Nad rzeką Metuje [Nachod]

Nad rzeką Metuje [Nachod]

Nachod, to pałac górujący nad miastem i ujęcie wody mineralnej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Malé lázně Běloves to też Nachod

To, że do Kudowy zjeżdżali zasobni w gotówkę wczasowicze, było wiadomo od ponad stu lat. Po drugiej stronie granicy w Nachodzie a właściwie na przedmieściach też odkryto wody mineralne, ale uzdrowisko nie powstało. Wody szczawowe wsiąkając do głębszych warstw, powodują rozpuszczanie minerałów zawartych w skałach i dzięki temu możemy korzystać z leczniczych właściwości zdrojów uzdrowiskowych. Przy ujęciach wód mineralnych zawsze podawane są zawartość jonów metali. Ta zasada obowiązuje także w dwóch ujęciach Malé lázně Běloves. Zdrój Jan i zdrój Bela różnią się składem mineralnym wody. Podziwiać można precyzyjne nazwy wód mineralnych, na przykład szczawa wodorowowęglanowo-sodowo-wapniowa żelazista, borowa, siarczkowa. Wystarczy przypomnieć sobie lekcje chemii i wszystko jest zrozumiałe.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Produkt regionalny

Nachod

pełne aromatów kwiatowych prezentowe pudełka to produkt regionalny, fot. © Jerzy Dudzik

Po odpoczynku w uzdrowisku ruszamy na stare miasto. Nachod ma zaledwie 21 tysięcy ludności i jak każde miasto graniczne jest rozjeżdżane przez turystów i ciężarówki. Słynne z korków jest rondo w Nachodzie. Ale dużo ciekawsza jest wytwórnia soli kąpielowych i pachnących mydełek Amálka. Ręcznie wykonywane glicerynowe mydełka zapachowe są od 12 lat pasją wytwórców. Mýdla Amálka kupujemy i zamawiamy w Internecie, nie ma sklepu stacjonarnego i nie zdradzę, gdzie mają wytwórnię. Niektóre z wyrobów możecie kupić w informacji turystycznej przy zdrojach wody mineralnej. W Czechach zamawia się takie ręcznie robione mydełka na prezenty. Cieszą się ogromną popularnością i jak zobaczycie na stronie internetowej wytwórni, oferta jest bardzo różnorodna i naprawdę ładna.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Nachod, rynek

A my wędrujemy sobie na plac T. G. Masaryka. Na środku namesti stoi sobie kościół z gotyckim rodowodem, ozdobiony dwoma wieżami z pięknymi kopułami. Mogły być złote, ale te są czarne, kryte gontem i przylgnęła do nich nazwa Eva i Adam. Rynek był przebudowany na początku XX wieku, zatem znajdziemy nowy ratusz i wspaniały teatr miejski utrzymany w stylu secesji.

Nachod

Nachod, teatr miejski z początków XX wieku, a wygląda jakby wczoraj zaczął działać, fot. © Jerzy Dudzik

Sprawdzajcie, czy w dniu kiedy będziecie w Nachodzie jest otwarty. Naprawdę warto wybrać się na dowolne wydarzenie, żeby zobaczyć wnętrza teatru. Zachwyca stan zachowania i dopracowanie detali architektonicznych. Niezwykłe, że wszystko błyszczy, działa, i nie nosi śladów uszkodzeń. Niesamowite. Jeśli jednak teatr będzie zamknięty, to przysiądźcie na chwilę w  kawiarni lub restauracji hotelowej U Beranka. To ten sam budynek. Wystrój wnętrza jest zbliżony do tego teatralnego, a kuchnia wyśmienita.

Nad miastem góruje zamek

Najważniejszymi właścicielami Náchodu byli Smiřičtí z Smiřic, włoska rodzina Piccolominiů, Kuronští i niemiecka rodzina książęca Schaumburg-Lippe. Po 1945 roku zostały podjęte polityczne decyzje o pozbyciu się z terenu Czech ludności niemieckiej, a mienie zostało przejęte przez państwo. I tak bogaty w sprzęty i dzieła sztuki pałac został udostępniony do zwiedzania jako atrakcja turystyczna. Słowo zamek w Czechach oznacza pałac. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem zostaniecie kilka razy upomniani, żeby nie oddalać się od grupy. Zatem jeśli nie macie zamiaru słuchać o właścicielach zamku, to lepiej zrezygnujcie ze zwiedzania. Nic na własną rękę. No może ogrody i dziedzińce. Taki tu zwyczaj. Jednak jeśli lubicie popatrzeć sobie na malowane renesansowe stropy drewniane, na chińskie wazy i porcelanę, na intarsjowane meble, na gobeliny i opony zawieszone na ścianach to może warto dostosować się do odmiennych dla nas reguł? Opisy w języku polskim zostały wydane starannie w wielu formach.

Informacje praktyczne

A tak dla zabawy warto zajrzeć na stronę https://www.adamek.cz/pl/jezyki/czeski-slownik/ i popatrzeć na jakie językowe pułapki czesko polskie i na odwrót. Niezła zabawa, a jakże przydatna w czasie wojaży.

Atrakcje Nachodu znajdziecie na tej stronie https://www.kudyznudy.cz/ w tłumaczeniu na polski to „ucieczka od nudy” i pamiętajcie, serwis obejmuje całe Czechy. Jest w czym wybierać.

Piwowar

Nachod

Bakovski piwowar to produkt regionalny i smaczny, fot. © Jerzy Dudzik

W okolicy niedawno powstał mini browar, choć lepiej chyba mówić, pivovar otworzył swój warsztat. Zatem jeśli jesteście w okolicy Nachodu to warto podjechać do wsi Bakov do Bakovský pivovar i nakupić sobie dobrego rzemieślniczego piwa. Czy to w butelkach, czy też w wymiennych beczkach. Piwowar otrzymał znaczek produkt regionalny, zatem warto. Sprawdzałem. I pamiętajcie, trzeba się umawiać na odbiór, nie ma sklepu i ciągłej sprzedaży. Wyjątkiem jest piątek miedzy 14:00 a 17:00. Piwowar słynie nie tylko ze świetnego smakowo piwa, ale też i z piwowicy. Dla mniej obeznanych z mocnymi trunkami wyjaśnienie — piwo wica to gorzałka z piwa. Ta od Bakowskiego piwowara jest klarowna o przyjemnym delikatnym słodowym smaku i ujmującym zapachu.

Możemy wracać nad Metuje, rzekę, która zaprowadzi nas do następnego miasteczka.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Co zabrać do sanatorium? [LISTA DO POBRANIA]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds