Turystyczne atrakcje nad rzeką Metuje w Czechach

Turystyczne atrakcje nad rzeką Metuje w Czechach

Metuje zaczyna się w „skalnym mieście”, ogromne popularnej atrakcji turystycznej wśród polskich wędrowców.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na przystanku kolejowym Adršpach

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament
nad rzeką Metuje

„Skalne miasto” Adršpach. Tylko 400 biletów wstępu na godzinę  fot.© Jerzy Dudzik 2023

Jest atrakcja, zatem ku wygodzie turystów zrobimy przystanek i można dojechać vlakiem. Vlak to po czesku pociąg. Już sama jazda pociągiem w Czechach to spora atrakcja. Pamiętacie, seniorzy i uczniowie mają duże ulgi na bilety w czeskich pociągach.

Reklama Reklama Max Hemp

Metuje w Adršpachu

Rzeka Metuje ma 69 kilometrów i miejscami nadaje się do ekstremalnych spływów kajakowych, wyczytacie w wielu miejscach. Zdania są podzielone. Płynie sobie w kraju hradeckim przez Góry Stołowe i Pogórze Orlickie. Zaczyna się w ulubionej atrakcji Polaków, w „skalnym mieście”. Tak właściwie, to Metuje po części przyczyniła się do powstania tych zjawiskowych form skalnych. Pomagał w tym jeszcze wiatr i mróz. Źródła znajdują się na wysokości około 560 m n.p.m. na południe od wsi Adršpach. Zaczyna się gdzieś powyżej górskich jeziorek i jeszcze niewielka Metuje szerokości jednego kroku przeciska się pomiędzy skalnymi filarami i basztami na dnie głębokiego wąwozu. Każdy może sobie wyobrazić, jak ten teren wyglądał milion lat temu. Powalone pnie drzew tamowały przepływ wody, błoto i piasek wypełniały głębokie kaniony. Aż przyszli ludzie i zaczęli sprawdzać, co jest w tym niedostępnym terenie, z którego wypływa całkiem sporo wody. I odkryli miejsce, które zachwycało inną formą. Czesi potrafią przechować swoją historię pomimo różnych wojen i dlatego wiemy, że Adršpach odwiedzali sławni ludzie: August II Mocny- król Polski, Wolfgang Goethe, cesarz Józef II Habsburg i Karol I ostatni władca Cesarsko-Królewskich Austro- Węgier. Bywał tu też mniej znany w Polsce hrabia Sporck z pobliskiego Kuksu. I Kuks i hrabia warte są bliższego poznania.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

A Metuje płynie

Wypływa zatem rzeka Metuje z Adršpachu i płynie do Teplic nad Metuje. W dolinie wytworzonej przez rzekę rozlokowały się nad wodą liczne pensjonaty i agroturystyki. Bo przecież są w okolicy jeszcze inne ciekawe miejsca do zobaczenia. Bardziej dzikie, a przez to ciekawsze. Jest „skalne miasto” koło Teplic, jest Ostaš.  A jeśli skałki was nie zachwycają, to w okolicy są jeszcze trzy zamki. Metuje w Teplicach wygląda już poważniej i niesie więcej wody, ale potężną rzeką jeszcze nie jest. Ujęta w kamienne sztucznie zbudowane brzegi jest raczej korytem, a nie górską rzeką. Miejscami dalej od zabudowań, brzegi porosły drzewami. W dolinę rzeki zostały wciśnięte jeszcze droga i tor kolejowy. I tak sobie pomykamy razem z Metuje pomiędzy licznymi pensjonatami i hotelami aż trafiamy do Hronova. To ważne miejsce dla Czechów, tutaj znajduje się dom Aloisa Jiráska, pisarza historycznych powieści. W 1921 roku został wytyczony szlak turystyczny, który nazwano imieniem pisarza. Metuje w Hronovie już przypomina górską rzekę, bystro toczy kamienie po żwirowym dnie. Kilka chwil i jesteśmy już w Nachodzie. Metuje przepływa pod drogą prowadzącą do przejścia granicznego Nachod Beloves – Kudowa Słone. 21 grudnia 2007 roku, gdy przystąpiliśmy do układu z Schengen, przejście zostało zlikwidowane, a ogromną konstrukcję stalową służącą celnikom i straży granicznej rozebrano.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Źródła mineralnej wody

nad rzeką Metuje

Malé lázně Běloves, woda mineralna, informacja turystyczna, teren rekreacyjny, fot.© Jerzy Dudzik 2023

Pewno niewiele osób wie, że w Nachodzie na peryferiach są źródła wody mineralnej Běla i Jan. Miejsce nazywa się Malé lázně Běloves.

Skład wody jest monitorowany, a ładnie urządzone krany są ogólnie dostępne. Wodę mineralną Běla piłem, jest bardzo smaczna o orzeźwiająca. Na terenach rekreacyjnych można sobie w letnie dni brodzić w wodzie mineralnej lub wylegiwać się na leżakach. Wody mineralne były niegdyś butelkowane, ale na razie miasto nie ma takich planów. W ramach wspólnego czesko – polskiego porozumienia Aqua Mineralis Glacensis został zrealizowany z funduszy Unii Europejskiej projekt poprawy funkcjonowania uzdrowisk przez cztery miasta: Nachod, Kudowa-Zdrój, Hronov i Duszniki – Zdrój. Partnerem przewodnim był Nachod. Z dumą możemy chwalić się tym, że udało się zrobić ważną rzecz dla społeczności obu krajów. Przezwyciężyć animozje i uprzedzenia polityczne, rozpocząć rozmowy i współpracę.

nad rzeką Metuje

Nad rzeką Metuje w Nachodzie, fot.© Jerzy Dudzik 2023

W Nachodzie robimy przerwę na zwiedzanie miasta, a do podążania za nurtem Metuje jeszcze wrócimy.

Informacje praktyczne

Służby Parku Narodowego Adršpach ograniczyły ilość turystów wpuszczanych na teren parku do 400 osób na godzinę. Jeśli planujecie w majowy weekend pojechać do „skalnego miasta”, to musicie wcześniej zakupić bilety wstępu na stronie internetowej.

Rozkład jazdy komunikacji publicznej znajdziecie na stronie https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/ . Na jednej stronie macie połączenia kolejowe i autobusowe.
Oczywiście możecie także wyszukiwać połączenia kolejowe do innych miast w Europie.

Natomiast szczegółowe plany miast, trasy turystyczne, widok 3D, mapę drogową, mapę lotniczą w kilku wersjach macie na https://pl.mapy.cz/zakladni?x=17.0335000&y=51.1043000&z=8
Mapa chodzi płynnie i jest bardzo intuicyjna.

Na góry, patrzę z góry. Wieża Velká Deštná

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds