Małżeństwo plus, czyli 500 plus dla małżeństw – co to za program? Kto otrzyma wsparcie? Czy wejdzie w życie?

Małżeństwo plus, czyli 500 plus dla małżeństw – co to za program? Kto otrzyma wsparcie? Czy wejdzie w życie?

Autorami pomysłu świadczenia Małżeństwo+ są sami obywatele. W ramach zgłoszonej tego roku petycji podkreślili oni, że przyznawany obecnie medal dla małżeństw z długim stażem nie pomaga seniorom finansowo. Tymczasem emerytury są na tyle niskie, że dodatkowe świadczenie na leki czy inne wydatki związane z utrzymaniem byłoby mile widzianym rozwiązaniem. Czy pomysł spotkał się z zainteresowaniem rządzących? Jakie są aktualne szanse na jego wprowadzenie?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czym miałoby być świadczenie Małżeństwo+?

Małżeństwo plus to pomysł dodatkowego świadczenia, które miałoby należeć się małżeństwom z co najmniej 40-letnim stażem.

Małżeństwo+ pierwszy projekt

Takie rozwiązanie nie jest niczym nowym – podobny projekt trafił na biurko prezydenta dwa lata temu. W ramach ówczesnego pomysłu świadczenie otrzymałyby małżeństwa z co najmniej dwójką dzieci. Projekt wykluczał osoby bezdzietne, ale za to przewidywał, że kwota świadczenia będzie wzrastać wraz z długością stażu małżeńskiego. Pieniądze, czyli 500 zł miały otrzymywać pary po 50 latach małżeństwa, a co 5 lat stawka świadczenia miała podnosić się o 50 zł. Co ważne, po śmierci małżonka wdowcy mieli zachowywać ten dodatek do końca życia.

Małżeństwo+ aktualny projekt

Temat Małżeństwa+ powrócił po tym, jak dwa lata temu nie został rozpatrzony przez prezydenta. Aktualny projekt przewiduje nieco inne zasady przyznawania świadczenia. W tym roku petycję złożono do Komisji do Spraw Petycji (PET). Pomysł poparła między innymi eurodeputowana PiS, Elżbieta Rafalska. Ponieważ środki miałyby być elementu polityki prorodzinnej w związku z licznymi rozwodami, była minister zaproponowała, aby świadczenie nie było wypłacane comiesięcznie, lecz jednorazowo, jako wyższa kwota. Miałoby wtedy charakter nie tyle zapomogi, ile uhonorowania długiego stażu małżeńskiego.
W wakacje temat 500 plus dla małżeństw przycichł, ale jesienią Sejm ma dyskutować na ten temat ponownie.

Treść petycji BKSP-144-IX-578/22 pod linkiem TUTAJ

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

500 plus dla małżeństw z długim stażem – kto miałby je otrzymać?

Zasady przyznawania 500 plus dla małżeństw z długim stażem nie zostały jeszcze ustalone.

Zgodnie z założeniami pierwotnego projektu sprzed 2 lat, dodatkowe 500 zł miałyby otrzymywać pary, które mogą pochwalić się co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim. To po 50 latach wspólnego życia małżeństwom przyznaje się symboliczny Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

W tegorocznej wersji projektu nie określono dokładnie warunków przyznawania świadczenia. Niektórzy uważają, że powinno się przyznawać je również parom z 40-letnim stażem.

Zobacz również: Renta wdowia – obywatelski projekt ustawy w Sejmie [+50 proc. do emerytury, kryteria, limit]

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Nowe 500 plus dla małżeństw – receptą na kryzys małżeński?

Kryterium przyznawania 500 plus dla małżeństw miałby być długi staż wspólnego życia. Pomysł ma być odpowiedzią na niekorzystne statystyki dotyczących ślubów i rozwodów. W 2019 roku na każde 1000 nowych małżeństw przypadało aż 351 rozwodów. Liczba spraw rozwodowych wciąż rośnie, tylko w pierwszym półroczu do sądu wpłynęło 34 051 pozwów rozwodowych. Jednak, czy program 500 plus dla małżeństw rozwiąże „kryzys małżeński”? Czy taka forma nagrody promuje wytrwałość współmałżonków. Pewne jest jednak, że każde dodatkowe wsparcie finansowe dla najstarszych jest mile widzianym rozwiązaniem.

Zobacz również: 14. emerytura poprawki Senatu do ustawy o dodatkowym świadczeniu [zmiany do zbliżającej się 14-tki]

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Czy program Małżeństwo+ obejmie samotnych seniorów?

Niestety, jednym z głównych problemów związanych z wprowadzeniem programu Małżeństwo+ jest fakt, że założenia projektu wykluczają pomoc finansową dla seniorów samotnych – rozwiedzionych czy owdowiałych. Co prawda, pierwotny pomysł obejmował dożywotnie wypłacanie świadczenia dla wdowca czy wdowy, jednak w nowej petycji kwestia ta nie została poruszona.

Zobacz również: Wysokość 14-tki na rękę i kwota przelewu sierpień-wrzesień [TABELA emerytura od 600 zł do 4438 zł]

Nowe 500+ dla małżeństw. Jaki to koszt?

Przed przyjęciem ustawy Małżeństwo+ konieczne jest ustalenie, z jakimi kosztami dla budżetu wiąże się wprowadzenie dodatkowego świadczenia. W odpowiedzi na wniosek posłów z Komisji do spraw Petycji o oszacowanie kosztów wprowadzenia 500+ dla małżeństw z długim stażem resort rodziny podał konkretne kwoty. Małżeństw z 40-letnim stażem jest w Polsce około 156,7 tys., koszt jednorazowego świadczenia w wysokości 500 zł to 78,3 mln zł. Małżeństw z 50-letnim mamy ok. 97,3 tys., co daje koszt 48,4 mln złotych miesięcznie.

Zobacz również: Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]

Czy będzie 500+ dla małżeństw? Odpowiedź Ministerstwa

Wiceminister rodziny Barbara Socha w odpowiedzi na pismo skierowany przez sejmową Komisję do spraw Petycji w sprawie 500+ dla małżeństw pochwaliła ideę uhonorowanie par z długim stażem, także z uwagi na problemy demograficzne, z którymi mierzy się nasz kraj. Dodaje, że małżeństwa te stanowią dobry przykład dla młodszych pokoleń. Z drugiej strony zauważa, że to osoby samotne – wdowy i wdowcy – są w trudniejszej sytuacji ekonomicznej i społecznej. Z czym trudno się nie zgodzić. Osoby żyjące razem mają najczęściej do dyspozycji dwa świadczenia emerytalne i mogą liczyć na wzajemne wsparcie. Wdowy czy wdowcy muszą utrzymać gospodarstwo domowe z jednej emerytury. Wspomina również o singularyzacja starości, czyli rosnącej liczbie jednoosobowych gospodarstw domowych w naszym kraju.

Minister nie zamierza występować z inicjatywą ustawodawczą w sprawie nowego 500+ dla małżeństw. Decyzję co do dalszych losów projektu pozostawia w rękach posłów.

Małżeństwo 500+ decyzja w rękach posłów

Co zrobią posłowie z Komisji do spraw Petycji? W komisji nie ma jednomyślności, np. przewodniczący poseł Sławomir Piechota jest zwolennikiem świadczenia przyznawanego małżeństwom z długim stażem w formie jednorazowej nagrody.

Będziemy się temu projektowi przyglądać.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Renta wdowia – obywatelski projekt ustawy w Sejmie [+50 proc. do emerytury, kryteria, limit]

Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]

Dodatki do emerytury 2023. Sołtysowe od 1 lipca, 300+ dla wdów, 13. i 14. emerytura, wyższa waloryzacja, 500plus dla seniora [ZESTAWIENIE]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds