Wyjątkowy PODRĘCZNIK do angielskiego dla seniorów

Wyjątkowy PODRĘCZNIK do angielskiego dla seniorów

Będzie to pierwszy i jak dotąd jedyny podręcznik w Polsce dla seniorów, który ma szansę stać się jednym z podstawowych narzędzi pracy lektorów języka angielskiego z seniorami w całym kraju. Mamy niepowtarzalną okazję zaprezentować trwające prace nad najbardziej niezwykłą książką do nauki języka angielskiego.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

„I AM YOUR GRANPA” (pol. „Jestem twoją babcią/dziadkiem”) to tytuł powstającego podręcznika i jednocześnie tytuł zajęć językowych Centrum Aktywności Seniorów Srebrzysta Krowodrza. Pomysł na stworzenie nowoczesnego podręcznika do praktycznej nauki języka angielskiego dla seniorów, który znalazł się wśród zwycięzców tegorocznej edycji programu „Seniorzy w akcji”, urodził się w CAS Srebrzysta Krowodrza na lekcji języka angielskiego.
Zaczęło się od pani Karoliny Przypis, lektorki angielskiego – Kiedy zaczęłam pracować z seniorami dziesięć lat temu na jednym z krakowskich Uniwersytecie Trzeciego Wieku, okazało się, że nie bardzo jest z czym, nie ma materiałów. Wszystko było nie tak, od czcionki przez tematy po grafikę. Musiałam się nieźle nagimnastykować, aby przygotować zajęcia, które trafią do tej grupy wiekowej.
To nie jest tylko problem problem w krakowskich CAS, ale blisko 600 UTW i niezliczonej liczby szkół językowych w całym kraju. Dziś mamy praktycznie podręcznik do każdej grupy wiekowej, tylko nie dla tej. A te książki, które można dostać, niestety nie były pisane przez osoby, które pracowały z seniorami.
– Udało się zakwalifikować do grona laureatów konkursu „Seniorzy w Akcji”, prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę” i stąd pozyskać fundusze pochodzące ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – mówi Anna Grabska, Prezeska Fundacji Anma.

Od seniorów dla seniorów

Podręcznik skierowany jest do seniorów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z językiem angielskim. – Praktykę i materiały już miałam, ale wyszliśmy z założenia, że skoro podręcznik ma być tworzony w duchu „od seniorów dla seniorów”, to nie kopiujemy, tylko tworzymy go od podstaw – kontynuuje pani Karolina.
Seniorzy spotkają się z lektorką na grupie warsztatowej raz w tygodniu. Cała grupa liczy około 30 seniorów, wszyscy są uczestnikami CAS Srebrzysta Krowodrza. Jest tu także grupa plastyczna „Moje ręce mogą więcej”, która pracuje nad oprawą graficzną podręcznika, tu powstają m.in. malowane ilustracje. A grupa cyfrowa pracuje nad czcionką, mediami, sesją zdjęciową. – Ogłosiliśmy już konkurs na babcię i dziadka, którzy będą bohaterami tego podręcznika – dodaje Beata Furgalska, mózg operacji Podręcznik. Będą także fiszki i rozmówki.

Spotkanie warsztatowe

Każdy podręcznik zawiera dziś czytanki – słuchanki. Takie czytanki będą przygotowane także przez seniorów. – Będziemy te rozmówki wymyślać pod tematy, które dostaniemy od Karoliny i będziemy ćwiczyć, aby wyraźnie i z właściwym akcentem przeczytać je w profesjonalnym studiu nagrań – opowiada Beata.

Reklama Reklama PolisyTravel

Energia i zaangażowanie

Kiedy podręcznik ujrzy światło dzienne? – Wejdzie na rynek przed kolejnym rokiem szkolnym. Chcemy, aby żył jak każdy inny dobry podręcznik. Wiele osób wkłada w to mnóstwo pracy i zaangażowania – mówi Anna. Tak unikalny podręcznik to smakowity kąsek dla wydawnictw, ale zespół póki co nie zajmuje się biznesowym aspektem projektu.
Projekt zapowiada się imponująco. Po rozmowie z zespołem już nie możemy się go doczekać.
Czego Wam potrzeba, czego Wam życzyć? – Potrzebujemy motywacji i trochę więcej czasu.
Nie nadążam za nimi (seniorami – przypis red.)….i to jest dla mnie nowe odkrycie. W tej części naszego społeczeństwa znajdują się pokłady niemal wszystkiego, czego potrzebujemy – odpowiada z uśmiechem Anna.
A Karolina dodaje, że w ogóle nie ma wrażenia, że przychodzi na zajęcia z seniorami. – Masa energii i ogromne zaangażowanie. Bardzo seniorom zależy, aby to wyszło dobrze. Mentalność tej dzielnicy Krakowa z pewnością pomaga nam realizować tak szeroko zakrojony projekt – podsumowuje rozmowę szefowa fundacji.

KONTAKT
Centrum Aktywności Seniorów „Srebrzysta Krowodrza”
Adres: Młodzieżowy Dom Kultury Dom Harcerza, ul. Reymonta 18, Kraków
tel. 793 293 999 (Koordynator: Anna Grabska)
e-mail: regina@fundacjaanma.org.pl

Fot. Fundacja Anma

Może Cię zainteresować:

Nauka języka obcego. Wiek to tylko wymówka

Akademia Cukiernicza poszukuje chętnych seniorów z całego świata!

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds