O ile będziesz biedniejszy w 2023 r.?

O ile będziesz biedniejszy w 2023 r.?

Policz, o ile po waloryzacji emerytur będziesz biedniejszy? Minęły święta i sylwestrowe szaleństwa. Pora wrócić do rzeczywistości.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Budżet już prawie zatwierdzony. Pierwsze podwyżki cen w nowym roku już za nami. Zatem warto zajrzeć w głąb portfela i spróbować oszacować, o ile w tym roku zbiednieją emeryci, bo że się nie wzbogacą przy planowanych podwyżkach emerytur to pewne.

Oczywiście każdy zbiednieje w innym stopniu, bo przecież mamy różną strukturę wydatków. Gdybyśmy patrzyli na wydatki przez pryzmat cen żywności, to rok 2022 okazał się przełomowy. Podrożały o około 100% cukier, mąka, płatki owsiane, makarony, ziemniaki, ryby, mięso, wędliny, ser, mleko, masło. Jeśli w ciągu roku zużywasz 3 kilo cukru, to strata niewielka, raptem 6 złotych rocznie. Mąki w domu zużywamy więcej, tak z kilogram miesięcznie zatem to strata 12 złotych w roku. Podwyżkę cen cukru i mąki damy radę udźwignąć, przecież od marca będzie waloryzacja.

Dieta emeryta

W trosce o długowieczność emerytów rząd podnosi ceny żywności poprzez podatki i inflację. Wiadomo, co wykazały badania na zwierzętach, że dieta powinna być zrównoważona i raczej oszczędna. Od lat w różnych dietach zwycięża ta śródziemnomorska. Nie, żebyśmy namawiali do jedzenia krewetek i ośmiorniczek. Te zostawiamy politykom. Dieta dla osoby na emeryturze to przecież nie więcej niż 1800 kcal dziennie. Białko, tłuszcz roślinny, błonnik z warzyw i owoców i trochę węglowodanów. Jeśli wolicie białko roślinne, to nic nie stoi na przeszkodzie. Emeryt alkoholu i tytoniu przecież nie będzie używał, to trucizny. Dietę w zależności od zapotrzebowania uzupełniamy po konsultacji z lekarzem suplementami i lekami. Pigułki to stały element diety seniorów.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Ile podrożała żywność?

Bardzo mocno, prawie dwa razy zdrożały ryby, masło i sery twarde, drób, wołowina, cielęcina. Wieprzowina i jej przetwory zdrożały mniej. Ile wydajemy w Polsce na jedzenie? Na portalu tutaj link znajdziecie wyliczenie, że niecałe 400 złotych miesięcznie. Przeszukaliśmy Internet i okazało się, że więźniowie w zakładach karnych będą mieli dzienną stawkę żywieniową wynosząca około 20 złotych. Emeryci nie muszą jeść tyle, co więźniowie. Przygotowanie posiłków w żywieniu zbiorowym jest zdecydowanie tańsze niż w warunkach domowych. Możemy zatem spokojnie przyjąć stawkę dzienną dla emeryta w wysokości 20 złotych. Z wyliczeń wynika, że na rękę emeryt powinien dostawać ponad 1700 złotych. Tymczasem rząd zapowiada, że po waloryzacji najniższych emerytur dostanie 1445,48 zł na rękę. Tę resztę dostaniecie w postaci 13 i 14, jak będziecie grzeczni.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Kto traci najwięcej

Wszyscy emeryci tracą, gdy płaca minimalna idzie — w górę w jednym roku o 420 złotych, a waloryzacja emerytur to zaledwie 250 złotych, czyli 225 na rękę. GUS ogłosił już, że średnioroczna inflacja, ta do obliczania emerytur, wyniosła 14,4%. Rząd wyliczył sobie, że będzie to 13,8%. Inflacja grud rok do roku — grudzień 21 do grudnia 22 wynosi 16,6%, ale w listopadzie wynosiła 17,5%. W ubiegłym roku w grudniu inflacja wynosiła 8,6%, jednak ZUS przyjął do waloryzacji emerytur wskaźnik 7%.

Zatem kto traci najwięcej? Oczywiści ci, co mają wysokie emerytury. Jednak cierpią z biedy ci, co dostają te marne 250 złotych. Bogaty emeryt, jeśli wyda na żywność nawet tysiąc złotych miesięcznie, to i tak będzie mu się odkładało na koncie w banku. A z biednego emeryta zrobi się żebrak.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Drogi chleb

biedniejszy

Z kilograma mąki powinno być 2 kilo chleba. Trochę chrustu i działkowcy zaoszczędzą. Fot.© Jerzy Dudzik

Kluski i bryjkę — ulubione danie górali, jakoś mogę sam na ogniu przyrządzić, ale chleba sam w domu nie wypiekę. Przy tych cenach energii elektrycznej i gazu nie mam szans na pieczenie chleba w domu. A w sklepie już tak koło 10 złotych za kilogram. Kurczak w promocji tańszy. Zatem nazbieram chrustu i na działce wrzucę na grilla. Będzie po taniości. Podpłomyki też da się na działce przygotować, będzie na kolację i na śniadanie. Prezes sam namawiał, by palić byle czym. Emeryci pamiętają PRL i potrafią kombinować. Choć to trochę uwłaczające, żeby w państwie należącym do Unii Europejskiej gotować na ognisku  z powodu oszczędności.

Posiłek w szkole i w domu na lata 2019 2023

Dla osób w szczególnie trudnej sytuacji finansowej jest realizowany program wspomagania żywnością lub nawet gotowymi posiłkami. Trzeba jednak spełniać kryterium dochodowe. Dla osób samotnych to w tym roku 1552 złote. Przy większej ilości osób w rodzinie to 1200 złotych. O szczegóły pytajcie w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Rząd troszczy się, by emeryci nie popadali w biedę i tak trochę kasy podrzuca, a to na węgiel, a to z okazji wyborów. Oszczędni są za to w waloryzowaniu emerytur. Z roku na rok bogaci emeryci dostają tysiące, a biedni ściubią grosik do grosika.

Policz, czy po waloryzacji będziesz biedniejszy

Jeszcze tak z miesiąc i wszystko będzie wyjaśnione. W ubiegłym roku rząd ogłosił decyzje o wysokości waloryzacji 11 lutego. W tym roku możemy się spodziewać informacji już 10 lutego. Pani minister na pewno powie, że to wyjątkowy dzień dla emerytów, że powinni być szczęśliwi i zachwyceni. Padną słowa o silnej Polsce i o tym, ile to też rząd przeznaczył na waloryzację emerytur z podatków, cośmy je wcześniej sami musieli zapłacić. Pamiętajcie, rząd nie ma swoich pieniędzy. Oni dzielą to, co wcześniej zabrali nam w formie podatków.

Zobacz również:

Waloryzacja emerytur 2023 – gwarantowana podwyżka 250 zł. Tabela netto-brutto do 5000 zł [AKTUALNA PROGNOZA]

Wyższa emerytura dwa razy w roku. Emeryci zaszaleją

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds