Nad rzeką Metuje [Nachod]
Nachod, to pałac górujący nad miastem i ujęcie wody mineralnej.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Malé lázně Běloves to też Nachod
To, że do Kudowy zjeżdżali zasobni w gotówkę wczasowicze, było wiadomo od ponad stu lat. Po drugiej stronie granicy w Nachodzie a właściwie na przedmieściach też odkryto wody mineralne, ale uzdrowisko nie powstało. Wody szczawowe wsiąkając do głębszych warstw, powodują rozpuszczanie minerałów zawartych w skałach i dzięki temu możemy korzystać z leczniczych właściwości zdrojów uzdrowiskowych. Przy ujęciach wód mineralnych zawsze podawane są zawartość jonów metali. Ta zasada obowiązuje także w dwóch ujęciach Malé lázně Běloves. Zdrój Jan i zdrój Bela różnią się składem mineralnym wody. Podziwiać można precyzyjne nazwy wód mineralnych, na przykład szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa żelazista, borowa, siarczkowa. Wystarczy przypomnieć sobie lekcje chemii i wszystko jest zrozumiałe.
Produkt regionalny
Po odpoczynku w uzdrowisku ruszamy na stare miasto. Nachod ma zaledwie 21 tysięcy ludności i jak każde miasto graniczne jest rozjeżdżane przez turystów i ciężarówki. Słynne z korków jest rondo w Nachodzie. Ale dużo ciekawsza jest wytwórnia soli kąpielowych i pachnących mydełek Amálka. Ręcznie wykonywane glicerynowe mydełka zapachowe są od 12 lat pasją wytwórców. Mýdla Amálka kupujemy i zamawiamy w Internecie, nie ma sklepu stacjonarnego i nie zdradzę, gdzie mają wytwórnię. Niektóre z wyrobów możecie kupić w informacji turystycznej przy zdrojach wody mineralnej. W Czechach zamawia się takie ręcznie robione mydełka na prezenty. Cieszą się ogromną popularnością i jak zobaczycie na stronie internetowej wytwórni, oferta jest bardzo różnorodna i naprawdę ładna.
Nachod, rynek
A my wędrujemy sobie na plac T. G. Masaryka. Na środku namesti stoi sobie kościół z gotyckim rodowodem, ozdobiony dwoma wieżami z pięknymi kopułami. Mogły być złote, ale te są czarne, kryte gontem i przylgnęła do nich nazwa Eva i Adam. Rynek był przebudowany na początku XX wieku, zatem znajdziemy nowy ratusz i wspaniały teatr miejski utrzymany w stylu secesji.
Sprawdzajcie, czy w dniu kiedy będziecie w Nachodzie jest otwarty. Naprawdę warto wybrać się na dowolne wydarzenie, żeby zobaczyć wnętrza teatru. Zachwyca stan zachowania i dopracowanie detali architektonicznych. Niezwykłe, że wszystko błyszczy, działa, i nie nosi śladów uszkodzeń. Niesamowite. Jeśli jednak teatr będzie zamknięty, to przysiądźcie na chwilę w kawiarni lub restauracji hotelowej U Beranka. To ten sam budynek. Wystrój wnętrza jest zbliżony do tego teatralnego, a kuchnia wyśmienita.
Nad miastem góruje zamek
Najważniejszymi właścicielami Náchodu byli Smiřičtí z Smiřic, włoska rodzina Piccolominiů, Kuronští i niemiecka rodzina książęca Schaumburg-Lippe. Po 1945 roku zostały podjęte polityczne decyzje o pozbyciu się z terenu Czech ludności niemieckiej, a mienie zostało przejęte przez państwo. I tak bogaty w sprzęty i dzieła sztuki pałac został udostępniony do zwiedzania jako atrakcja turystyczna. Słowo zamek w Czechach oznacza pałac. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem zostaniecie kilka razy upomniani, żeby nie oddalać się od grupy. Zatem jeśli nie macie zamiaru słuchać o właścicielach zamku, to lepiej zrezygnujcie ze zwiedzania. Nic na własną rękę. No może ogrody i dziedzińce. Taki tu zwyczaj. Jednak jeśli lubicie popatrzeć sobie na malowane renesansowe stropy drewniane, na chińskie wazy i porcelanę, na intarsjowane meble, na gobeliny i opony zawieszone na ścianach to może warto dostosować się do odmiennych dla nas reguł? Opisy w języku polskim zostały wydane starannie w wielu formach.
Informacje praktyczne
A tak dla zabawy warto zajrzeć na stronę https://www.adamek.cz/pl/jezyki/czeski-slownik/ i popatrzeć na jakie językowe pułapki czesko polskie i na odwrót. Niezła zabawa, a jakże przydatna w czasie wojaży.
Atrakcje Nachodu znajdziecie na tej stronie https://www.kudyznudy.cz/ w tłumaczeniu na polski to „ucieczka od nudy” i pamiętajcie, serwis obejmuje całe Czechy. Jest w czym wybierać.
Piwowar
W okolicy niedawno powstał mini browar, choć lepiej chyba mówić, pivovar otworzył swój warsztat. Zatem jeśli jesteście w okolicy Nachodu to warto podjechać do wsi Bakov do Bakovský pivovar i nakupić sobie dobrego rzemieślniczego piwa. Czy to w butelkach, czy też w wymiennych beczkach. Piwowar otrzymał znaczek produkt regionalny, zatem warto. Sprawdzałem. I pamiętajcie, trzeba się umawiać na odbiór, nie ma sklepu i ciągłej sprzedaży. Wyjątkiem jest piątek miedzy 14:00 a 17:00. Piwowar słynie nie tylko ze świetnego smakowo piwa, ale też i z piwowicy. Dla mniej obeznanych z mocnymi trunkami wyjaśnienie — piwo wica to gorzałka z piwa. Ta od Bakowskiego piwowara jest klarowna o przyjemnym delikatnym słodowym smaku i ujmującym zapachu.
Możemy wracać nad Metuje, rzekę, która zaprowadzi nas do następnego miasteczka.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024