Fizjoterapia w domu i zakupy dla seniora w czasie epidemii w sieciówkach

Fizjoterapia w domu i zakupy dla seniora w czasie epidemii w sieciówkach

Seniorzy są nakłaniani do pozostawania w domu. Jeśli spacery to wtedy, gdy mało osób w okolicy. Dlaczego takie zalecenia dla seniorów?

Jak się nie zarazić koronawirusem?

Oczywiście łatwo napisać, że zarazki roznoszą się drogą kropelkową. Tylko co to znaczy? Czy utrzymują się w powietrzu tak długo, jak dym z papierosa? Okazuje się, że dłużej. Dym jest widoczny gołym okiem. Wirusy oglądamy pod najmocniejszymi mikroskopami. Zatem wirus może w powietrzu zawisnąć na godzinę. Oddychamy tym samym powietrzem, dlatego musimy unikać kontaktów z innymi osobami. Seniorzy zarażenie koronawirusem przechodzą ciężej. Stąd apele by seniorzy nie wychodzili z domu.

seniorzy

nie czas na tańce

Fizjoterapia w domu. Aktywny senior w domu. Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia

Jednak bezruch też nie sprzyja utrzymaniu sprawności. Stąd pomysł by seniorzy w domu korzystali z pomocy fizjoterapeutów. To nie do końca prawda, że fizjoterapia jest tylko dla tych, co mają skierowanie od lekarza i są po wypadkach. Kiedy skończyłeś 60 lat, to dobrze zadbać o równomierny sposób obciążenia mięśni i układu ruchu. Na ty właśnie znają się fizjoterapeuci. Na stronie  tutaj znajdziesz filmy instruktażowe, jak ćwiczyć i nie zrobić sobie krzywdy.

Czytaj także – rubrykę Kultura

Zakupy dla seniora w czasie epidemii 

Coraz to nowe pomysły proponują sieciówki. Biedronka wprowadza pierwszeństwo dla seniorów pod hasłem „Czas na pomaganie seniorom 65+”. Więcej o akcji wspierania osób starszych przeczytacie tutaj Ciekawa jest specjalna oferta karty „Czas na pomaganie seniorom 65+”, która umożliwia unikanie oszustów. Pamiętajcie, w Biedronce praca jest dwuzmianowa z przerwą w połowie dnia, zwykle między 13:30 a 14:30. Także sieć Tesco wprowadza godziny dla seniorów, klientów swoich sklepów. Zaraz po otwarciu przez godzinę seniorzy mają swoją dedykowaną godzinę z ułatwieniami. Na dodatek sklep jest wtedy trochę czyściejszy epidemicznie.
To bardzo ważne, żeby nie narażać pracowników służby zdrowia, obsługi sklepów na kontakty z osobami zarażonymi wirusem. Unikajcie rozmów i kontaktów z osobami, które dużo przemieszczają się i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Pamiętajcie ten wirus zaraża, zanim pojawią się objawy w postaci kaszlu, czy gorączki.

tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik

Przeczytaj również:

Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii? Jak postępować z żywnością? Czy chodzić do apteki?

Zakupy dla seniorów AKCJA w okresie walki z pandemią koronawirusa GRUDZIĄDZ, KRAKÓW, KOSZALIN, ŚWIDNICA, TARNÓW, SOPOT, BIAŁA PODLASKA STUDZIENICE, INOWROCŁAW, ŁÓDŹ, MYŚLENICE, RYBNIK,LEGNICA, BRZEŚĆ KUJAWSKI, WARSZAWA, BYDGOSZCZ, GMINA DŁUGOŁĘKA, POZNAŃ, WROCŁAW

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds