W świecie elektronicznych gadżetów

W świecie elektronicznych gadżetów

Jak sobie dajecie radę w świecie elektronicznych gadżetów?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Oj, trudno

Świat popędził do przodu i choć staramy się nadążyć za nowymi trendami to coraz trudniej objąć rozumem to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu. Mogłoby się wydawać, że młodym jest łatwiej. Są w grupie i tam wymieniają się umiejętnościami. Przy okazji w grupie zmienia się też sposób myślenia. Coś tam powie nauczyciel, coś wyczytają w Internecie i patrzą na świat przez pryzmat smartfonów.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Marszałek

Jest takie nagranie z września 1924 roku, gdzie marszałek Józef Piłsudski tutaj link mówi o tym jak to możliwe, że głos można zapisać i wysłuchać kiedy indziej, albo co gorsze sprzedawać na jarmarku jak jakie cukierki. Minęło zaledwie 100 lat, a nosimy w kieszeni urządzenia dużo potężniejsze, które zmieniły ogląd świata. Zaledwie 100 lat minęło, a w tym czasie z koni przesiedliśmy się do elektrycznych samochodów, które potrafią bez pomocy kierowcy jeździć po miastach.

Patronat medialny Patronat medialny Targi Viva Seniorzy

Nie ma się co dziwić

Nic dziwnego, że nie wszyscy w równym tempie potrafią opanować posługiwanie się tymi gadżetami. Nie każdy ma tak potrzebę i możliwości intelektualne, by opanować języki programowania. A to przecież będzie w niedalekiej przyszłości podstawowe narzędzie porozumiewania się z maszynami. Pewno znajdzie się jakiś programista, który potrafi przełożyć polecania z normalnego języka na język zrozumiały dla maszyny. Jednak przyszłość to posługiwanie się takim narzędziem osobiście. To jak z pisaniem podań jeszcze 50 lat temu. Samemu wygodniej. Ale jak się nie potrafiło samemu napisać podania do urzędu, to pomocne było biuro pisania podań.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024

Pieniądz towarem

Kiedy po drugiej wojnie światowej zniesiono wymienialność pieniędzy na złoto, wielu nie mogło pogodzić się ze stwierdzeniem, że pieniądz to też towar i ma swoją określoną cenę. Teraz pieniądze kupujemy jak w średniowieczu w kantorach i uważamy, że to normalne. Zmieniamy jeden kawałek papieru na inny papier. Na przykład Euro. Można też zmienić papierowe Euro na zapis w banku. Teraz już nawet nie mamy pieniędzy papierowych tylko jakieś takie zapisane nie wiadomo gdzie do których dostęp umożliwia nam kawałek plastiku, albo smartfon. Niewielu zastanawia się na tym czym obecnie są pieniądze. Uprawnieniem do nabycia towarów?

Parowanie  elektronicznych gadżetów

Urządzenia potrafią szybciej wyszukiwać potrzebne informacje od ludzi. To dowiedzione. Dzieje się tak dlatego, że wymyślony przez naukowców sposób wyszukiwania informacji opiera się na innych zasadach niż w przypadku ludzkiego mózgu. Wystarczy odpowiednio wielka baza danych i szybkość przetwarzania informacji wynikająca z ilości użytych tranzystorów. Ile tranzystorów ma twój telefon? Od tego przecież zależy, jak szybko z informacji zapisanej w pamięci telefonu zostanie wyświetlony na ekranie obrazek. Jakoś przecież te zdjęcia zostały wcześniej zapisane w pamięci telefonu. Skoro zdjęcia możemy wyświetlać na telefonie, to czy można je wyświetlić na telewizorze? Oczywiście, ze tak. Wystarczy, ze te dwa urządzenia „zobaczą się” nawzajem. Kiedyś do tego służył kabelek. Teraz nawet i kabelek nie jest potrzebny.

Sztuczna inteligencja

Wraz z wymianą urządzeń domowych na nowsze będziemy mogli tak dobrać sobie gadżety, by mogły komunikować się ze sobą. Lodówka, kuchenka, telewizor, czajnik, odkurzacz, zasłony w oknach, gniazdka, grzejniki już teraz mogą się zobaczyć, by przekazywać miedzy sobą informacje. Zdalne zarządzanie domem już jest możliwe, ale jeszcze nie jest powszechne. To tylko kwestia czasu. Dopadnie nas wszystkich. Będzie tak powszechne jak urządzenia do prania w każdym domu. Będzie wygodniej. Po co słuchać szumu odkurzacza, kiedy oglądamy telewizor. Odkurzacz może sobie sprzatać wtedy gdy jesteśmy poza domem. Ciekawe co wymyśla ci od projektowania odkurzaczy na pozbywanie się worka z brudem. A może do sprzątania po kątach meble będą chowały się w ścianach?

Radio Szarotka

Mówiło się o nim tranzystor. Choć to było nieuprawnione. Minęło od tamtych lat trochę ponad 50 lat i teraz do łask wracają winylowe płyty i lampowe wzmacniacze. Jednak w popularnych wyrobach to tranzystory opanowały rynek. Ile tranzystorów mają smartfony?

Tranzystor

16 grudnia 1947 roku w laboratorium Bella został skonstruowany pierwszy tranzystor. Był duży i nie bardzo wiadomo, do czego będzie służył. Teraz w procesorach smartfonów mamy miliardy tranzystorów, które cały czas coś sobie przeliczają. Są malutkie, ostatnio 3 nanometry a grubość ludzkiego włosa to od 42000 do 90000 nanometrów. Atom wodoru ma średnicę 0,1 nanometra. Czyli budujemy już urządzenia i to działające o grubościach atomowych.

Czy nam się to podoba, czy nie światem zawładnęły urządzenia elektroniczne. Większość z nas nie ma zielonego pojęcia, jak działają. Większość z nas nie wie, dlaczego po naciśnięciu pstryczka zapala się żarówka. Wyobrażacie sobie świat bez prądu? A to było nie tak dawno, mniej niż 70 lat. Może zatem warto coś poczytać o prądzie, o tranzystorach, o falach radiowych, by rozumieć to co nas otacza?

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Made in Wroclaw 2023. Czy roboty przejmą nasze codzienne czynności?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds