Transgraniczne warsztaty terapeutyczne dla seniorów. MUZYKA i TANIEC

Transgraniczne warsztaty terapeutyczne dla seniorów. MUZYKA i TANIEC

Jak wyleczyć postpandemiczny stres? Sprawdzał Andrzej Wiśniewski.

Lęk przed zarażeniem, brak kontaktu z najbliższymi, ograniczenia w zakresie przemieszczania się  oraz ograniczenia w dostępie do obiektów  sportowo-rekreacyjnych spowodowały, że szczególnie seniorzy zaczęli popadać w głęboki stres. Zamykali się w sobie, bo w wielu przypadkach zdani byli tylko na siebie. Aby złagodzić negatywne skutki pandemii w sferze psychologicznej, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zorganizowała warsztaty terapeutyczne, które miały na celu wesprzeć seniorów w sferze psychologicznej i fizycznej. W warsztatach udział wzięli seniorzy z Polski i Niemiec.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W ostatnim czasie psychoterapeuci zauważyli wzrost liczby dolegliwości o podłożu psychicznym. Pacjenci skarżą się na zaburzenia lękowe, depresję oraz zaburzenia adaptacyjne. Aby zaradzić temu niepokojącemu zjawisku, zorganizowano warsztaty, gdzie seniorzy, zostali niejako zmuszeni do aktywności intelektualnych i fizycznych. Terapie, które zastosowano podczas warsztatów, polegała na udziale w zajęciach: tanecznych, manualnych i relaksacyjnych.

Tańce afrykańskie

Dobrym pomysłem organizatorów było dostosowanie zajęć warsztatowych do możliwości seniorów. Zajęcia taneczne, arteterapetyczne prowadzone przez choreografa i arteterapeutkę – Joannę Mikołajczak to tańce i zabawy  wywodzące się bezpośrednio z tańców afrykańskich, w których prowadząca wykorzystuje naturalne cechy ruchu człowieka. Układy choreograficzne są  proste i łatwo przyswajalne przez seniorów.

Tańce z czarnego lądu uzdrawiają dusze i ciało

Ministerstwo Dobrego Mydła proponuje

Kolejna propozycja warsztatowa to zajęcia manualne polegające na samodzielnym przygotowaniu kosmetyków. Panie prowadzące warsztat reprezentujące  „Ministerstwo Dobrego Mydła” zaproponowały przygotowanie peelingów i kosmetyków do kąpieli z produktów naturalnych takich jak: kawa, cukier czy olejki stworzone bazie owoców cytrusowych. W tej części warsztatów zabawa polegała na samodzielnym dobraniu składników, wymierzenia proporcji składników , zmieszanie i przygotowanie do użytku. Wszystko to panie robiły pod czujnym okiem prowadzących warsztat.

Przygotowanie kosmetyków do kąpieli relaksacyjnych

Instrumenty etniczne łagodzą stres

Bardzo interesującą propozycją psychoterapeutyczną były warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem instrumentów etnicznych, przygotowane przez Studio Technik i Terapii Naturalnej „Gong” w Szczecinie. – Podczas warsztatów dochodzi do synchronizacji półkul mózgowych, spada napięcie, a uczestnicy warsztatu doświadczają głębokiej relaksacji. Dźwięk gongów tybetańskich to swoista kąpiel dźwiękowa. Wibracja generowana z gongu stymuluje odczuwanie spokoju, pomaga uwolnić napięcie i blokady, nawet głęboko tkwiące w naszych komórkach – mówi Łukasz Mazurek.

Transgraniczne Warsztaty Terapeutyczne to kolejna propozycja filharmonii w Szczecinie dla seniorów z całego regionu, gdyż w tych warsztatach wzięli udział seniorzy z Międzyzdrojów, Świnoujścia oraz rejonów przygranicznych Niemiec. Sprawna organizacja, celny dobór propozycji sprawia, że ta instytucja złożyła seniorom propozycje, które pozwoliły odetchnąć, wprowadzić się w dobry nastrój i przygotować do odbioru muzyki.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu: Interreg Mecklenburg – Vorpomeren Barndeburg Polska.

fot. Andrzej Wiśniewski, Relaks przy dźwiękach tybetańskich mis.

Może Cię również zainteresować: 

Wokalna alchemia. Z Agnieszką Hekiert, z programu TV “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, rozmawia Andrzej Wiśniewski.

Jeszcze polecieć  balonem czyli …. Marzenia spełniam po sześćdziesiątce Barbara Napiórkowska-Jończyk

 

 

Andrzej Wiśniewski
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.