Zakupy dla seniorów AKCJA w okresie walki z pandemią koronawirusa. Korpus Wsparcia Seniorów. GRUDZIĄDZ, KRAKÓW, KOSZALIN, ŚWIDNICA, TARNÓW, SOPOT, BIAŁA PODLASKA STUDZIENICE, INOWROCŁAW, ŁÓDŹ, MYŚLENICE, RYBNIK,LEGNICA, BRZEŚĆ KUJAWSKI, WARSZAWA, BYDGOSZCZ, GMINA DŁUGOŁĘKA, POZNAŃ, WROCŁAW
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to dedykowana infolinia dla seniorów, wsparcie wolontariuszy, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Czego dowiesz się z artykułu?
- Numer dedykowanej seniorom, ogólnopolskiej infolinii
- Na jakie wsparcie może liczyć senior, co dokładnie dostarczy Korpus Wsparcia Seniora i kto za to zapłaci?
- Jak będzie przebiegał proces – krok po kroku
- Potrzebujesz wsparcia w zrobieniu zakupów – tu znajdziesz kontakt do Korpusu Wsparcia Seniorów
- Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Korpus Wsparcia Seniorów krok po kroku. Komu pomoże – granica wieku. Numer kontaktowy
Spis Treści
Zakupy dla seniorów AKCJA w okresie walki z pandemią koronawirusa, więcej szczegółów poniżej. Materiały pochodzą od organizatorów akcji. Dane z akcji prowadzonych od marca 2020 r.
GRUDZIĄDZ
„Grudziądzka Pomoc Sąsiedzka” ruszyła. Biuro poselskie posła Koalicji Obywatelskiej uruchomiło numer telefonu dla seniorów, którzy chcieliby prosić o pomoc wolontariuszy: 56 633 52 42. Warto ten numer przekazać starszym sąsiadom, aby mogli zatelefonować. Wolontariusze zrobią zakupy, wykupią leki czy wyprowadzą psa. Poinformujmy o tej akcji jak największą ilość starszych grudziądzan, aby czuli że jesteśmy z nimi – apelują organizatorzy.
KRAKÓW
Ruszyła również Akcja „Zakupy dla seniora” adresowana do seniorów 60+, którzy mieszkają samotnie lub z drugą osobą w podeszłym wieku albo z niepełnosprawnością. Z takiej pomocy mogą skorzystać także niepełnosprawni po 18. roku życia mieszkający sami. Z usługi można skorzystać raz w tygodniu. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 887 202 948 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.30 lub mailowo senior@mops.krakow.pl. Podczas rozmowy z pracownikiem MOPS należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu oraz PESEL. Zakupy mają być dostarczane od godziny 8.00 w dni robocze w następnym dniu po zgłoszeniu.
O wsparcie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych zaapelował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Szczególnie zwrócił się do właścicieli sklepów zachęcając do wyznaczenia w ciągu dnia czasu zarezerwowanego tylko na obsługę osób starszych i będących w grupie ryzyka.
KOSZALIN
Harcerze robią zakupy seniorom w Koszalinie. Służbę harcerską mogą pełnić tylko pełnoletni członkowie ZHP. Seniorzy lub ich bliscy mogą zgłaszać się do za pomocą e-maila: biuro@koszalin.zhp.pl, strony na Facebooku „Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP”, lub pod nr tel. 695464873.
ŚWIDNICA
Ruszył wolontariat kryzysowy w Świdnicy. Polega on na dostarczeniu podstawowych produktów i leków przez wolontariuszy na rzecz seniorów i osób potrzebujących. Osoba potrzebująca pomocy dzwoni na nr tel. 607 800 881 lub 602 783 720 i zgłasza potrzebę zakupu żywności, środków higienicznych, leków (realizacja recept). Wówczas w miarę możliwości przyjdzie do niego wolontariusz podając nadany przez koordynatora kod kontaktowy (cyfra lub słowo). Zakupy zostaną przekazane seniorom z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Organizatorzy apelują o przekazywanie pieniędzy w woreczku.
BIAŁA PODLASKA
Każdy senior, który nie chce wychodzić z domu i narażać swojego zdrowia może liczyć na pomoc wolontariuszy, którzy zrobią mu zakupy. Na terenie miasta pracuje już 80 takich osób. Każdy może dołączyć do akcji! Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są po numerami telefonu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej tel. 83 3438537, 83 3433555 w godz. 7.30-15.30, 794 580 265, 505 011 612 w godz. 7.30-17.00. Caritas tel. 693 205 350, 512 936 068 w godz. 9.00-19.00. Pomocy udzielają również harcerze z Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego telefon kontaktowy 519 376 551 w dniach: poniedziałek – środa w godz. 9.30 – 16.30 oraz czwartek – piątek w godz. 11.30 – 18.30
Krzesełka schodowe dla seniorów. Montaż, cena, dofinansowanie.
SOPOT
Sopocki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje zamówienia na zakupy z dowozem do domu dla starszych samotnych osób. Wsparcie w zakupie przez telefon niezbędnych artykułów spożywczych oraz higienicznych zadeklarowała sopocka firma Delikatesy Mrozińscy. Samotne osoby starsze lub chore mogą zgłosić taką potrzebę telefonicznie do sopockiego MOPS-u, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, tel. 58 551 17 10. Po ustaleniu listy niezbędnych zakupów, produkty zostaną dostarczone bezpośrednio do domu wraz z paragonem. Na miejscu będzie możliwość uregulowania płatności przy użyciu przenośnego terminalu lub gotówką. Seniorzy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej objęci zostaną wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.
TARNÓW
Akcja pod hasłem „Razem dla seniorów” Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej polega na pomocy w zrobieniu podstawowych zakupów spożywczych, lekarstw i w wyjątkowych sytuacjach przywiezienia darmowego ciepłego posiłku. Tarnowscy seniorzy, którzy chcą skorzystać z pomocy, powinni zadzwonić do firmy EMES i Partnerzy pod numer 14 650 50 60 w godzinach od 8:00 do 17:00. Zamówione artykuły bezpłatnie dostarczą pracownicy tej firmy. Zakupy rozliczane są z zamawiającym na podstawie paragonu. Organizatorzy akcji przypominają seniorom, że pracownicy firmy rozwożącej nie wchodzą do mieszkań. Ostrzegają równocześnie przed ewentualnymi oszustami lub złodziejami, którzy chcieliby wykorzystać tę trudną sytuację.
STUDZIENICE
Urząd Gminy wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Studzienicach informuje o możliwości zorganizowania pomocy dla osób znajdujących się w grupie ryzyka tj.:starszych, samotnych, niesamodzielnych oraz niepełnosprawnych, które własnym staraniem, czy przy pomocy rodziny sąsiadów nie są w stanie m.in. zrobić zakupów, pójść do apteki. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem tel. 59 82 166 13
INOWROCŁAW
Zakupy dla seniora ruszyły także w Inowrocławiu. Jak mają kontaktować seniorzy z tego miasta? Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 52 355 52 37 (w godz. 7.30 – 15.30), e-mail: sprawyspoleczne@inowroclaw.pl (o dowolnej porze). Koordynatorem akcji jest naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia.
ŁÓDŹ
Seniorzy mogą dzwonić do UMŁ i podawać swoje adresy i numery telefonów, następnie odezwie się do nich wolontariusz i umówi na konkretną godzinę w celu zrobienia zakupów. Pieniądze na nie seniorzy muszą przygotować w foliówkach lub woreczkach. Zachęcamy też seniorów do wcześniejszego przygotowania listy potrzebnych rzeczy. Osoby starsze mogą dzwonić bezpłatnie na call center dla seniorów (42 638 55 00). Infolinia działa całą dobę. Jak informuje magistrat, codziennie z jej usług korzysta około 100 seniorów. Łącznie było ich już ok. 900. Więcej szczegółów znajdziecie na łodz.wyborcza.pl.
MYŚLENICE
W Myślenicach to zadanie powierzono Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, ten zaś uruchomił dwa numery telefonów (531-552-942, 537-553-435) dla osób potrzebujących pomocy w dostarczeniu zakupów podstawowych art. spożywczych i gorącego posiłku.
RYBNIK
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku uruchamia telefon dla osób starszych i samotnych , które potrzebują pomocy w załatwieniu podstawowych spraw takich jak zakupy czy kupienie leków, ale co istotne również pod tym numerem telefonu będzie można uzyskać podstawowe informacje dotyczące wirusa. Do pomocy seniorom zgłosiła się duża grupa wolontariuszy i organizacji pozarządowych, które są gotowe nieść pomoc w różnej formie. Numer telefonu dla seniorów 517 824 097.
LEGNICA
Legnica rusza z akcją zakupy dla seniora. Z pomocy mogą skorzystać mieszkańcy Legnicy (nie będący pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej), mieszkający samotnie, bądź z osobą niepełnosprawną, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 616 463 344, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00. Paczki przygotują wolontariusze, do dyspozycji są dwie opcje. Paczka żywnościowa z podstawowymi artykułami spożywczymi – pieczywo, mąka, cukier, mleko masło, ser, dżem oraz paczkę ze środkami sanitarnymi – papier toaletowy, mydło, chusteczki higieniczne. Wartość jednej paczki nie może przekraczać 20 zł. Senior zapłaci za nią przy odbiorze. Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa przed oszustami każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz dostarczający paczkę – jak donosi legnica.online.
BRZEŚĆ KUJAWSKI
Pod numerem telefonu 500 750 827 mogą zgłaszać się osoby, które potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów lub wykupieniu leków. Zgłoszenia przyjmowane będą przez pracowników Brzeskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
WARSZAWA
Muzeum Powstania Warszawskiego sprawdza, czy wszyscy powstańcy mają aktualne informacje na temat koronawirusa i rusza z akcją „Zadzwoń do dziadka”. „W trosce o zdrowie powstańców wolontariusze będą informować ich o aktualnych zaleceniach oraz apelować o pozostanie w domu. Również w Warszawie pracownicy sklepu „Chleb z Masłem” na Mokotowie oferują pomoc seniorom w zrobieniu zakupów. Starsze osoby mogą zadzwonić pod nr 22 841 32 79, złożyć zamówienie, a produkty zostaną im dostarczone przez pracowników.
BYDGOSZCZ
Usługa dostarczenia najważniejszych produktów żywnościowych oraz leków jest bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa senior, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich miejsca zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept. Gdzie zgłaszać swoje potrzeby? Zgłoszenia przyjmuje Biuro Zdrowia i Polityki Społecznej UMB, pod numerami telefonów: 668-834-007 oraz 668-834-006 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 20:00.
GMINA DŁUGOŁĘKA
Jesteś seniorem, potrzebujesz artykułów spożywczych, higienicznych albo leków? Nie ryzykuj – nie wychodź z domu! Zadzwoń na nr ☎️ 71 757 57 07 – postaramy się pomóc. Fundacja Dignum wspólnie z grupą GminniAktywiści, mieszkańcami Gmina Długołęka o wielkich sercach, działamy w całej gminie! W miejscowościach Bąków, Bielawa, Brzezia Łąka, Bukowina, Długołęka, Domaszczyn, Kamień, Kiełczów, Kiełczówek, Łozina, Mirków, Oleśniczka, Piecowice, Pietrzykowice, Pruszowice, Raków, Szczodre, Śliwice, Wilczyce (lub sąsiednich) jesteśmy w gotowości i czekamy na Wasz sygnał! Jeżeli mieszkacie dalej – również prosimy o kontakt! Pomoc dla osób starszych uruchomia też od poniedziałku (15.03.2020) Parafia w Długołęce pod nr ☎️ 71 315 21 95.
POZNAŃ
Miasto Poznań w okresie walki z pandemią koronawirusa uruchamia usługę „Zakupy dla seniorów”. To wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Poznaniu. Pomoc obejmowała będzie zakup leków, żywności oraz środków czystości.
Zakupy dla seniorów – szczegóły akcji
Akcja „Zakupy dla seniorów” adresowana jest do seniorów i osób z niepełnosprawnościami, mieszkających w Poznaniu. Jej celem jest maksymalna ochrona tych poznaniaków i poznanianek przed koniecznością wychodzenia z domów. Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.
Zakupy dla seniorów, czyli dla kogo?
Z „Zakupów dla seniorów” mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Poznaniu i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe. Akcja zakłada maksymalnie dwukrotną pomoc w tygodniu związaną z zakupem produktów codziennego użytku.
Zakupy dla seniorów, jak się zgłosić?
Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt pod numerem telefonu 61 646 33 44, w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. Podczas rozmowy z pracownikiem Biura Poznań Kontakt należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefony. Operator przekaże te informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowę senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji. Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą. Całość i poprawność wykonania usługi zakończy telefon ze strony koordynatora wolontariuszy.
Zakupy dla Seniora – uwaga na oszustów!
Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę. – Apeluję do seniorów, żeby uważali na próby oszustw – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Pamiętajmy, że – podobnie jak w przypadku każdej z usług organizowanych przez miasto – to senior musi sam zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Proszę też wszystkich poznaniaków o empatię. Pamiętajmy o starszych mieszkańcach naszego miasta, pomagajmy sobie nawzajem, pomagajmy sąsiadom.
Zakupy dla Seniorów – chcesz pomóc? Zgłoś się!
Osoby zainteresowane pomocą w ramach wolontariatu miasto zachęca do kontaktu pod numerem telefonu 61 847 21 11.
Zakupy dla Seniorów – kto za tym stoi?
Przedsięwzięcie realizowane jest w oparciu o wolontariat Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz innych organizacji pozarządowych, takich jak Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Młyn Wsparcie, Fundacja PETRA Senior, Fundacja Fanari, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria a także Kibice LECHA., które przystąpią do akcji w porozumieniu z Centrum Inicjatyw Senioralnych. WZiSS/AW, źródło: www.poznan.pl
WROCŁAW
Wolontariusze z Ekipy Szymona, czekają na zgłoszenia od osób potrzebujących pomocy w zrobieniu zakupów. Do regionalnego sztabu Szymona Hołowni, który zamienił się w tymczasowe biuro sąsiedzkiej pomocy, wciąż zgłaszają się nowi wolontariusze.
Zaczęło się w miniony poniedziałek, od sąsiadów spod numeru 77 w warszawskim bloku. Przyczepili odręcznie napisana kartkę na klatce schodowej. Zaproponowali pomoc osobom, które nie mogą, lub z racji wieku czy choroby, nie powinny wyjść z domu. Zdjęcie tego ogłoszenia szybko obiegło portale społecznościowe. Nikt nie miał pojęcia, że sąsiedzi spod 77 to członkowie Ekipy Szymona. Tego samego dnia, 9 marca, Szymon Hołownia, jedyny niezależny kandydat na prezydenta w Polsce, ogłosił, że zawiesza masowe spotkania z Polakami, a swoje regionalne biura zamienia w centra pomocy potrzebującym. Dolnośląska Ekipa natychmiast rozpoczęła przygotowania. – Na FB na grupie naszych wolontariuszy i na fanpagu zamieściliśmy informacje o akcji. Wielu wolontariuszy zapytaliśmy indywidualnie, czy chcą się zaangażować nową działalność: „CZEŚĆ, SZUKAMY WOLONTARIUSZY DO AKCJI EKIPĄ Z SĄSIEDZTWA. CZY CHCESZ I MASZ MOŻLIWOŚCI, BY SIĘ W TO ZAANGAŻOWAĆ? – mówi Ewa Kaczmarek z dolnośląskiej Ekipy Szymona.
Zakupy dla seniorów Wrocław – Kontakt
W biurze ekipy wolontariusze czekają na telefony. Każdy, kto idzie pomagać ma identyfikator. Nikt z ekipy nie wchodzi do mieszkania osoby potrzebującej! Sprawunki przekazywane są pod drzwiami nie tylko ze względu na zagrożenie zarażeniem osób przebywających w domach, ale również dlatego, by zapobiec podszywaniu się złodziei pod członków Ekipy Szymona. Wolontariusze robią zakupy do 100 zł, wyjątek stanowią kosztowne lekarstwa. Członkowie Ekipy Szymona pracują tylko wtedy, gdy nie mają żadnych objawów grypy czy przeziębienia. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!
Jesteś seniorem i nie chcesz wychodząc z domu ryzykować kontaktu z dużymi skupiskami ludzi❓Potrzebujesz pomocy w zakupach❓Zadzwoń pod numer 500 674 213 ?Wolontariusze Szymona Hołowni przyjmą zgłoszenie i sprawdzą, czy w Twojej okolicy jest wolontariusz. Postaramy się zareagować najszybciej, jak to jest
możliwe? Biuro Ekipy Szymona, Wrocław, ulica Ofiar Oświęcimskich 17, czynny pn. – pt. 10:00 – 18:00, sob. 11:00 – 17:00.
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Może Cię zainteresować również:
Leki w czasie kwarantanny. Czy robić zapasy? Na jaki czas? Jak przechowywać?
Jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii? Jak postępować z żywnością? Czy chodzić do apteki?
- Warecka Seniorada – seniorzy z powiatu grójeckiego celebrowali swoje święto - 17 września, 2024
- Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko - 16 września, 2024
- Trwa dramatyczna walka z powodzią! Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych - 16 września, 2024