Bezpłatne leki dla seniorów, czyli program leki 75+, leki 70+? [LISTA 2023]
Program leki 75+ to prawo do bezpłatnych leków refundowanych dla seniorów w wieku 75 lat i starszych. Program wszedł w życie w 2016 r. Lista darmowych leków dla seniorów z roku na rok jest poszerzana o kolejne substancje czynne, choć zdarza się również, że niektóre preparaty tracą refundację.
Data aktualizacji merytorycznej 12.01.2023
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Bezpłatne Leki 75+ 2023
Aktualnie, czyli w 2023 r. na liście bezpłatnych leków 75+ znajdują się 2052 pozycje, czyli ponad połowa wszystkich leków refundowanych w aptece. Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów aktualizowany jest nawet kilka razy w roku. Jeśli twój lek nie jest dziś darmowy, może znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków 75+ w przyszłości.
Które leki aktualnie senior 75+ może otrzymać bezpłatnie, sprawdzisz w przyjaznej wyszukiwarce Gazety Senior TUTAJ. Wystarczy wpisać nazwę leku.
Sprawdź, które leki można otrzymać za darmo: Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]
Leki 75+ – które leki są darmowe w 2023 roku?
Wykaz bezpłatnych leków 75+ obejmuje medykamenty, które są objęte refundacją i wydawane pacjentom młodszym za odpłatnością ryczałtową, 50 proc. lub 30 proc.
Aby lek mógł znaleźć się w wykazie bezpłatnych leków 75+, to – zgodnie z przepisami – w pierwszej kolejności musi zostać objęty refundacją. Leki są obejmowane refundacją na wniosek producenta lub importera. Ministerstwo Zdrowia czy NFZ nie może wpisać leku na listę, jeśli podmiot odpowiedzialny takiego wniosku nie złożył.
Zasady typowania leków do listy Leki 75+ zostały opisane w art. 43a ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Każde rozszerzenie wykazu leków 75+ poprzedzone jest analizą Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Które leki dla seniorów nie są darmo?
Program bezpłatnych leków 75+ nie obejmuje:
- leków na receptę, które nie są refundowane,
- leków refundowanych, ale przepisywanych poza wskazaniami refundacji,
- leków bez recepty tzw. leki OTC,
- suplementów diety,
- kosmetyków.
Recepta „S” Recepta na bezpłatne leki dla seniorów 2023
Aby otrzymać leki za darmo, musimy na nie otrzymać tzw. Receptę „S” wystawioną przez uprawnionego lekarza. Bezpłatne leki dla seniorów może przepisywać lekarz rodzinny, a od stycznia 2021 r. również lekarze specjaliści, lekarze w szpitalach i uprawnione do wystawiania recept pielęgniarki szpitalne.
Jak w przypadku każdego programu nie obyło się bez problemów m.in. z uprawnienia do wystawienia recepty „S”, czyli dedykowanej recepty na bezpłatne leki dla seniorów. Resort Zdrowia powoli rozwiązuje sygnalizowane przez lekarzy i seniorów utrudnienia.
Więcej na temat recepty „S” znajdziesz w artykule: Bezpłatne Leki 75+ dla wszystkich 75-latków. Resort zdrowia zniesie kłopotliwy wymóg [recepta S na leki 75plus]
Bezpłatne leki dla seniorów 70+?
Program Leki 75+ to odciążenie budżetu seniora, gdzie medykamenty zawsze stanowią w nim spory wydatek. Wprowadzenie programu Leki 75+ poprawiło dostęp do farmakoterapii osób w tej grupie wiekowej. Uprawnieni seniorzy korzystają z programu chętnie, stąd szybko pojawił się pomysł, aby obniżyć wiek uprawnionych do 70 lat. Postulaty te nasiliły się w czasie rosnącej inflacji drenującej portfele emerytów. Osoby starsze coraz częściej odchodzą od okienka aptecznego, nie wykupując wszystkich niezbędnych leków, a przerwy w leczeniu lub zaniechanie terapii mogą mieć katastrofalne skutki dla ich zdrowia, ale i systemu opieki zdrowotnej.
Jakie są szanse na program leki 70+?
Resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską poseł Moniki Rosy w sprawie darmowych leków dla seniorów młodszych niż 75 lat poinformował, że: „Możliwości obniżeniu kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane, znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń.”
Kluczem zapewne są możliwości finansowe NFZ, ponieważ program Leki 75+ od 1 stycznia 2023 r. jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdzie został przeniesiony z Ministerstwa Zdrowia.
Miejmy nadzieję, że Polska planuje podążać śladem innych europejskich krajów, które oferują darmowe leki dla seniorów. Brytyjczycy mogą otrzymać refundację w momencie ukończenia 60. roku życia, a Niemcy korzystają ze specjalnych progów dopłat.
Jak wysoka inflacja wpłynęła na zakup leków wśród seniorów: Seniorzy nie wykupują leków, bo są za drogie. Potrzebny program Leki 60+ [stanowisko resortu zdrowia]
Jeśli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2023 [WYSZUKIWARKA]
PRZEGLĄD LEKOWY. Nowa usługa farmaceutyczna dla seniorów. Dla poratowania zdrowia i budżetu
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 9 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024