Poszukują UTW zainteresowanych działaniami społecznymi. Trwa rekrutacja w całym kraju

Poszukują UTW zainteresowanych działaniami społecznymi. Trwa rekrutacja w całym kraju

Jak rozwijać wolontariat osób starszych? Skąd pozyskać mikrogrant na działanie na rzecz społeczności lokalnej? Trwa rekrutacja do 8. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane działaniami społecznym. Zapisy trwają do 8 listopada.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Projekt „UTW dla społeczności” kierowany jest do uniwersytetów trzeciego wieku, które dzięki cyklom szkoleń wzmocnią kompetencje liderskie swoich słuchaczy. Otrzymają również roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale także na rzecz rozwoju swojego UTW.

Akademia wolontariatu i wsparcie doświadczonych trenerów

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 3-osobowe zespoły z 10 uniwersytetów z całej Polski. Wsparcie dla UTW będzie obejmowało m.in.:

  • warsztaty z doświadczonymi animatorami i trenerami,
  • wymianę doświadczeń z uczestnikami poprzednich edycji,
  • zindywidualizowane wsparcie tutorów,
  • mikrogrant na działanie wolontariackie.

W nadchodzącej edycji organizatorzy są przygotowani do prowadzenia warsztatów i konsultacji w systemie online. Od początku epidemii COVID-19 wspierają uniwersytety trzeciego wieku w działaniach społecznych w zmiennej rzeczywistości, kładąc nacisk na planowanie działań w sposób bezpieczny dla osób starszych.

UTW będą mogły zrealizować swój autorski pomysł lub skorzystać z jednego z 3 wypróbowanych i opisanych pomysłów na działania: stworzyć telefon życzliwości dla osób samotnych, założyć przenośne ogrody, zrealizować projekt oparty na historii lokalnej. Otrzymają zindywidualizowane wsparcie trenerów w budowaniu grupy, planowaniu i realizacji wybranego przez grupę działania społecznego.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

UTW dla społeczności – trochę historii

W ramach projektu przeszkolono już ponad 200 osób z 70 UTW z całej Polski. Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku. Nasza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich. Służymy wsparciem – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Wolontariat uniwersytetów trzeciego wieku to międzypokoleniowe spotkania, wzmacnianie sprawczości seniorów. To czas na więzi. – dodaje Anna Jurkiewicz, koordynatorka projektu „UTW dla społeczności”.

Opinie seniorów

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już od 15 lat. Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów ruchu aktywizacji rosnącej grupy osób starszych. Aktywizacji, która pozytywnie wpływa nie tylko na samych zainteresowanych, ale też służy wspólnemu dobru i prowadzi do obywatelskiego zaangażowania. – mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala swoje zainteresowania i bziki przekuć w coś, co pozytywnie zmienia rzeczywistość, otoczenie i zwyczajnie pomaga innym ludziom. – dodaje.

Realizacja własnych pomysłów daje uczestnikom satysfakcję i poczucie sprawczości. Udało się nam zbudować relacje, przełamać bariery wiekowe, doprowadzić do prawdziwej integracji międzypokoleniowej – opowiada Halina Echaust z UTW w Sierakowie. O korzyściach z udziału w projekcie Helena Kurza z UTW w Białymstoku mówi: Jako grupa nauczyłyśmy się współpracy, słuchania się wzajemnie, odbierania od osób bardziej doświadczonych ich uwag. Doświadczenia twórczyń telefonu życzliwości Halo Senior podsumowuje Elżbieta Powroziewicz z Błońskiego UTW: Nauczyłyśmy się w stosunku do siebie tolerancji, cierpliwości, umiejętności zastępowania się w sytuacjach awaryjnych. No i przede wszystkim czerpania radości z tego, co robimy. 

UTW dla społeczności edycja 2020

Realizacja tegorocznej edycji „UTW dla społeczności” jest zaplanowana w okresie od listopada 2020 roku do października 2021 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń do projektu mija 8 listopada 2020 roku.
Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy i e-publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” dostępne są na stronie: www.utwdlaspolecznosci.pl.
Projekt jest częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „UTW – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Mikrogranty dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Seniorzy w Akcji 2019 – rekrutacja od 11 lutego

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds