Prenumerata Gazety Senior
TESTAMENT jak go podważyć? Pytania i odpowiedzi [+ WEBINAR z prawnikiem]

TESTAMENT jak go podważyć? Pytania i odpowiedzi [+ WEBINAR z prawnikiem]

Testament pozwala spisać życiowy dorobek i uporządkować najważniejsze sprawy. Ostatnią wolą dzielimy się z najbliższymi, co jest wzruszającą chwilą i powodem do dumy. Zdarza się jednak, że najbliżsi nie zgadzają się z naszym testamentem i próbują go podważyć.

W jakich przypadkach jest to możliwe? Jak sporządzić testament, aby był niepodważalny? Odpowiadamy na 7 najczęściej padających pytań.

Materiał reklamowy UNICEF Polska/ Program PONADCZASOWI

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kiedy można podważyć testament?

Testament można podważyć po śmierci testatora (testator to osoba spisująca testament). Najczęściej ma to miejsce w momencie stwierdzania nabycia spadku, czyli w chwili, gdy osoby wymienione w testamencie mają uzyskać prawo własności np. mieszkania. Na zgłoszenie zastrzeżeń do ostatniej woli prawnie wyznaczono 10 lat od jej ujawnienia tj. przekazania szczegółów bliskim oraz osobom uwzględnionym w testamencie.

Czy każdy testament można podważyć?

Każdy testament można podważyć, chociaż nie każdy równie łatwo.

Najprostszym do unieważnienia jest testament spisany własnoręcznie, a najczęściej powodem jest fałszowanie dokumentu, przedstawianie jego kolejnych, znoszących się wzajemnie wersji. Innym sposobem jest wskazywanie, iż testator w chwili spisywania nie był świadomy swoich decyzji.

Podważenie testamentu notarialnego jest o wiele trudniejsze. Między innymi dlatego, że notariusz sprawdza stan świadomości testatora (zadając proste pytania np. o to jaki jest dzień tygodnia etc.), jak również dba o to, aby sporządzony dokument był zgodny z obowiązującymi przepisami.

Kiedy testament jest ważny, a kiedy nie?

Ważny testament może spisać każda pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona osoba. W chwili sporządzania dokumentu testator musi być świadomy znaczenia testamentu oraz swoich czynów. Samodzielnie przygotowując testament, musimy spisać go własnoręcznie oraz podpisać. Ostatnia wola powinna być określona jednoznacznie. Dokument powinien zostać opatrzony datą.

Jeśli którykolwiek z warunków wspomnianych powyżej nie zostanie spełniony, testament może zostać uznany za nieważny. Innym powodem może być spisywanie ostatniej woli pod przymusem lub sporządzenie testamentu w imieniu więcej niż jednej osoby np. wspólny testament małżonków będzie nieważny.

Jak podważyć testament?

W pierwszym kroku należy sprawdzić, czy dany testament jest ważny. Najlepiej skonsultować się z notariuszem, przedstawiając mu komplet dokumentów oraz ewentualne wątpliwości. Następnie możliwe są dwie drogi postępowania.

Pierwszą jest postępowanie prowadzone u notariusza. Powinni się wstawić wszyscy zainteresowani, zarówno osoby wymienione w testamencie, jak i osoby, które posiadają ustawowe prawo dziedziczenia (np. dzieci dziedziczące po zmarłym rodzicu). Jeśli ktokolwiek z osób uprawnionych zgłosi zastrzeżenia względem testamentu, notariusz nie może sporządzić aktu dziedziczenia (nowego aktu własności do przekazywanych nieruchomości, przedmiotów itd. dla osób uwzględnionych w testamencie), a sprawa zostaje skierowana do sądu.

Droga sądowa może być podjęta również bez postępowania u notariusza. Do osób uprawnionych do dziedziczenia zostaje wysłane wezwanie do sądu, aby zgłosić zastrzeżenia oraz złożyć wyjaśnienia. Ci, którzy odmówią zeznań w kwestii testamentu, tracą możliwość ponownego powoływania się do niego w przyszłości. Sąd prowadzi dochodzenie na podstawie zeznań świadków oraz dostarczonej dokumentacji, oceniając ważność testamentu. Ustala, kto jest uprawniony do nabycia spadku po testatorze.

Kto może podważyć testament?

Podważenie testamentu może próbować dokonać zarówno osoba, która została w nim wymieniona, jak i osoba, która posiada ustawowe prawo do dziedziczenia. Nie ma znaczenia czy dana osoba była spokrewniona z testatorem.

Testament można podważyć tylko w sądzie. Niezbędna będzie dokumentacja potwierdzająca zastrzeżenia oraz zeznania świadków. Przed przystąpieniem do rozprawy warto skorzystać z pomocy prawnika, specjalizującego się w sprawach spadkowych.

Ile kosztuje podważenie testamentu?

Sądowe podważenie testamentu jest bezpłatne. Opłaty zostały zniesione, aby umożliwić wszystkim prawo dochodzenia ważności testamentu. Koszty mogą natomiast pojawić się w momencie, gdy zdecydujemy się skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej.

Masz pytania? Bezpłatne spotkanie internetowe z prawnikiem!

Masz wątpliwości związane ze spisaniem testamentu? Już dzisiaj skorzystaj z bezpłatnego wsparcia prawników i zapisz się na webinar. Podczas spotkania dowiesz się wszystkiego o tym, jak sporządzić ważny testament oraz kto z Twoich bliskich ma prawo dziedziczenia. Doświadczeni prawnicy opowiedzą, czym jest dziedziczenie ustawowe, jak wolno rozporządzać własnym majątkiem inaczej niż przewiduje ustawa, czego trzeba unikać oraz przybliżą kwestię zachowku. Każdy uczestnik webinaru może zadawać pytania. Nie zwlekaj, zapisz się już dzisiaj, klikając tu tu (unicef.pl/testament).

Twój testament może uratować życie

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa, która działa na rzecz dzieci na całym świecie. Organizacja przybliża tematykę spadkową i uświadamia, że każdy z nas może ulepszyć świat nawet takim gestem, jak spisanie testamentu. Zachęca, aby zabezpieczać swoich bliskich, a gdy pozostanie jakaś wolna kwota, przekazać ją na pomoc najbiedniejszym dzieciom. Za raptem 135 zł możesz uratować dziecko od śmierci z głodu. Każdy z nas może pozostawić taką lub inną kwotę w testamencie, aby pomóc najsłabszym.
Program PONADCZASOWI został uruchomiony w 2018 roku. Opiera się na solidnej bazie prawnej i precyzuje, kiedy można uwzględnić w testamencie organizację UNICEF Polska. Zapraszamy do skorzystania z bazy wiedzy programu „PONADCZASOWI”.

Reklama


Jeżeli interesują Cię informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Jak sporządzić testament? [BEZPŁATNE SPOTKANIA Z PRAWNIKIEM ONLINE]. Program Ponadczasowi

Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik 2022

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds