Ulgi na leki 2023 ZESTAWIENIE [bezpłatne leki 75+, ulga na leki 2023, wyższe limity refundacji 2023]

Ulgi na leki 2023 ZESTAWIENIE [bezpłatne leki 75+, ulga na leki 2023, wyższe limity refundacji 2023]

Rok 2023 to kolejne podwyżki, które nie ominą rynku farmaceutycznego. Seniorzy muszą liczyć się z większymi wydatkami na zakup niezbędnych leków. Z tego powodu przyglądamy się rozwiązaniom, które pozwolą choć trochę zaoszczędzić podczas wizyty w aptece. Z jakich ulg na leki mogą skorzystać seniorzy w 2023 r., gdzie warto szukać oszczędności.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Ceny leków w 2023 r. – prognoza

Raport przeprowadzony przez serwis „Gdzie po Lek” wskazuje, że kwoty, które trzeba płacić za nierefundowane produkty, zdecydowanie wzrosły. Cena najpopularniejszych aptecznych leków i suplementów w 2022 r. w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła średnio o 7,7 proc. Standardowy koszyk aptecznych zakupów seniora cierpiącego na typowe dla podeszłego wieku schorzenia w 2022 r. podrożał o 12 proc.

Najszybciej drożeją środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz preparaty łagodzące problemy z wątrobą. Najwolniej rosną ceny specjalistycznych, nierefundowanych leków na receptę.

Jednym z kluczowych czynników nieprzerwanych podwyżek w aptekach jest inflacja. Prognoza Narodowego Banku Polskiego dla średniorocznej inflacji to 13,6 proc. w 2023 r. i 6,8 proc. w 2024 r. Co daje podstawy sądzić, że ceny leków nadal będą rosły.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Refundacja leków 2023 – nowa lista

Od 1 stycznia 2023 r. refundowanych jest dodatkowych 137 produktów bądź nowych wskazań. 79 produktów utraciło refundację w związku z upłynięciem terminu refundacji lub odmową resortu. Dla 99 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen – od 0,01 zł do 4 460,40 zł, a dla 32 produktów podwyżki –  od 0,10 zł do 43,20 zł.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Lek recepturowy – nowa wyższa cena 2023

Wśród zmian, które weszły z początkiem 2023 r., notujemy wzrost ceny leku recepturowego. Odpłatność za lek recepturowy od 1 stycznia 2023 r. wynosi 17,50 zł w porównaniu do 15,10 zł w 2022 r.

Leki recepturowe są to leki wykonywane w aptece na podstawie recepty lekarskiej. Odpłatność stanowi dokładnie 0,5 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku. Znacząca podwyżka płacy minimalnej, która w 2023 r. będzie miała miejsce dwa razy, automatycznie podnosi cenę leku recepturowego. Drugą podwyżkę zanotujemy w lipcu 2023 r.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Ryczałt za lek w 2023 w górę?

Czy będzie nowa wyższa odpłatność ryczałtowa za lek dla pacjentów w 2023? Wciąż czekamy na ostateczny kształt tzw. dużej nowelizacja ustawy refundacyjnej i odpowiedź na pytanie, czy NFZ podniesie dopłaty do leków, co zmniejszyłoby wydatki pacjentów, czy wręcz przeciwnie podniesie stawkę ryczałtu i odpłatność dla pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia m.in. postulowało, by ryczałt za leki wynosił 2 promile płacy minimalnej. Ostatni raz opłatę ryczałtową za leki waloryzowano ponad 20 lat temu. Zdaniem resortu stawka jest za niska, a leki ze względu na swoją niewielką cenę są traktowane jak towar nieistotny.

W 2022 roku ryczałt na leki oraz wyroby medyczne wynosił 3,2 zł. Według „Gazety Wyborczej” nowy wyższy ryczałt na leki – będący konsekwencją rosnącej płacy minimalnej –  mógłby wynieść ok. 6,8 zł. Na razie stawka odpłatności ryczałtowej za lek nie zmieniła się i wciąż jest to 3,2 zł.

Tzw. duża nowelizacja ustawy refundacyjnej to projekt zmiany ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. To kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji, który jest odpowiedzią na wnioski firm farmaceutycznych i pacjentów. Prace nad nim wciąż trwają.

Dopłaty w górę – wyższe limity refundacji wyrobów medycznych 2023

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady refundacji wyrobów medycznych, a limity na wiele produktów zostały znacząco podwyższone. Dzięki nowym wyższym dopłatom za niektóre produkty zapłacimy mniej.

Zmiany dotyczą m.in. cukrzyków. Nowa lista refundacyjna wyrobów medycznych to także ukłon w stronę stomików. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi także zapłacą mniej – skategoryzowano i uregulowano m.in. refundację wózków inwalidzkich. Znacznie podwyższono limity na wózki aktywne i elektryczne.

Nowe korzystniejsze zasady dotyczą sprzętu wspomagającego oddychanie. Limit refundacyjny na sprzęt CPAP został rozdzielony na dwa elementy – maskę i aparat. Zyskają pacjenci z mukowiscydozą i pierwotną dyskinezą.

Wzrosły limity na wyroby płaskodziane, czyli odzież uciskową oraz wyroby chłonne tj. pieluchomajtki lub wkładki. Podwyższono limity na aparaty słuchowe, soczewki i lupy.

Przeczytaj artykuł: Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Bezpłatne Leki 75+ 2023

Program leki 75+ to prawo do bezpłatnych leków refundowanych dla seniorów w wieku 75 lat i starszych. Program wszedł w życie w 2016 r. Lista darmowych leków dla seniorów z roku na rok jest poszerzana o kolejne substancje czynne, choć zdarza się również, że niektóre preparaty tracą refundację. Aktualnie znajdują się na niej 2052 pozycje, czyli ponad połowa wszystkich leków refundowanych w aptece. Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów aktualizowany jest nawet kilka razy w roku. Jeśli twój lek nie jest dziś darmowy, może znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków 75+ w przyszłości. Które leki aktualnie senior 75+ może otrzymać bezpłatnie, sprawdzisz w przyjaznej wyszukiwarce Gazety Senior.

Sprawdź, które leki można otrzymać za darmo: Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]

Jakie są szanse na rozszerzenie programu bezpłatnych leków na grupę 70+. Bezpłatne leki dla seniorów, czyli program leki 75+, leki 70+? [LISTA 2023]

Ulga na leki. Ile odliczyć w 2023 r.?

Tzw. ulga na leki stanowi w rzeczywistości element ulgi rehabilitacyjnej. Umożliwia odliczenie od podatku wydatków ponoszonych m.in. na leki, ale tylko tych na receptę zleconych przez lekarza specjalistę. Od podatku nie można odliczyć kosztów suplementów diety czy środków opatrunkowych, nawet jeśli zalecił je lekarz. Ulga rehabilitacyjna przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które mają status osoby niepełnosprawnej, nie wystarczy status emeryta.

W 2022 r. ulga na leki praktycznie została zlikwidowana dla większości emerytów i rencistów, choć formalnie obowiązuje. Zmiana jest konsekwencją reformy podatkowej Polski Ład, która z dniem 1 stycznia 2022 r. podwyższyła kwotę wolną od podatku do 30 000 zł. Osoby z przychodem do 30 tys. zł, w tym emeryci ze świadczeniami do 2 500 zł brutto miesięcznie nie płacą podatku dochodowego PIT, nie mogą więc dokonać odliczenia kosztów leków od podatku na podstawie tzw. ulgi na leki.

Ulgę na leki wciąż można odliczyć, mając emeryturę lub rentę wyższą niż 2 500 zł brutto miesięcznie. W związku z rekordową waloryzacją emerytur i rent w marcu 2023 r. spora część seniorów zacznie płacić podatek dochodowy. Efektem tego będzie możliwość odliczenia od podatku ponoszonych wydatków.

Kto dokładnie będzie mógł odliczyć koszt wydatków na leki w 2023 r. Koniec emerytury bez podatku dla części seniorów. EMERYTURA bez PIT 2023 [TABELA NETTO]

Nie ma górnego pułapu wysokości ulgi na lek, ale jest ona naliczana od wydatków, które przekroczyły w danym miesiącu 100 zł. Jeżeli wydaliśmy 150 zł, to możemy odliczyć wyłącznie 50 zł. Jeżeli suma naszych wydatków na leki nie przekroczyła w okresie miesiąca kalendarzowego kwoty 100 zł, nie odliczymy ani złotówki. Nie obowiązuje tu zasada złotówka za złotówkę.

Wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczamy łącznie raz w roku wraz z rozliczeniem PIT składanym do urzędu skarbowego. Koszty muszą być udokumentowane rachunkami, paragonami lub fakturami. Ulga nie przysługuje w przypadku korzystania z dofinansowań instytucji lub organizacji.

Źródła: 75plus.mz.gov.pl, podatki.gov.pl [Ulga rehabilitacyjna], Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zmian w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie, 


Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

PRZEGLĄD LEKOWY. Nowa usługa farmaceutyczna dla seniorów. Dla poratowania zdrowia i budżetu

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds