Wspieramy seniorów – jak dbać o ich samodzielność i bezpieczeństwo?

Wspieramy seniorów – jak dbać o ich samodzielność i bezpieczeństwo?

Jesień życia to dla wielu trudny czas, zwłaszcza jeśli pojawiają się choroby i związane z nimi ograniczenia. Bliscy seniorów powinni zadbać nie tylko o ich bezpieczeństwo, ale też o samodzielność, która pozwala zachować sprawność. O czym pamiętać, mając pod opieką starszą osobę?

Artykuł sponsorowany TUiR WARTA S.A.

Sprawność i samodzielność – jak je wzmacniać?

Seniorzy, zwłaszcza chorujący, w wielu aspektach muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Nie zawsze są w stanie samodzielnie wybrać się na spacer, inni potrzebują również pomocy przy prostych czynnościach dnia codziennego, takich jak mycie czy karmienie. Niemniej jednak, bez względu na stan seniora, warto pozwolić mu na jak największą samodzielność. Jeśli wyraża chęć samodzielnego zjedzenia obiadu, warto dać mu szansę, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością dokładniejszego sprzątania po posiłku. Samodzielność pozwala osobom starszym w pewnym stopniu uniezależnić się od opiekuna, wzmacnia poczucie kontroli, sprawczości i samooceny. Wykonując nawet proste czynności samemu, senior ćwiczy ciało i umysł. Tego rodzaju postawa wymaga jednak od opiekuna niemałej cierpliwości. Samemu zdecydowanie łatwiej i szybciej byłoby zrealizować obowiązki, ale nie o czas tutaj przecież chodzi. Seniorzy, którzy mogą pozwolić sobie na małą aktywność fizyczną, powinni jak najczęściej wychodzić z domu. Krótki spacer to dobra okazja, by się przewietrzyć i wzmocnić organizm.

Bezpieczeństwo seniorów

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów?

Dom, w którym mieszka senior, powinien zostać przystosowany odpowiednio do jego potrzeb. Zależą one w dużym stopniu od obecnego stanu zdrowia oraz możliwości ruchowych. Osoby leżące muszą mieć do dyspozycji specjalne łóżko oraz urządzenia, które pozwolą zadbać na przykład o higienę czy załatwianie potrzeb fizjologicznych. Tymczasem osoby chodzące, lecz schorowane, powinny unikać potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Jednym z nich są schody, dlatego dobrze, aby pokój seniora był zlokalizowany na parterze. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zrezygnować ze śliskich, stromych stopni. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie barierki ochronnej, którą będziemy zamykać na noc. Dzięki temu senior nie spadnie ze schodów, których w ciemnościach mógłby po prostu nie zauważyć. W przypadku osób chorujących na demencję albo Alzheimera bardzo istotne jest ograniczenie dostępu do urządzeń, takich jak na przykład piec.

Doskonale sprawdzają się również czujniki, które w porę wykryją niebezpieczeństwo (warto też pomyśleć o smartwatchu!). Do wypadków bardzo często dochodzi w łazience – pomieszczenie to, ze względu na śliską podłogę, uważane jest za jedno z najniebezpieczniejszych dla seniora. Warto więc wyłożyć podłogę matą antypoślizgową, która obowiązkowo musi znaleźć się również w kabinie prysznicowej. Obecnie mamy do dyspozycji różnego rodzaju krzesła i podparcia, które znacząco ułatwiają kąpiel. Zrezygnujmy natomiast z wanny, do której trudno wejść i którą później trudno opuścić.

Wspieramy seniorów

Bezpieczny i samodzielny senior – w trosce o naszych bliskich

Jesień życia nie musi być smutna i szara, jeśli tylko zadbamy o to, by senior był samodzielny i bezpieczny. Doskonałe rozwiązanie stanowi zakup ubezpieczenia, które będzie go chronić tam, gdzie bliscy nie będą mogli dotrzeć. Godnym polecenia jest znana seniorom od lat marka – Warta. Ubezpieczenie dla seniora to inwestycja w lepsze jutro oraz dobre zabezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych. W tym przypadku ubezpieczenie dotyczy wieku do 100 lat, bez obowiązku płacenia składek po ukończeniu 85 wiosen. Pamiętajmy, że konsekwencje finansowe zdarzeń losowych dotykają nie tylko osoby starsze, ale również ich bliskich. Co jeszcze możemy zrobić, aby senior czuł się bezpiecznie, a zarazem mógł zachować sprawność jak najdłużej?

Dla osób starszych ważny jest kontakt z innymi, zwłaszcza z najbliższymi. Tego nie zapewni nawet najlepsze ubezpieczenie.

W miastach działa poza tym coraz więcej klubów seniora oraz podobnych miejsc, zrzeszających osoby starsze. Niektóre oferują nawet opiekę dzienną, co może okazać się dobrym rozwiązaniem dla pracujących, którzy chcą mieć pewność, że bliska im osoba jest bezpieczna. Bardzo ważne jest też ćwiczenie pamięci poprzez rozwiązywanie krzyżówek, quizów i czytanie (przynajmniej jednej strony dziennie!). Jeśli senior nie jest już na tyle sprawny, wystarczająca będzie rozmowa. Postarajmy się jednak, by była ona wymagająca i zachęcała do myślenia. Tego typu aktywność będzie świetnym treningiem dla mózgu. Pamiętajmy, że seniorzy potrzebują naszej uwagi, zwłaszcza że przy obecnym tempie życia często są to osoby pomijane, spychane na margines społeczeństwa. Tymczasem potrzebują one troski, zainteresowania z naszej strony oraz wsparcia w codziennych, często nawet prostych czynnościach. Nie zapominajmy też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, szczególnie że w podeszłym wieku nawet z pozoru niegroźny wypadek może wiązać się z licznymi komplikacjami.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds