SANATORIUM 2021. Seniorzy zapłacą więcej za pobyt w uzdrowisku. Opłaty pójdą w górę

SANATORIUM 2021. Seniorzy zapłacą więcej za pobyt w uzdrowisku. Opłaty pójdą w górę

Wysokość opłat za pobyt w uzdrowisku jest ściśle określona przez Ministra Zdrowia. Od 1 października 2014 r. częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień pobytu nie zmieniła się. Nowe rozporządzenie, które przewiduje waloryzację opłat za dzień pobytu na leczeniu uzdrowiskowym, właśnie zostało przekazane do konsultacji.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Aktualne opłaty w sanatorium

Każdy pacjent przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta zależy od standardu pokoju. W tzw. sezonie tańszym – opłaty zaczynają się od 9,40 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 28,80 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. W droższym sezonie opłaty wynoszą odpowiednio 10,50 i 36,10 zł.

“Dziennik Gazeta Prawna” informuje o planowanych podwyżkach za pobyt dla pacjentów w sanatorium. Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 168) został skierowany do konsultacji.

Uzasadnienie podwyżek

W uzasadnieniu czytamy, że zwyżka jest konsekwencją podwyżek cen żywności, energii elektrycznej, wody i środków czystości. Waloryzacja cen ma zostać uzależniona od średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który w minionym roku wyniósł 3,4 proc.

O ile wzrosną opłaty za leczenie uzdrowiskowe

Zaproponowane stawki to 31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym.

Podwyżka będzie wahać się od 15 do 25 zł za 7 dni pobytu w sanatorium. Przypominamy, że turnusy trwają od 21 do 28 dni.

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Może Cię zainteresować:

PRACA DLA SENIORA. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?

Plebiscyt dla aktywnych seniorów. Flexi na XXI

Renta dożywotnia dla seniora – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kategorie
Udostępnij