Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku: Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku: Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

Rząd zapowiedział planowane zwiększenie emerytur i rent na rok 2025 o co najmniej 6,78%. Decyzja ta została ogłoszona po posiedzeniu rządu, gdzie przedstawiono propozycję dotyczącą wskaźnika waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych na przyszły rok.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Waloryzacja 2025 – propozycja rządu: 6,78 proc.

Zgodnie z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu (CIR), wzrost wysokości emerytur i rent ma być uzależniony od 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku 2024, czyli nie zaproponowano podniesienie tego ustawowego wskaźnika. W efekcie emerytury wzrosną o co najmniej 6,78%, co ma zrekompensować inflację oraz zapewnić wzrost realnej wartości świadczeń dla osób pobierających emerytury i renty.

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny przywraca sprawiedliwość: wyższe emerytury dla 200 tysięcy seniorów

Waloryzacja 2025: koszt

Koszt planowanej waloryzacji szacowany jest na około 28,1 miliarda złotych, co stanowi istotny element budżetu państwa na nadchodzący rok. Rząd zapowiedział również, że propozycja ta zostanie przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, gdzie podejmowane będą dalsze dyskusje na temat szczegółów oraz ewentualnych zmian w proponowanych wskaźnikach.

Zobacz również: Waloryzacja składek ZUS w 2024: 14,87 i 9,91 proc. zyskali przyszli emeryci 1 czerwca

Reklama Reklama PolisyTravel

Waloryzacja 2025: ostateczny wskaźnik

Ostateczna decyzja w sprawie wysokości waloryzacji w 2025 roku zostanie podjęta po konsultacjach z zainteresowanymi stronami i uwzględnieniu aktualnej sytuacji gospodarczej, a przede wszystkim wysokości tzw. inflacji emeryckiej w całym 2024 roku.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]


Jeżeli interesują Cię aktualne informacje dot. wysokości emerytur, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Webinarium; na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. II edycja;

 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This