Transgraniczne warsztaty terapeutyczne dla seniorów. MUZYKA i TANIEC

Transgraniczne warsztaty terapeutyczne dla seniorów. MUZYKA i TANIEC

Jak wyleczyć postpandemiczny stres? Sprawdzał Andrzej Wiśniewski.

Lęk przed zarażeniem, brak kontaktu z najbliższymi, ograniczenia w zakresie przemieszczania się  oraz ograniczenia w dostępie do obiektów  sportowo-rekreacyjnych spowodowały, że szczególnie seniorzy zaczęli popadać w głęboki stres. Zamykali się w sobie, bo w wielu przypadkach zdani byli tylko na siebie. Aby złagodzić negatywne skutki pandemii w sferze psychologicznej, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zorganizowała warsztaty terapeutyczne, które miały na celu wesprzeć seniorów w sferze psychologicznej i fizycznej. W warsztatach udział wzięli seniorzy z Polski i Niemiec.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W ostatnim czasie psychoterapeuci zauważyli wzrost liczby dolegliwości o podłożu psychicznym. Pacjenci skarżą się na zaburzenia lękowe, depresję oraz zaburzenia adaptacyjne. Aby zaradzić temu niepokojącemu zjawisku, zorganizowano warsztaty, gdzie seniorzy, zostali niejako zmuszeni do aktywności intelektualnych i fizycznych. Terapie, które zastosowano podczas warsztatów, polegała na udziale w zajęciach: tanecznych, manualnych i relaksacyjnych.

Tańce afrykańskie

Dobrym pomysłem organizatorów było dostosowanie zajęć warsztatowych do możliwości seniorów. Zajęcia taneczne, arteterapetyczne prowadzone przez choreografa i arteterapeutkę – Joannę Mikołajczak to tańce i zabawy  wywodzące się bezpośrednio z tańców afrykańskich, w których prowadząca wykorzystuje naturalne cechy ruchu człowieka. Układy choreograficzne są  proste i łatwo przyswajalne przez seniorów.

Tańce z czarnego lądu uzdrawiają dusze i ciało

Reklama Reklama SU Bałtyk

Ministerstwo Dobrego Mydła proponuje

Kolejna propozycja warsztatowa to zajęcia manualne polegające na samodzielnym przygotowaniu kosmetyków. Panie prowadzące warsztat reprezentujące  „Ministerstwo Dobrego Mydła” zaproponowały przygotowanie peelingów i kosmetyków do kąpieli z produktów naturalnych takich jak: kawa, cukier czy olejki stworzone bazie owoców cytrusowych. W tej części warsztatów zabawa polegała na samodzielnym dobraniu składników, wymierzenia proporcji składników , zmieszanie i przygotowanie do użytku. Wszystko to panie robiły pod czujnym okiem prowadzących warsztat.

Przygotowanie kosmetyków do kąpieli relaksacyjnych

Reklama Reklama PolisyTravel

Instrumenty etniczne łagodzą stres

Bardzo interesującą propozycją psychoterapeutyczną były warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem instrumentów etnicznych, przygotowane przez Studio Technik i Terapii Naturalnej „Gong” w Szczecinie. – Podczas warsztatów dochodzi do synchronizacji półkul mózgowych, spada napięcie, a uczestnicy warsztatu doświadczają głębokiej relaksacji. Dźwięk gongów tybetańskich to swoista kąpiel dźwiękowa. Wibracja generowana z gongu stymuluje odczuwanie spokoju, pomaga uwolnić napięcie i blokady, nawet głęboko tkwiące w naszych komórkach – mówi Łukasz Mazurek.

Transgraniczne Warsztaty Terapeutyczne to kolejna propozycja filharmonii w Szczecinie dla seniorów z całego regionu, gdyż w tych warsztatach wzięli udział seniorzy z Międzyzdrojów, Świnoujścia oraz rejonów przygranicznych Niemiec. Sprawna organizacja, celny dobór propozycji sprawia, że ta instytucja złożyła seniorom propozycje, które pozwoliły odetchnąć, wprowadzić się w dobry nastrój i przygotować do odbioru muzyki.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu: Interreg Mecklenburg – Vorpomeren Barndeburg Polska.

fot. Andrzej Wiśniewski, Relaks przy dźwiękach tybetańskich mis.

Może Cię również zainteresować: 

Wokalna alchemia. Z Agnieszką Hekiert, z programu TV “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, rozmawia Andrzej Wiśniewski.

Jeszcze polecieć  balonem czyli …. Marzenia spełniam po sześćdziesiątce Barbara Napiórkowska-Jończyk

 

 

Andrzej Wiśniewski
CATEGORIES
Share This