Taki adres, Ruska 46 [Święto Podwórka 16-18 czerwca]

Taki adres, Ruska 46 [Święto Podwórka 16-18 czerwca]

Bywalcy wiedzą, że Ruska 46 to ważne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Trzeci weekend czerwca

Już po raz trzeci barwna społeczność neonowego dziedzińca przy ulicy Ruskiej 46 zaprasza na Święto Podwórka. Działające tu na co dzień organizacje kulturalne, galerie, kluby, teatry, NGO-sy i artyści między 16 a 18 czerwca zapraszają na dziesiątki bajecznie zróżnicowanych wydarzeń.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

NGO

To oczywiście skrót z angielskiego. NGO to (non-government organization) organizacja pozarządowa. Za tem jeśli nie bardzo wiesz, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu, a uważasz, że jeszcze warto coś w życiu ciekawego dokonać, to może udział na zasadach wolontariatu w działaniach różnych NGO wypełni Twoje oczekiwania. Coraz częściej w miastach oprócz rutynowego uprawiania ogródka, czy chodzenia z kijkami, dojrzała wiekowo i pełna życia część społeczeństwa udziela się aktywnie w tego typu aktywnościach. Nowe znajomości, nowe zainteresowania.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Trzy dni świętowania

Co zaplanowano na trzydniowe celebracje? Miłośników sztuki zainteresować mogą nowe prezentacje artystyczne, których premiery przypadną właśnie na Święto Podwórka. W piątek (16 czerwca) od godziny 16:00 Galeria ArtBrut zaprosi na wernisażowe popołudnie z wystawą „BICIA CIOSY” – zbiorową ekspozycją twórców związanych z galerią, odnosząca się do wykorzystania tekstu w sztuce art brut i outsider art.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Drzwi otwarte

Tego samego dnia w pracowni Beaty Rojek i Patrycji Mastej o godzinie 18:00 otworzy się pokaz „Jasno – Drzwi Otwarte” – zaproszenie do zajrzenia za kulisy procesów twórczych oraz poznania zarówno dotychczasowych dokonań, jak i aktualnych poszukiwań obu rezydujących przy Ruskiej 46 artystek.

Queer

Natomiast w galerii Studio BWA Wrocław przez cały weekend będzie można oglądać przygotowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultura Równości wystawę „A Brief History of Ukraine” – opowiedzianą przez artystę Antona Shebetkę przy pomocy zdjęć, filmów czy wywiadów historię ukraińskiej społeczności queer. Wyjaśnienie: queer – dziwny, (osobliwy) – określenie używane od lat 90. XX wieku do opisywania społeczności LGBTQ+ i jej członków.

To oczywiście niejedyne queerowe wydarzenie w programie Święta Podwórka: w piątek po zmroku – pod gwiazdami i pod neonami – rozpocznie się przygotowany przez klub Surowiec Drag Queen Show, podczas którego wystąpi aż 6 fantastycznych drag performerek (start: 20:30). Tylko dla dorosłych?

Italo Disco

Tego samego wieczora parkiet w Recepcji rozgrzeją dźwięki wprost z włoskich płyt winylowych – Noc Italo Disco dla wrocławskiej publiczności przygotują goście z Poznania, autorzy cyklu Italomania, czyli DJ Uno Momento & DJ Gres Concrete.

Dobę później (sobota, 17 czerwca, godz. 22:00) Recepcję wypełnią Rapy Starej Szkoły – o znakomitą selekcję zadbają DJ Taśmy znany lepiej jako Daniel Drumz oraz Dejot.

Ruska 46

Święto Podwórka będzie jednak także (a może: przede wszystkim) okazją, by lepiej poznać kulturalny hub przy Ruskiej 46. W sobotę od 16:00 swoje podwoje dla gości, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o ich działalności, otworzą m.in. Ognisko Kultury Plastycznej, BWA Wrocław, TIFF Center, pracownia Beaty Rojek i Patrycji Mastej czy Galeria ArtBrut. W tym samym czasie będzie też można wziąć udział w dwóch neonowych spacerach: o losach świetlnych szyldów oraz ich odważnej typografii opowiedzą Szymon Maraszewski (oprowadzanie po angielsku, start: 15:30) i Kalina Zatorska (start: 17:00). Zanim w sobotę neonowe podwórko wypełni muzyka, jego dziedziniec zamieni się w małe targowisko. Podczas sąsiedzkiej garażówki pod młotek trafią rozmaite publikacje i gadżety, będące owocami pracy lokalnych artystek i artystów.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na Facebooku i stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury. Informacje o działalności Podwórka Ruska 46 znajdują się na pod adresem Ruska46.pl.

Inne podwórka

Ruska 46

 inne wrocławskie podwórka, fot. © Jerzy Dudzik

Jeśli jednak towarzystwo kulturalne wam nie odpowiada, to są jeszcze we Wrocławiu inne zagospodarowane podwórka, które warto zobaczyć. Na przykład te na Nadodrzu przy ulicy Jedności Narodowej 108. Mieszkańcy i artyści z udziałem administracji zmienili wygląd podwórka na bardziej artystyczny. Zatem można.

Zaglądajcie na podwórka. Tam można zobaczyć, jacy są Wrocławianie, Drogi Panie.

Zobacz również:

„Empuzjon” premiera nowej powieści Olgi Tokarczuk

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds