Weekend Seniora z Kulturą [Edycja 2022, 500 instytucji]

Weekend Seniora z Kulturą [Edycja 2022, 500 instytucji]

W dniach od 1 i 2 października w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dzięki akcji seniorzy będą mieli okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wśród bezpłatnych lub płatnych symboliczną złotówkę propozycji są m.in. oprowadzania po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet zajęcia gimnastyczne i taneczne oraz podróże w świecie wirtualnym.

Szeroką ofertę dla seniorów przygotowały muzea w całej Polsce

Muzeum Narodowe w Warszawie i wszystkie jego oddziały będą dostępne dla osób w wieku 60+ za złotówkę. W programie oprowadzania tematyczne po wystawie stałej oraz wystawie czasowej „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, a także specjalny wykład „Czas na sztukę! / Świat jest teatrem”.

 

Muzeum Narodowe w Lublinie zachęca do skorzystania z bezpłatnego wstępu na ekspozycje stałe, zwiedzania wybranych galerii z przewodnikiem, a także do wzięcia udziału w zajęciach „Biżuteria Ludowa”. Natomiast w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach odbędzie się spacer tematyczny „Piękny sukni czar, czyli o modzie w malarstwie”, prelekcja popularnonaukowa „Ludzkie rozterki Józefa Cieśli”, spotkanie na ekspozycji „Przedmiot uszlachetniony”, a także oprowadzanie po wystawie „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”. Z kolei krakowskie Muzeum Narodowe przygotowało Bilet dla Seniora w cenie 5 zł uprawniający do wstępu na wystawy stałe i czasowe we wszystkich Oddziałach MNK, w tym na wydarzenia specjalne. W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy seniorzy będą mogli obejrzeć wystawę „Stanisławski i uczniowie, czyli trening pamięci z pejzażem” oraz ekspozycję „12 minut” z oprowadzaniem kuratorskim.

Zapraszamy także do muzeów w mniejszych miejscowościach, które będą dostępne bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Wyjątkowe wydarzenia czekają także w teatrach, filharmoniach i operach

Filharmonia Śląska zaprasza na koncert „Ballady i Romanse” upamiętniający 200. rocznicę wydania zbioru ballad Adama Mickiewicza. Kilka pokoleń artystów będzie prezentować utwory A. Mickiewicza, ale też wyrosłą na nich muzykę: St. Moniuszki, F. Chopina, I. J. Paderewskiego i L. Różyckiego. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego zachęca do wzięcia udziału w koncercie inauguracyjnym sezonu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej oraz w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikiem budynku NFM. W Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie można będzie obejrzeć musical „Aida”. Natomiast Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza na spektakl baletowy „BER”, przygotowany przez trzech znakomitych choreografów młodego pokolenia: Roberta Bondarę, Alexandra Ekmana i Martynasa Rimeikisa. W wielu miastach seniorzy będą mogli udać się na wyjątkowe przedstawienia teatralne, takie jak spektakl w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu pt. „Józef i Maria” – pełna czułości i nadziei opowieść o spotkaniu dwojga seniorów w wigilijną noc.

Reklama Reklama PolisyTravel

Specjalny program dla seniorów przygotowały także biblioteki oraz centra i domy kultury

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu zorganizowała spacery literackie oraz spotkanie poetycko-teatralne inspirowane cytatem Bruno Ferrero „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu w ciągu dnia zaprasza na pokaz wydawnictw faksymilowych ze swoich zbiorów m.in. pierwszej edycji dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, a nocą odbędzie się turniej gier planszowych. Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku przygotowało całodzienny program wydarzeń, dzięki któremu seniorzy będą mogli odkryć nowe pasje. Czekają na nich warsztaty wyrobów rękodzielniczych, wykonywania ekologicznych kosmetyków z lawendy, zajęcia gimnastyczne, warsztaty plastyczne, wokalne i taneczne, turnieje gier planszowych, a także warsztaty origami i Scrapbookingu.

W akcję włączyły się także parki narodowe i krajobrazowe. Seniorzy będą mogli zwiedzić m.in. Centrum Edukacyjno-Muzealne Ojcowskiego Parku Narodowego, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, Olenderski Park Etnograficzny czy Muzeum–Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Wykaz uczestników tegorocznej edycji (z podziałem na województwa) jest dostępny na TUTAJ na stronie

źródło: Gov.pl


Jeżeli interesują Cię informację dotyczące emerytur, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds