Usunięcie zaćmy u seniora. Optymalny czas na zabieg według okulisty

Usunięcie zaćmy u seniora. Optymalny czas na zabieg według okulisty

Z dr. n. med. Marcinem Jezierskim, okulistą, operatorem z Centrum Medycznego enel-med rozmawiamy o zaćmie i jej objawach u seniorów. Okulista zdradza, kiedy jest optymalny czas na wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy. Jeśli wciąż masz obawy, dowiesz się także, jak lekarze oceniają bezpieczeństwo zabiegu usunięcia zaćmy w 2022 r.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Osoba z zaćmą widzi jak przez zabrudzoną szybę, ale to podręcznikowy objaw tzw. katarakty. Objawów zaćmy jest dużo więcej, bywają one nietypowe. Co powinno nas niepokoić i skierować do okulisty? Jakie objawy seniorzy szczególnie lekceważą?

Dr n. med. Marcin Jezierski: To prawda, zaćma objawia się nie tylko pogorszeniem ostrości wzroku. W jej przebiegu następuje również osłabienie poczucia kontrastu, czyli gorzej widzimy w warunkach słabego oświetlenia, na przykład o zmierzchu lub w nocy. Wzrasta też nasza wrażliwość na olśnienia, czyli pogarsza się jakość naszego widzenia podczas przejścia z jasnego do ciemnego pomieszczenia, bądź doskwiera nam intensywne oślepianie przez światła aut jadących z naprzeciwka. Zmianie ulega wreszcie postrzeganie barw, co wyraża się spadkiem intensywności kolorów i zmianą ich odcieni w kierunku barwy żółtej i pomarańczowej. I co najistotniejsze do podkreślenia, może nie tyle chodzi tu o lekceważenie objawów, ile o fakt, że wszystkie te zmiany zwykle postępują powoli. Dlatego stopniowo przyzwyczajamy się do nich i bywa, że nie jesteśmy ich świadomi. Czasem sami zauważamy, że mamy trudności z rozpoznaniem napisów na ekranie telewizora, bądź kłopoty z czytaniem druku. Czasami dopiero ktoś z naszego otoczenia, z rodziny, zauważa, że gorzej widzimy. Dlatego ważne są okresowe kontrole u lekarza, który jest w stanie rozpoznać chorobę i doradzić, czy już czas na działanie.

szpital enel-med

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Według statystyk NFZ to jedna z najczęściej wykonywanych procedur. Z drugiej strony wielu seniorów boi się „operacji na oku”. Czasem wystarczy jeden powikłany „znajomy znajomego”, aby senior zrezygnował z zabiegu. Co można powiedzieć o bezpieczeństwie zabiegu usunięcia zaćmy dziś w 2022 r.?

Ustalmy, co w odniesieniu do operacji zaćmy oznacza, że jest ona bezpieczna. Myślę, że dobrą definicją jest tu określenie bezpieczeństwa jako faktu polepszenia widzenia po operacji w stosunku do tego sprzed zabiegu. Z tego punktu widzenia usunięcie zaćmy w rękach doświadczonego chirurga jest zabiegiem przewidywalnym o wysokim profilu bezpieczeństwa. Oczywiście, jak każda interwencja medyczna, niesie za sobą pewne ryzyko, ale dzięki postępowi w medycynie dziś jest ono minimalne. Dlatego obecnie bardzo rzadko zdarza się, że potencjalne ryzyko zabiegu przewyższa wartość możliwych do osiągnięcia z niego korzyści i z tego powodu lekarz odradza operację.
Myślę, że strach przed zabiegiem może wynikać również z obawy o dyskomfort i ból, wszak oko jest tak czułe i delikatne. Tu znów z pomocą przychodzą osiągnięcia współczesnej medycyny, dzięki nowoczesnym preparatom i lekom zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Która strategia w przypadku zaćmy jest lepsza – usunięcie pierwszych zmian na wczesnym etapie czy wstrzymanie się, jeżeli objawy wydają się do zniesienia?

Dobrym momentem na decyzję o operacji zaćmy jest wystąpienie dolegliwości związanych ze schorzeniem, które przeszkadzają nam w życiu, ograniczają naszą aktywność. Uważam, że wstrzymywanie się przed zabiegiem w takiej sytuacji nie ma sensu. Naprawdę kiepskim pomysłem jest zwlekanie do momentu, kiedy dolegliwości będą nie do zniesienia. Usuwanie bardzo zaawansowanej lub wręcz przejrzałej zaćmy jest bowiem obarczone znacznie większym ryzykiem, niż wtedy, gdy choroba jest na początkowym etapie rozwoju. Z drugiej strony nie jestem zwolennikiem operowania zaćmy niejako na wyrost, kiedy pacjent nie ma żadnych dolegliwości i innych przesłanek klinicznych do wcześniejszego jej usunięcia.

Czy dezinformacja wkradła się także do okulistyki i czy jej ofiarami padają także seniorzy?

Myślę, że dzisiaj nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, również w aspekcie okulistyki i różnych schorzeń oczu. Niemniej jednak ciągle jest sporo do zrobienia w zakresie szerzenia wiedzy. Starsze osoby rzadziej korzystają z obecnie powszechnych platform informacyjnych takich jak internet, choć oczywiście nie jest to regułą. Dlatego uważam, że istotą sprawy nie jest tu problem dezinformacji, a potrzeba wykorzystania łatwiej dostępnych dla seniorów źródeł.

W Szpitalu enel-med Centrum w Warszawie przeprowadzamy bezpłatne operacje usunięcia zaćmy w ramach NFZ.

Aby dowiedzieć się więcej- wypełnij formularz online: zacma.enel.pl lub zadzwoń tel. 22 23 07 007

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Zaćma – bezpieczne leczenie. Zabieg usunięcia zaćmy 2022 [VIDEO]

Kolonoskopia z „gwarancją” na 10 lat [KOLONOSKOPIA 2022]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds