Z bajkową wizytą

Z bajkową wizytą

Panie Niespodzianki, czyli grupa aktywnych seniorek, uczestniczek Akademii Rozwoju Seniora programu Wrocławskiego Centrum Seniora, w grudniu minionego roku odwiedziły Przedszkole nr 43. Swą niespotykaną wizytą wywołały nie lada poruszenie wśród dzieci. Panie Niespodzianki przybyły poczytać dzieciom wiersze, ale w ten dzień czytanie miało swą wyjątkową oprawę. Odbyło się w towarzystwie pokazu historycznych sukien, w których to Panie Niespodzianki przybyły do przedszkola. Wywołały tym samym zdumienie w oczach dzieci, ale także napotkanych po drodze przechodniów.

Pomysłodawczynią obchodzenia Światowego Dnia Pluszowego Misia przy lekturze zabawnych wierszyków i w bajkowej oprawie była młoda wolontariuszka Dominika Nestorowska, a nazwę Panie Niespodzianki wymyśliła Irena Knossalla. To był strzał w dziesiątkę, dzieciom bardzo podobały się suknie, kapelusze i atmosfera niezwykłości, która zagościła w ich przedszkolu. Panie Niespodzianki przyszły do maluchów z wierszami o misiu, które były poetyckim dziełem Izabeli Król. Autorka z wdziękiem i humorem tworzy oryginalne rymowanki i wraz z koleżankami prezentuje je najmłodszym słuchaczom. Nad sprawnym przebiegiem tego międzypokoleniowego spotkania z aż czterema grupami przedszkolaków czuwała Urszula Szulc. Maluchy, w podzięce za iście bajkową ucztę, zaśpiewały dla gości dwie piosenki.

Pojawienie się seniorek w wytwornych sukniach wiąże się z ich artystycznym zacięciem, realizowanym podczas warsztatów „Krój i szyj” – wszystko w ramach Akademii Rozwoju Seniora, gdzie panie samodzielnie szyją okazałe suknie historyczne. Grupa od trzech lat współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Poloneski”, a łączy je wspólna pasja do szycia sukien historycznych. Liderki ze stowarzyszenia uczą szycia zgodnie z historyczną wiedzą z danej epoki, a także ładnego poruszania się i elementów tańca dawnego. Natomiast o tym, jak uczestniczki warsztatów „Krój i szyj” starają się przerobić historyczne wytyczne na modę współczesną i stosowną do wieku opowiadała nam w trakcie sesji zdjęciowej Ewa Landsberg. Zapraszamy do obejrzenia efektów sesji okraszonych krótkim wierszem.

Panie Niespodzianki to: Ewa Białowąs, Regina Bulicz, Irena Knossalla, Wanda Kolanowska, Izabela Król, Janina Kuraś, Anna Kwiatkowska, Ewa Landsberg, Jadwiga Łosieczka, Danuta Maciejewska, Dorota Mazur, Jadwiga Miśkiewicz, Grażyna Nocoń, Kazimiera Ochlik, Urszula Szulc, Katarzyna Słuka, Anna Wolska (Panie Niespodzianki w kolejności alfabetycznej, niestety nie wszystkie są na fotografii).

Zawitały do przedszkola
Panie Niespodzianki,
w pięknych sukniach, kapeluszach,
a w dłoniach: czytanki.
Dzieciom chwile uprzyjemnić
miały za zadanie,
siadły w salach, rozpoczęły
bajeczek czytanie.
Dzieci buzie rozdziawiały,
śmiały się radośnie,
choć w łóżeczkach już leżały
zapomniały o śnie.
Strojne panie i te bajki
tak je rozbawiły,
aby częściej je odwiedzać
serdecznie prosiły.

Izabela Król

Źródło: Czerwony Portfelik Senior, wydanie: Wrocław luty-marzec 2014
foto: Marek Śnioch

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds