemii, ale i trudnej sytuacji gospodarczej, w tym przede wszystkim – inflacji.

Warto zauważyć, że seniorzy zapożyczają się nie tylko ze względu na swoje potrzeby, ale również często biorą pożyczki dla swojej rodziny – najczęściej dzieci lub wnuków. Niekiedy zdarza się, że te zobowiązania brane są niejako w imieniu faktycznych pożyczkobiorców, lecz mimo zapewnień o spłacie – głównym dłużnikiem, pozostaje osoba starsza. W takich przypadkach sytuacja finansowa najczęściej nie pozwala na równoczesną spłatę zobowiązań i utrzymania dotychczasowego poziomu życia. Tym bardziej że koszty życia stale rosną.

Jak seniorzy spłacają swoje długi?

Seniorzy doskonale rozumieją powagę sytuacji. Nierzadko lepiej, niż młodsi pożyczkobiorcy. Przyczyną nieterminowej spłaty zobowiązań zazwyczaj jest trudna sytuacja finansowa i ciąg nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Do tego dochodzą problemy zdrowotne, które pochłaniają podstawowe środki finansowe. Część z seniorów zmaga się również ze spiralą zadłużeniową, która uniemożliwia regulowanie bieżących zobowiązań.

Warto jednak podkreślić, że seniorzy doskonale rozumieją konsekwencje i konieczności spłaty swoich długów. Dlatego w znacznej części dokładają wszelkich starań, by długi, które obciążają ich konto – były jak najszybciej spłacone. Nierzadko pożyczkobiorcy potrafią się mocno zdyscyplinować i pokryć swoje zobowiązania. Podkreślają to zarówno dane, które płyną z instytucji finansowych, jak i m.in. z bezpośrednich relacji od negocjatorów, którzy pracują na rzecz wierzycieli.

Budująca jest informacja, że mimo i tak niełatwej sytuacji finansowej, znaczna grupa seniorów jest w stanie regulować swoje zobowiązania. Daje to świadectwo dla wszystkich zadłużonych. I to nie tylko w tej grupie wiekowej.

Renta dożywotnia – sposób na długi

Warto jednak zauważyć, że część seniorów mimo usilnych starań, po prostu nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań. Ze względu na problemy zdrowotne czy natury losowej, pogłębiających i tak złą sytuację finansową, niektórzy seniorzy wydają się być na przegranej pozycji. Nie jest to jednak definitywny scenariusz. Z pomocą może przyjść rozwiązanie finansowe typu dożywotnia renta.

Renta dożywotnia Funduszu Hipotecznego Familia to comiesięczne dodatkowe świadczenie, które jest niezależne od emerytury czy renty z ZUS. Renta dożywotnia przeznaczona jest dla osób powyżej 65 roku życia, właścicieli nieruchomości, którzy chcą dożywotnio zamieszkiwać w swoim mieszkaniu. Dzięki podpisanej umowie senior otrzymuje comiesięczne świadczenie wypłacane mu do końca życia w zamian za przeniesienie prawa do mieszkania lub domu. Dzięki temu, niejako pod zastaw nieruchomości, można w prosty sposób polepszyć swoją płynność finansową.

Renta dożywotnia – czy to bezpieczne?

Renta dożywotnia zyskuje na popularności. Dzięki temu coraz więcej seniorów decyduje się na zabezpieczenie swoich interesów właśnie w tej formie. Nad całością czuwają przejrzyste warunki umowy regulowanej Kodeksem Cywilnym. Dzięki indywidualnym ustaleniom – senior ma możliwość zawarcia współpracy na czytelnych warunkach. To zdecydowanie może pozwolić na spłatę zobowiązań np. wobec wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, banku, firmy pożyczkowej czy innego wierzyciela.

Dodatkowo należy podkreślić, że renta dożywotnia jest nie tylko gwarancją otrzymywania dodatkowego świadczenia, ale i zapewnieniem miejsca zamieszkania do końca swoich dni. Umowa jest bowiem tak skonstruowana, że zapewnia seniorowi możliwość użytkowania nieruchomości, bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się dodatkowymi funduszami, jednocześnie z zachowaniem możliwości pozostania we własnym domu lub mieszkaniu do końca swoich dni.

Renta dożywotnia może być skutecznym sposobem na spłatę zobowiązań i podniesienia komfortu życia. Warto wiedzieć, że dzięki takim rozwiązaniom, seniorzy nie pozostają sami ze swoim problemem. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Reklama

Fundusz Hipoteczny Familia Infolinia kontakt

Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Hipotecznym Familia S.A. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.familiasa.pl Fundusz Hipoteczny Familia S.A. to wyspecjalizowana instytucja finansowa powołana do wypłaty świadczeń renty dożywotniej. Świadczenie renty dożywotniej pozwala seniorom na utrzymanie lub uzyskanie wyższego standardu życia na emeryturze.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Renta dożywotnia, czyli comiesięczny zastrzyk gotówki – recepta na podwyżki cen?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds