Nauka języka obcego. Wiek to tylko wymówka

Nauka języka obcego. Wiek to tylko wymówka

Przekonanie o tym, że języków obcych uczyć się można się jedynie w latach szkolnych, powoli odchodzi do lamusa. Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych – także te dla najmłodszych i dla seniorów – cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Przestajemy postrzegać naukę jako uczniowski obowiązek, a zaczynamy widzieć w niej szansę. Zyskać można o wiele więcej niż samą znajomość języka.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Za wcześnie?

Współczesne maluchy mają napięte harmonogramy. Rodzice chcą zapewnić im jak najlepszy start w dorosłe życie, więc zapisują je na liczne zajęcia dodatkowe. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są kursy językowe. Wiele osób obawia się, że w ten sposób odbiera swej latorośli dzieciństwo – nic bardziej mylnego! Najmłodsi uczą się łatwo i chętnie przez zabawy, gry, przyjemne spędzanie czasu do którego język obcy stanowi ciekawy dodatek. W ten sposób wyrabia się skojarzenie nauki z pozytywnymi doznaniami, rozbudza ciekawość i zachęca do dalszego uczestnictwa w zajęciach. Młodzi uczniowie nie czują się zawstydzeni w sytuacjach, gdy popełniają błędy – to pojawia się dopiero z wiekiem i może stwarzać blokadę w przypadku uczniów dorosłych.

Tymczasem dziecięcy brak poczucia skrępowania pozwala na skuteczniejszą naukę. Jeśli zapewni się dziecku stały kontakt z danym językiem, malec przyswoi go bez problemu, razem z perfekcyjnym akcentem, wymową i intonacją. To jednak nie wszystkie zalety. Zajęcia prowadzone w grupach stwarzają możliwość nawiązywania przyjaźni i ogólnego rozwoju społecznego. Ćwiczy się pamięć, wyrabia umiejętność uważnego słuchania. Liczne badania wykazały jednoznacznie, że dzieci i młodzież, które uczą się języka obcego, mają zdecydowanie lepsze wyniki w nauce niż ich koledzy. Ponadto szybciej opracowują odpowiednie dla siebie strategie uczenia się. Wiele szkół wyższych zaczyna wzbogacać swą ofertę o kierunki studiów prowadzone w językach obcych, a chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że ukończenie np. anglojęzycznej informatyki znacznie ułatwi absolwentowi rozpoczęcie międzynarodowej kariery.

Poprzez naukę języka obcego w dzieciach kształtuje się też oczywiście zainteresowanie innymi kulturami, otwartość i tolerancyjność. Wszystko to można osiągnąć pod jednym warunkiem: w przypadku pracy z dziećmi istotny jest właściwy dobór nauczyciela. Lektor musi być przygotowany do pracy z dziećmi, a oprócz tego powinien świetnie znać język i mieć idealną wymowę i akcent, gdyż ucho małego ucznia jest niezwykle czułe. To, czego nauczy się kilkulatek, z pewnością będzie widoczne (a raczej słyszalne) w latach późniejszych.

Najmłodsi uczą się języka jeszcze przed narodzinami – do takiego wniosku doszli naukowcy po porównaniu głośnego płaczu kilkudniowych dzieci z Niemiec i z Francji. Okazało się, że noworodki z Francji mają tendencje do wydawania dźwięków wznoszących i akcentowania końca krzyku, a płacz dzieci niemieckich cechuje intonacja opadająca i akcentowanie początku.

Reklama Reklama Max Hemp

Za późno?

Nasze społeczeństwo starzeje się – w Polsce jest ponad 6 mln osób w wieku poprodukcyjnym i ta liczba nieustannie rośnie. Jednak obecni dorośli oraz seniorzy w niczym nie przypominają tych sprzed np. 20 lat. Z duchem czasu idziemy wszyscy, bez względu na wiek. Na każdym etapie dorosłości niezmiennie chcemy się rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia, wyznaczać cele i zdobywać je, obojętnie czy mamy lat 30, 45 czy 60. Warto zdecydować się na realizację planów i marzeń odkładanych od dawna. Dużym zainteresowaniem wśród dorosłych cieszy się właśnie nauka języków obcych. Samodzielnie podjęta decyzja o rozpoczęciu nauki łączy się z godną podziwu determinacją i zapałem. Tego z kolei niejednokrotnie brak młodszym uczniom, którzy czasami traktują naukę jak obowiązek, a entuzjazm muszą w sobie dopiero rozbudzić.

Dorosłym łatwiej jest uczyć się języka obcego również dzięki temu, że swój ojczysty opanowali już perfekcyjnie, zatem będą lepiej rozumieć mechanizmy i struktury językowe, a także uczyć się reguł gramatycznych. Znajomość języka obcego może pomóc w zachowaniu stanowiska pracy, awansie lub w znalezieniu nowego zajęcia. Przydaje się podczas turystycznych eskapad, nawiązywania nowych przyjaźni czy szukaniu korzeni swej rodziny. Warto też wspomnieć, że według naukowców ludzki mózg pod pewnym względem przypomina mięsień: jeśli ma pozostać sprawnym – musi być trenowany. Nauka języka obcego to doskonałe ćwiczenie! Należy pamiętać, że im więcej się uczymy, tym lepiej rozwijają się w mózgu obszary odpowiedzialne za przyswajanie języka, przez co nauka jest coraz łatwiejsza. Udowodniono też, że u osób znających inny język choroba Alzheimera występuje średnio o 5 lat później niż u osób, które nigdy nie uczyły się żadnego języka obcego. Nauka języka jest więc skuteczniejsza niż jakikolwiek dostępny lek.

O tym, że nigdy nie jest za późno na naukę doskonale wie Samuel Malheiros, Brazylijczyk, który zdecydował się podjąć naukę języka angielskiego w wieku 80 lat. Żeby nauka przyniosła jak najlepsze rezultaty postanowił zapisać się do szkoły językowej w Oksfordzie. Malheiros liczy, że znajomość angielskiego pozwoli mu zgłębiać anglojęzyczne dzieła z zakresu filozofii analitycznej, która stanowi jedno z jego wielkich zainteresowań.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Koniec z wymówkami

Korzystając z usług wykwalifikowanych nauczycieli, którzy będą potrafili dobrać najodpowiedniejszą dla nas metodę nauczania – nigdy nie będziemy na naukę za starzy, ani za młodzi. Ciągły rozwój, odkrywanie nowego języka i kultury jest przygodą samo w sobie. Zaszczepia pasję odkrywcy. Rozwija otwartość i ciekawość tego, co inne, nieznane, fascynujące. Nauka języków obcych pozwala przy okazji lepiej poznać swój język ojczysty – przyjrzeć się jego regułom gramatycznym, bogactwu słownictwa, odcieniom znaczeniowym.

Wyjrzenie poza ramy własnej kultury, języka i obyczajów wzbogaca wewnętrznie. W każdym wieku. Osoby wielojęzyczne są dużo lepiej przystosowane do wielozadaniowości, są bardziej elastyczne i łatwiej radzą sobie w nieoczekiwanych sytuacjach. Lepiej kontrolują swoją uwagę, nie mają problemów z rozpraszaniem się. Nauka i znajomość języka obcego pozwalają nawiązywać nowe znajomości, przyjaźnie. Zyskać można naprawdę wiele, dlatego koniec z wymówkami i zasłanianiem się wiekiem. Na naukę zawsze jest odpowiedni czas.

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowy PODRĘCZNIK do angielskiego dla seniorów

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds