Ryczałt a kredyt hipoteczny – czy coś się zmieni w 2023 roku?

Ryczałt a kredyt hipoteczny – czy coś się zmieni w 2023 roku?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu stał się chętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania. Bez wątpienia może być bardzo korzystny, jednak wciąż spore wątpliwości wzbudza temat kredytu na ryczałcie. Warto je rozwiać.

Materiał reklamowy BlogKredytowy.pl

Ryczałt może oznaczać problem dla kredytobiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyraźnie różni się od innych dostępnych form opodatkowania działalności gospodarczej. Przede wszystkim bazuje na osiąganym przez przedsiębiorcę przychodzie, którego nie można pomniejszać o koszty jego uzyskania.

Brak tej możliwości rekompensują jednak w wielu przypadkach atrakcyjne stawki opodatkowania, korzystnie prezentuje się również sposób rozliczenia składki zdrowotnej. Taki model rozliczenia może być korzystny i po prostu przekładać się na najwyższe oszczędności na podatkach.

Z drugiej strony określenie, jakie są faktyczne dochody przedsiębiorcy, jest trudne, a niekiedy w ogóle niemożliwe w związku z brakiem występowania kosztów uzyskania przychodu. Kredyt na ryczałcie może być więc trudniejszy w uzyskaniu, jednak wokół tego zagadnienia krąży wiele niepotwierdzonych mitów. A banki – w związku z popularyzacją tej formy opodatkowania – zaczynają podchodzić do klientów korzystających z ryczałtu bardziej liberalnie.

Kredyt hipoteczny na ryczałcie jest możliwy

Przede wszystkim warto rozwiać najważniejszą wątpliwość: przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem może uzyskać kredyt hipoteczny. Musi jednak lepiej przygotować się do całej procedury – przeczytaj również o różnicach między ryczałtem a kredytem hipotecznym na BlogKredytowy.pl.

Pozwoli Ci to dowiedzieć się więcej na temat aktualnych warunków i propozycji poszczególnych banków. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do doświadczonego doradcy kredytowego. Ekspert doradzi najlepszy produkt i instytucję, która będzie w stanie zaoferować najkorzystniejszy kredyt hipoteczny na ryczałcie.

Ryczał a kredyt hipoteczny – kwestia zdolności kredytowej

Podstawowym problemem, z którym mierzą się przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem, jest niekorzystny sposób obliczenia ich zdolności kredytowej. W większości przypadków banki przyjmują pewien współczynnik przychodu, który są w stanie zakwalifikować jako faktycznie osiągnięty dochód. Podejście instytucji potrafi się jednak znacząco różnić. Niektóre z nich biorą pod uwagę aż 80% przychodu, większość decyduje się jednak na mniej korzystne wyliczenia z perspektywy klienta.

Wpływ na zdolność może mieć również kod PKD wykonywanej działalności oraz stawka ryczałtu. Kredyt hipoteczny a ryczałt 5,5% może być trudniej uzyskać niż w przypadku działalności zakładających wyższe stawki ryczałtu ze względu na mniej korzystne wyliczenia. Niektóre banki proponują przy tym atrakcyjne warunki dla określonych grup zawodowych. Koniec końców wszystko zależy jednak od polityki konkretnej instytucji.

Przejście na ryczałt a kredyt

Zwróć uwagę, że w przypadku niektórych banków samo przejście z działalności rozliczanej z wykorzystaniem Księgi Przychodów i Rozchodów na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może wiązać się z brakiem możliwości uzyskania kredytu przez pewien czas. Niektóre banki postrzegają tę zmianę podobnie do otwarcia nowej działalności gospodarczej i konieczne staje się wykazanie odpowiedniego stażu (zazwyczaj wynoszącego 12 lub 24 miesiące). Z pewnością nie jest to jednak reguła.

Standardowo przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem będą musieli wykazać taki sam minimalny staż prowadzenia działalności jak pozostali kredytobiorcy prowadzący własne firmy. Dotyczy to również innych wymogów, w tym terminowego regulowania zobowiązań przedsiębiorstwa, zwłaszcza składek i zaliczek na rzecz podatku.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds