Program „Seniora chatka dla 4-latka” polska edycja wielkiego sukcesu VIDEO [Premiera 12 marca]

Program „Seniora chatka dla 4-latka” polska edycja wielkiego sukcesu VIDEO [Premiera 12 marca]

„Seniora chatka dla 4-latka” to polska wersja programu „Old People’s Home for 4 Year Olds”. W ramach „eksperymentu społecznego” grupa mieszkańców domu spokojnej starości spędza czas z małymi dziećmi. Równolegle geriatrzy monitorują wpływ aktywności z najmłodszymi na stan zdrowia seniorów. Program zrodził się w Wielkiej Brytanii w 2018 r. i wywołał na wyspach niemałe poruszenie. Czy na polskim gruncie okaże się równie wielkim społecznym sukcesem?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Program na zagranicznej licencji

Format „Seniora chatka dla 4-latka” łączy spontaniczność małych dzieci z mądrością i serdecznością seniorów. Niewiele jest dziś programów, które oddają głos najstarszym, a ten dodatkowo – z uśmiechem i niekłamaną radością – próbuje zasypać przepaść między odległymi pokoleniami.

Profesor Malcolm Johnson, który znalazł się w zespole geriatrów czuwających nad stanem zdrowia i postępami seniorów w brytyjskiej edycji programi, przyznał rozbrajająco – Piszę o problemach międzypokoleniowych z przerwami od około 25 lat. Społeczność akademicka cytowała moje artykuły, ale tak naprawdę nikt poza wąskim gronem nie słuchał. W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się po programie. Dosłownie każdego dnia od emisji ludzie kontaktowali się ze mną, mówiąc: „to jest genialne, czy możesz nam pomóc i gdzie mogę dowiedzieć się więcej?”

Reklama Reklama PolisyTravel

„Seniora chatka dla 4-latka” – polska wersja programu

Bohaterami polskiej wersji programu jest ośmioro seniorów, którzy spędzili sześć tygodni w towarzystwie grupy przedszkolaków. Najstarsi bohaterowie, czyli pani Alicja, Barbara, dwie Hanie, dwie Krysie, oraz pan Mieczysław i pan Kazimierz przeszli szczegółowe badania psychologiczne i sprawnościowe. Sprawdzono, jak prezentuje się ich stan fizyczny, poziom zadowolenia z życia i jak funkcjonują procesy poznawcze mózgu i pamięć przed eksperymentem. Po czym przez półtora miesiąca uczestnicy seniorzy bawili się z dziećmi, malowali, przeżywali wspólne przygody, nawiązywali przyjaźnie i przekraczali granice własnych możliwości. Na ekranach telewizorów zobaczymy łzy wzruszenia i łzy radości, będzie dobra zabawa, ale będą też smutne momenty, skłaniające do refleksji.

– Plan programu był bardzo wymagający. Mieliśmy grupę rozbrykanych 4-latków i seniorów, nad wszystkimi trzeba było zapanować. Zwiedziliśmy farmę alpak, tańczyliśmy na silent disco i robiliśmy mnóstwo innych fantastycznych rzeczy, a to wszystko prowadziło do emocjonujących sytuacji i przesłania: jak ważny jest czas poświęcony dla drugiego człowieka. – mówi Erin Dąbska, Doradca Zarządu Telewizji Puls ds. Kreacji Artystycznych Produkcji. Polska edycja powstała przy współpracy z Fundacją TV Puls „Pod Dębem”, która działa na rzecz seniorów w Polsce, a jej prezesem jest wspomiana Erin Dąbska.

Reklama Reklama SU Bałtyk

„Seniora chatka dla nastolatka” kolejny etap

W trzecim sezonie australijskiej wersji programu w 2022 r. producenci poszli o krok dalej i połączyli z seniorami nastolatków. I młodzież nie przybywa tu bynajmniej seniorom na ratunek. Każdy w programie – bez względu na wiek – otwarcie opowiada o swojej samotności. „Po prostu bardzo chcę mieć przyjaciół, niezależnie od ich wieku” – mówi jeden z młodszych uczestników programu. Choć mamy okazję obserwować, jak powoli tworzą się więzi, eksperyment w dojmujący sposób podkreśla słabość obu grup – i w sumie nas wszystkich.

„Seniora chatka dla 4-latka” od 12 marca w TV Puls

„Seniora chatka dla 4-latka” w polskiej wersji niewątpliwie niesie ze sobą ogromny potencjał i ciepły wiatr zmian, który jest nam niezwykle potrzebny. Skłania do refleksji nad tym, jak zatomizowane stało się nasze społeczeństwo i podpowiada, jak możemy temu zaradzić. Owszem mam obawy, czy oby producenci nie przesłodzą nam rodzimej wersji. Niech tam, skoro w pewnym sensie uczestnikami tego programu jesteśmy my wszyscy, samotność staje się doświadczeniem całych pokoleń, to warto zaryzykować obejrzenie pierwszego odcinka.

Premiery 8 odcinków od 12 marca, w każdą niedzielę o 18.00. Tylko na TV Puls.
TV Puls Niedziela 18.00 – premiera, sobota 08.00 – powtórka

„Seniora chatka dla 4-latka” zwiastun VIDEO polskiej edycji

„Old People’s Home for 4 Year Olds” światowy sukces

Zagraniczne wersje programu zdobyły serca szerokiej publiczności i zgarnęły mnóstwo nagród m.in. Międzynarodowe nagrody Emmy dla najlepszego dokumentu o problemach społecznych czy nagrodę Aacta za najlepszy program dokumentalny. Program został zrealizowany w 15 krajach, m.in. w Australii, Kanadzie, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Portugalii czy Szwecji, odmieniając życie wielu ludzi bez względu na wiek.

fot. Materiały prasowe


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Różny wiek – wspólny język. Remedium na samotność wśród seniorów [licealiści dla seniorów]

Nasz człowiek w The Voice Senior – Andrzej Wiśniewski [Rozmowa]

„The Voice Senior” wszystko, co chcesz wiedzieć o udziale w show. Zdradza Andrzej Wiśniewski, uczestnik 4 edycji [VIDEO i relacja ZZA KULIS]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds