Fizjoterapia w domu i zakupy dla seniora w czasie epidemii w sieciówkach

Fizjoterapia w domu i zakupy dla seniora w czasie epidemii w sieciówkach

Seniorzy są nakłaniani do pozostawania w domu. Jeśli spacery to wtedy, gdy mało osób w okolicy. Dlaczego takie zalecenia dla seniorów?

Jak się nie zarazić koronawirusem?

Oczywiście łatwo napisać, że zarazki roznoszą się drogą kropelkową. Tylko co to znaczy? Czy utrzymują się w powietrzu tak długo, jak dym z papierosa? Okazuje się, że dłużej. Dym jest widoczny gołym okiem. Wirusy oglądamy pod najmocniejszymi mikroskopami. Zatem wirus może w powietrzu zawisnąć na godzinę. Oddychamy tym samym powietrzem, dlatego musimy unikać kontaktów z innymi osobami. Seniorzy zarażenie koronawirusem przechodzą ciężej. Stąd apele by seniorzy nie wychodzili z domu.

seniorzy

nie czas na tańce

Fizjoterapia w domu. Aktywny senior w domu. Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia

Jednak bezruch też nie sprzyja utrzymaniu sprawności. Stąd pomysł by seniorzy w domu korzystali z pomocy fizjoterapeutów. To nie do końca prawda, że fizjoterapia jest tylko dla tych, co mają skierowanie od lekarza i są po wypadkach. Kiedy skończyłeś 60 lat, to dobrze zadbać o równomierny sposób obciążenia mięśni i układu ruchu. Na ty właśnie znają się fizjoterapeuci. Na stronie  tutaj znajdziesz filmy instruktażowe, jak ćwiczyć i nie zrobić sobie krzywdy.

Czytaj także – rubrykę Kultura

Zakupy dla seniora w czasie epidemii 

Coraz to nowe pomysły proponują sieciówki. Biedronka wprowadza pierwszeństwo dla seniorów pod hasłem „Czas na pomaganie seniorom 65+”. Więcej o akcji wspierania osób starszych przeczytacie tutaj Ciekawa jest specjalna oferta karty „Czas na pomaganie seniorom 65+”, która umożliwia unikanie oszustów. Pamiętajcie, w Biedronce praca jest dwuzmianowa z przerwą w połowie dnia, zwykle między 13:30 a 14:30. Także sieć Tesco wprowadza godziny dla seniorów, klientów swoich sklepów. Zaraz po otwarciu przez godzinę seniorzy mają swoją dedykowaną godzinę z ułatwieniami. Na dodatek sklep jest wtedy trochę czyściejszy epidemicznie.
To bardzo ważne, żeby nie narażać pracowników służby zdrowia, obsługi sklepów na kontakty z osobami zarażonymi wirusem. Unikajcie rozmów i kontaktów z osobami, które dużo przemieszczają się i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Pamiętajcie ten wirus zaraża, zanim pojawią się objawy w postaci kaszlu, czy gorączki.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Przeczytaj również:

Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii? Jak postępować z żywnością? Czy chodzić do apteki?

Zakupy dla seniorów AKCJA w okresie walki z pandemią koronawirusa GRUDZIĄDZ, KRAKÓW, KOSZALIN, ŚWIDNICA, TARNÓW, SOPOT, BIAŁA PODLASKA STUDZIENICE, INOWROCŁAW, ŁÓDŹ, MYŚLENICE, RYBNIK,LEGNICA, BRZEŚĆ KUJAWSKI, WARSZAWA, BYDGOSZCZ, GMINA DŁUGOŁĘKA, POZNAŃ, WROCŁAW

Kategorie
Udostępnij