Krzesełka schodowe dla seniorów. Montaż, cena, dofinansowanie.

Krzesełka schodowe dla seniorów. Montaż, cena, dofinansowanie.

Zmniejszająca się sprawność fizyczna to przypadłość, która wcześniej, czy później spotka każdego. W konsekwencji możemy spotkać na swojej drodze różne bariery architektoniczne np. schody w domu lub w bloku bez windy. Niekiedy samodzielne pokonanie stopni, staje się całkowicie niemożliwe. Jak zlikwidować barierę architektoniczną w postaci schodów? Czy istnieją tanie urządzenia pozwalające na swobodne przemieszczenie się po własnym domu?

Krzesełka schodowe (inaczej windy schodowe), czyli urządzenia dźwigowe do niwelowania barier architektonicznych w postaci schodów. Dzięki nim nie trzeba rezygnować z wolności możliwości swobodnego przemieszczania się między piętrami budynków. Krzesełka dla seniorów są bardzo proste w obsłudze oraz bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu przez długie lata.

Gdzie można zainstalować krzesło schodowe?

Windy schodowe możemy podzielić na dwa rodzaje – te poruszające się po schodach prostych (np. Acorn Superglide, HomeGlide) oraz do instalacji na schodach krzywoliniowych (np. Acorn A180, Otolift Modul Air). Dużą zaletą krzesełek przyschodowych jest możliwość ich zainstalowania również na bardzo wąskich i stromych schodach. Gdy urządzenie nie jest używane, można je złożyć, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca na schodach i nie utrudnia korzystania ze schodów innym osobom.

Windy schodowe zazwyczaj montuje się wewnątrz budynku, jednak montaż krzesełka na zewnątrz np. przed domem, sklepem lub blokiem jest również możliwy! Krzesełka schodowe to również idealne urządzenie do likwidacji barier w miejscach użyteczności publicznej. Coraz częściej można je spotkać w szkołach, szpitalach czy zakładach pracy.

Krzesło schodowe

Krzesło schodowe

Jak działa krzesełko liniowe FILM

Polecamy krótki filmik prezentujący działanie krzesełka poruszającego się po torze krzywoliniowym (model Otolift Modul AIR). Film można obejrzeć pod linkiem TUTAJ.

Jak działa winda schodowa?

Wygląd krzesełek schodowych przypomina zwykły fotelik, który jest mocowany do wagonika jezdnego. Ten z kolei porusza się po szynie jezdnej, zamocowanej do stopni schodów po ich lewej lub po prawej stronie. Aby pokonać schody, wystarczy usiąść na krzesełku i wprawić je w ruch używając pilota zdalnego sterowania lub joysticka znajdującego się na jednym z podłokietników. Sama obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i z łatwością może być one używane przez osoby w każdym wieku. Po uruchomieniu krzesełka zacznie się ono powoli poruszać we wskazanym przez nas kierunku – w górę lub w dół. Funkcja łagodnego startu oraz stopu zadba o płynną i bezpieczną jazdę wzdłuż schodów.

Warto wspomnieć, że windy schodowe są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie korzystającej z urządzenia.  Takimi funkcjami są m.in. czujniki zatrzymujące krzesełko po napotkaniu przeszkody na drodze, czy pasy bezpieczeństwa. Dodatkowo urządzenia mają możliwość obrotu krzesełka na górnym przystanku, który pomaga w łatwym zejściu z urządzenia. W zależności od konkretnego modelu krzesełka dla seniorów posiadają dodatkowe wyposażenie np. automatycznie składane elementy, możliwość wyboru koloru tapicerki i inne.

Elementy krzesełka schodowego służące nawigacji i bezpieczeństwu. (m.in. pilota zdalnego sterowania, joystick, pasy bezpieczeństwa)

Koszt windy krzesełkowej

Krzesełka schodowe to jedne z najtańszych urządzeń pozwalających na likwidację bariery architektonicznej. Ich cena zależy od rodzaju urządzenia. Krzesełka poruszające się po torze prostym można kupić już od 8 500 zł, a na torze krzywoliniowym od 25 000 zł. Różnica w cenie krzeseł na torze krzywym związana jest z mechanizmem, pozwalającym na poruszanie się urządzenia po szynie o zmiennym kącie nachylenia. Projekt taki jest wykonany pod specjalne zamówienie i jest dedykowany tym jednym konkretnym schodom. Ostateczna cena zależy od wybranego modelu, miejsca montaży oraz długości szyny jezdnej.

Zakup krzesełka schodowego można pokryć za pomocą dofinansowania ze środków PFRON (więcej szczegółów pod linkiem TUTAJ) dla osób niepełnosprawnych. Wartość takiego dofinansowania to nawet do 95 % kosztów związanych z likwidacją bariery architektonicznej.

Kontakt do firmy Windy Schodowe

Masz pytania związane z likwidacją bariery architektonicznej lub interesuję Cię zakup krzesełka – zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, doradzimy i pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania.

email: zapytanie@windy-schodowe.pl

tel. 692 449 474, 606 686 002

Sprawdź, jak usunąć barierę architektoniczną. Galeria rozwiązań urządzeń dźwigowych firmy Windy Schodowe:

Sprawdź, jak pokonać bariery architektoniczne w domu, bloku, kamienicy

Platformy schodowe – bez barier we własnym domu

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds