Teatr lepszy od kina?

Teatr lepszy od kina?

Współczesny świat oferuje nam różnego rodzaju rozrywki. Jeśli chcemy miło spędzić czas, możemy wybrać się do wielu atrakcyjnych miejsc. Kina, teatry, opery, kluby, aquaparki to jedne z wielu niesamowitych miejsc wypełnionych pozytywną energią. Jedną z najstarszych rozrywek jest właśnie teatr – miejsce miłośników sztuki i niesamowitej gry aktorskiej. Młodszą kopią tego wyjątkowego miejsca jest kino – filmowy świat wzbogacony o efekty dźwiękowe i wizualne. Jedni wolą deskę teatralną, inni duży ekran. Która forma rozrywki jest lepsza? Czy kino zdominowało teatr? 

Teatr i kino to dwa podobne, a jednocześnie różne miejsca. Każde z nich wzbudza inne emocje. Dla miłośników teatru sztuka na żywo to niezapomniane doświadczenie. Z kolei zwolennicy wielkiego ekranu cenią sobie w kinie doskonałe efekty dźwiękowe, światowej sławy aktorów, a także przyciemnioną salę, która dodaje magicznego klimatu. Zadajmy sobie zatem pytanie – czy nowoczesne kino faktycznie zdominowało teatr? Zobaczmy, które z tych miejsc niesie ze sobą więcej zalet oraz gdzie warto częściej chodzić – do kina, czy do teatru?

Kino

We współczesnym świecie wszystko się zmienia. Rozwój technologii powoduje, że coraz chętniej sięgamy po rozrywki, które są po prostu wygodne. Tak jest w przypadku kina. Kino to miejsce na wspólne wyjście ze znajomymi, przyjaciółmi. To również świetny pomysł na randkę. Kino bawi, odpręża, a także uczy. Kino działa na wszystkie zmysły. Wiele filmów możemy obejrzeć w wersji 3D, 4D, a nawet w 5D, które przenoszą nas w zupełnie inny, nierealny świat. W kinie możemy oglądać ciekawe adaptacje powieści lub szkolnych lektur wzbogacając jednocześnie naszą wiedzę z zakresu literatury. Kino jest rozrywką dostępną dla każdego. W przeciwieństwie do teatru nie wymaga błyskotliwości od widza. Emocje, które towarzyszą nam podczas filmu nie są takie same jak w teatrze. Kino przenosi nas w świat fantastyki. Filmy grozy wywołują u nas dreszczyk emocji, a efekty specjalne dodają takich emocji, że nie możemy doczekać się następnego filmu. Kino w przeciwieństwie do teatru jest tańszą formą zabawy. Ceny biletów są tańsze i bardziej dostępne.

Teatr

Mogłoby się wydawać, że kino przewyższa teatr, tym co oferuje swoim odbiorcom. Trójwymiarowy świat, niesamowite efekty specjalne i wciągająca muzyka, to elementy, które sprawiają, że kochamy chodzić do kina. To prawda. Ale jeśli komuś wydaje się, że kino wyprzedza teatr jest w błędzie. Otóż, teatr to wyjątkowe miejsce, które cieszy się dużą popularnością, ma wielu miłośników. Teatr to sztuka. Prawdziwa sztuka. Żywa dekoracja, gra aktorska pełna potu i krwi – to sprawia, że niejeden repertuar wciąga bardziej niż kinowy hit. W teatrze mamy do czynienia z żywymi aktorami, którzy wywołują u nas prawdziwe emocje napięcia, współczucia i radości. Każda sztuka teatralna to nowe, niezapomniane doświadczenie. W teatrze nie mamy do czynienia z efektami dźwiękowymi i wizualnymi, takimi jakie oferuje nam kino. Teatr to improwizacja. Dźwięki jakie wytwarzają aktorzy, różne przedmioty oraz gra świateł stwarzają wyjątkowy nastrój i magię tego miejsca. Teatr to nie do końca wyreżyserowana gra, jak w przypadku kina. To sztuka nawiązania bezpośredniego kontaktu widza z aktorem. Powstaje więź między widzem, a bohaterem. Teatr bez wątpienia wzbogaca naszą wyobraźnię. Uczy, bawi, wywołuje w nas niezapomniane emocje. Teatr działa na nasze zmysły. Słuchamy i obserwujemy każdy ruch aktora. Podziwiamy 'żywą’ dekorację, jej ciekawe elementy i przede wszystkim prawdziwą grę aktorską wypełnioną bogatymi dialogami.

Czym więc jest teatr? To więcej niż deska, na której występują aktorzy. To miejsce, które jest odskocznią od rzeczywistości. Zabiera nas w inny wymiar. Każda sztuka niesie ze sobą jakiś sens, przesłanie. Wymaga od nas błyskotliwości i spostrzeżenia. Teatr to nie tylko sztuka, to również nauka. Wywołuje w nas pewne uczucia. Stajemy się wrażliwi na piękno i otaczający nas świat. Teatr rozwija i kształtuje nasze różne cechy. Teatr to pewnego rodzaju lekcja savoir – vivre. Chodzenie do teatru zaznajamia nas z zasadami, jak odpowiednio zachować się w miejscach publicznych. Zwracamy również uwagę na odpowiedni ubiór. Do kina możemy wybrać się w stroju wygodnym. W teatrze obowiązuje nas strój wyjściowy, bardziej elegancki. Dodajmy, że teatr rozwija nasze zdolności komunikacyjne. Wzbogacamy nasz język. Warto dodać, że teatr uczy nas tolerancji i przede wszystkim szacunku do ciężkiej pracy aktorów. Doceniamy ich wysiłek i pasję. To w jaki sposób podchodzą do widza i nawiązują z nim wyjątkowy kontakt.

Teatr w telewizji

Jeśli nie mamy ochoty iść do kina, bez problemu możemy obejrzeć najnowszy film na komputerze. W przypadku teatru, niektóre spektakle możemy podziwiać w telewizji i w podobny sposób jak w sali teatralnej przeżywać emocje. Jeśli nie jesteśmy na Manhattanie, a marzy nam się obejrzeć sztukę Metropolitan Opera w Nowym Jorku – możemy zobaczyć to arcydzieło w Telewizji Polskiej TVP Kultura. Miłośnicy sztuki teatralnej mogą podziwiać aktorów z nowojorskiej MET Opera – nie ruszając się z domu. Jak widzimy, sztuka zza oceanu jest na wyciągnięcie ręki.

Kino, czy teatr?

Wielu młodych ludzi bardzo chętnie uczęszcza do kina. Efekty wizualne i dźwiękowe przyciągają naszą uwagę. Przyciemniona sala kinowa to idealne miejsce do oglądania filmów grozy. Komedie z gwiazdami Hollywood jeszcze bardziej przyciągają naszą uwagę. Kino to rozrywka dla każdego. Bajki dla najmłodszych. Dla starszych: dramaty, thrillery, horrory, komedie romantyczne. Do wyboru do koloru. To idealne miejsce, by miło spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi, lub wybrać się na randkę. Kino przenosi nas w inny świat. Najczęściej widzimy to, co chcemy zobaczyć. A, czy coś więcej? Kino to młodsza wersja teatru. Wzbogacona o nowoczesną technologię.

Teatr jako starsza forma tego typu rozrywki rządzi się swoimi prawami i dobrze na tym wychodzi. Jest wielu zwolenników prawdziwej sztuki. W teatrze mamy do czynienia z żywymi bohaterami. Uważnie ich słuchamy i obserwujemy. Teatr rozwija naszą wyobraźnię i kreatywność. To balsam dla naszej duszy i umysłu. W przeciwieństwie do kina, teatr wymaga od nas pewnego wysiłku intelektualnego. Rozwija nasz umysł. Mamy szacunek do aktorów, ponieważ doceniamy ich ciężką pracę, którą możemy podziwiać na własne oczy. W przeciwieństwie do aktorów kinowych, artyści teatralni odgrywają dużo bardziej ciężką pracę. Występują dla publiczności na żywo. Potrafią zachęcić widza do oglądania i wywołać u niego różne emocje. Teatr jest droższy od kina. Ale zdecydowanie wart swojej ceny.

Jeśli chcemy miło spędzić sobotni wieczór, jak najbardziej możemy wybrać się do kina. Filmy odprężą nas i pomogą zapomnieć o rzeczywistości. To fajna rozrywka, która z kubkiem coli i smacznym popcornem przeniesie nas w inny świat wzbogacony nowościami technologicznymi. Jeśli jednak mamy ochotę na dobrą sztukę zdecydowanie wybierzmy się do teatru. Taka forma rozrywki w gronie rodziny, czy przyjaciół będzie idealnym pomysłem. Teatr może okazać się również wspaniałym prezentem dla bliskiej nam osoby. Pamiętajmy, że teatr to zupełnie inny świat. Teatr to nie tylko rozrywka, to również nauka. Warto dodać, że teatr to także idealne miejsce dla najmłodszych. Wiele teatrów ma przeznaczone dla dzieci specjalne spektakle, które przyciągają uwagę maluchów. Teatrzyki lalkowe to miejsce, w którym dziecko przeniesie się w bajkowy świat. Teatr to dawka dobrego humoru, dramaturgii, ale przede wszystkim rozwój społeczny i kulturalny. Teatr rozwija wyobraźnię i kreatywność widza w każdym wieku. Wiemy jak się odpowiednio zachować w miejscu publicznym. Uczymy się także poprawnej polszczyzny i wzbogacamy język w nowe słowa. Pamiętajmy o tym, że teatr to wartościowa forma rozrywki.

AP

fot. Pixabay

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds