„Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

„Śląska ars moriendi”. Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Listopad jest miesiącem, kiedy wielu rozmyśla o tym, co nas czeka na tamtym świecie. Wystawa „Śląska ars moriendi” opowiada o średniowiecznych zwyczajach pogrzebowych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zwyczaje

Oczywiście inne były zwyczaje i celebracje dla wybranych i bogatych, a inne dla pospólstwa. Na wystawie zobaczycie mocno zaakcentowaną tę pierwszą grupę. Płyty nagrobne księcia żagańskiego, czy biskupa umieszczano w posadzce kościoła. Później były deptane tysiącami stóp wiernych. A i tak przetrwały. Cud?

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Pochówek w kościele

Dla wybitnych i bogatych zarezerwowano pochówki w podziemiach kościołów i katedr. Jednak nawet pochówki w takich miejscach nie gwarantują, że doczesne szczątki przetrwają w spokoju do czasu Sądu Ostatecznego. W sierpniu w świdnickiej katedrze stracił swoją kryptę siedemnastowieczny hrabia. Będzie tam teraz urządzona krypta dla biskupów świdnickich. Na niewiele zdało się ufundowanie opactwa na Ołbinie we Wrocławiu. Po 400 latach patrycjusze Wrocławia nakazali zburzyć opactwo, a czaszką fundatora Piotra Włostowica podobno grano jak piłką. Portal z opactwa został wbudowany w kościół Mari Magdaleny i przetrwał do naszych czasów.

Patronat medialny Patronat medialny Targi Viva Seniorzy

Kaplica czaszek

To atrakcja ściągająca corocznie tysiące turystów i kuracjuszy z pobliskiej Kudowy. Widać zwiedzających nie przeraza ogrom ludzkiego nieszczęścia. Przeważa ciekawość. Czy ktoś zastanawia się, co dzieje się współcześnie z ludzkimi szczątkami po likwidacji grobu? Czy to temat zakazany?

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

Wystawa „Śląska ars moriendi”

Bezcenne metalowe płyty nagrobne, pochodzące z nich aplikacje oraz średniowieczne podręczniki ars moriendi można będzie podziwiać na wyjątkowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W Sali Pompejańskiej na drugim piętrze, wśród niezwykłych zabytków znajduje się płyta nagrobna księcia Wacława żagańskiego, która zaprezentowana zostanie po raz pierwszy po przeprowadzonej konserwacji. Celem wystawy jest przybliżenie różnych aspektów kultury średniowiecznej związanych ze śmiercią, ale też pokazanie podobieństw między podejściem do tego tematu dawniej i dziś.

„Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne” będzie dostępna dla zwiedzających 28 listopada 2023 – 24 marca 2024

Kuratorzy wystawy: Agata Stasińska, Mateusz Tomyślak. Wystawie towarzyszy katalog. Tutaj link do zapowiedzi wystawy. Wystawie towarzyszą liczne wykłady i warsztaty dla dzieci.

Zawsze warto wstąpić do muzeum, po książki, gadżety lub na kawę z ciasteczkiem w ten zimowy czas.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępniło nową funkcję na swoim portalu [Muzeum Cyfrowe]

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds