Ruszają warsztaty filmowe dla seniorów. Nabór ogólnopolski!

Ruszają warsztaty filmowe dla seniorów. Nabór ogólnopolski!

Od lipca do września potrwają bezpłatne warsztaty filmowe dla seniorów z całego kraju, inspirowane powieścią „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego. Zajęcia online poprowadzi Łukasz Kamil Kamiński, reżyser, montażysta i animator. Trwa nabór do projektu!

Serdecznie zapraszamy seniorów z całej Polski do udziału w cyklu dziesięciu 2-godzinnych warsztatów filmowych dla dwóch stałych grup seniorów (w każdej 5-7 osób). Zajęcia odbywać się będą przez internet w terminie lipiec-wrzesień 2020. Ich uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z procesem tworzenia krótkiej formy filmowej. Seniorzy stworzą wspólnie filmy dotyczące ich życia w czasach pandemii koronawirusa, łącząc w ten sposób animację społeczną, naukę podstaw warsztatu filmowego i integrację środowiskową.

Nauka filmowego języka

Projekt realizowany będzie metodą „wideo uczestniczącego”, umożliwiającą doświadczenie mocy współdziałania, potencjału twórczego grupy oraz wymiany doświadczeń. Istotne będą zarówno wypracowany rezultat, czyli krótkie filmy, jak i droga do niego prowadząca, czyli proces grupowy.
Projekt skierowany jest do seniorów i ma za zadanie wesprzeć grupę najbardziej zagrożoną w czasach koronawirusa, zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu poprzez nauczenie myślenia i mówienia obrazami oraz stworzenie własnego przekazu w „języku” młodszego pokolenia. Wspólna nauka filmowego języka ma dać okazję do nawiązywania nowych znajomości oraz umacniania tożsamości grupy, co dla osamotnionych seniorów może mieć szczególne znaczenie.
Działanie ukaże perspektywę seniora w korona-czasach, która może wnieść w życie młodszych wzbogacające refleksje i jakości.

Seniorzy nakręcą film

Inspiracją dla działania będzie powieść „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego, w której wydarzenia osnute są wokół historii epidemii zarazy w średniowiecznej Francji. Powieść stanie się punktem wyjściowym do pracy filmowej wokół zagadnień związanych z wolnością osobistą oraz relacjami międzyludzkimi w obliczu sytuacji kryzysowej. Grupa pracować będzie pod kierunkiem Łukasza Kamila Kamińskiego, reżysera, montażysty i animatora. Realizacja projektu, zwieńczona prezentacją i upowszechnieniem dwóch filmów w sieci, przyczyni się do wzbogacenia kultury o wątki inspirowane polską literaturą i zmiany stereotypowego obrazu seniora. Projekt realizowany jest w ramach stypendium „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników.

Wyślij zgłoszenie!

Osoby zainteresowane udziałem w pełnym cyklu dziesięciu zajęć, które rozpoczną się wraz z początkiem lipca, prosimy o wysłanie maila na adres: lukasz@mowmistudio.com w terminie do 23 czerwca 2020 r.  W wiadomości prosimy krótko odpowiedzieć na 3 pytania:
1. Dlaczego chce Pan/Pani wziąć udział w projekcie?
2. Jakie jest Pana/Pani doświadczenie związane z dziedziną fotografii i/lub wideo?
3. Czy uczestniczył/-a Pan/Pani w zajęciach przez internet za pomocą narzędzia typu ZOOM, Google Meet lub innego pozwalającego na realizację zajęć online w kilkuosobowej grupie?

Masz ochotę na trochę kultury w wydaniu online, zobacz:

Po odrobinę więcej kultury do Internetu

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds