Z Nowym Rokiem – nowym krokiem. Postanowienia noworoczne dla seniora

Z Nowym Rokiem – nowym krokiem. Postanowienia noworoczne dla seniora

Styczeń, według kalendarza gregoriańskiego, to pierwszy miesiąc roku. Na półkuli północnej styczeń jest miesiącem zimowym, a na południowej letnim. Zdaniem slawisty i historyka kultury Aleksandra Brücknera jego nazwa wywodzić się może od „tyczek”, czyli zbieranego w zimie drewna lub „styku”, ponieważ miesiąc ten następuje na przełomie roku, gdy stary rok poniekąd „styka” się z nowym, nadchodzącym. Co zatem może przynieść nam nowy 2022 rok? Jak przygotować się na jego powitanie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w pierwszej w tym roku rozmowie naszego cyklu NA 2 GŁOSY … A CZASAMI 3.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Linda: za nami rok 2021 – niełatwy. Rok pełen pięknych chwil, ale także trudnych doświadczeń, dotykających naszych bliskich, znajomych i nas samych. Zostawiliśmy ten rok za sobą. Przed nami rok 2022! Nowy rok to nowe wyzwania, postanowienia i być może także nowe obawy. Jak przygotować się na to, co przed nami? Do nowego rozdziału naszego życia? Bogno, Ilono jak sądzicie?

Bogna: W nowym roku oczekujemy zmiany. Zmęczeni jesteśmy covidowym „klimatem” i chcielibyśmy wreszcie wejść w nowy niepandemiczny czas. Tym bardziej plany i wyzwania noworoczne nabierają innego znaczenia, niż jeszcze 2-3 lata temu. Jednak warto przez chwilę zastanowić się nad postanowieniami i wyzwaniami, jakie niesie Nowy Rok. Jakie czynić postanowienia? Po co? Potrzebne są czy zbędne, bo przecież nie zawsze je realizujemy?

Ilona: Postanowienia noworoczne robi chyba większość z nas. Nowy rok jest dla nas jak czysta, niezapisana kartka papieru, wręcz idealna do tego, by ją wypełnić noworocznymi postanowieniami. Każdy Nowy Rok to w pewnym sensie nowy początek, to symbol, pierwszy dzień nowego (w domyśle lepszego) życia. Pytanie tylko dlaczego tak trudno jest nam dotrzymać noworocznych postanowień…

Linda: No właśnie, jak to z tymi postanowieniami jest? Według statystyk jedynie co 20. osoba wyznaczająca sobie noworoczne cele w pełni ich dotrzymuje. Jak sądzicie dlaczego?

Bogna: To dobre pytanie. Okazuje się, że aż 55 proc. Polaków stawia przed sobą zadania w Nowy Rok. Niektórzy obierają sobie jeden cel, większość jednak postanawia, że zmienią 3 do 5 spraw w swoim życiu. Na pewno nie warto tworzyć listy składającej się z 10-20 spraw, które mają radykalnie zmienić nasze życie. Dlaczego? Po prostu nie ma raczej szans na realizację tak długiej listy.

Ilona: Też mi się tak wydaje. Oczywiście powodów niedotrzymywania postanowień noworocznych możemy wymienić wiele. Od siebie dodałabym jeszcze: nadmierne oczekiwania i wymagania, nieumiejętna ocena swoich możliwości, myślenie życzeniowe, trudności z konsekwencją w realizowaniu postanowień, nadmierne skupienie na efektach, niesprzyjające okoliczności i wiele innych…

Linda: A jak sądzicie, czy ci, którzy czynią jedno lub kilka postanowień, zrealizują je?

Bogna: Okazuje się, że zaledwie 20 proc. deklarujących zmiany zaczyna je wdrażać w życie. Nawet jeśli nie wszystkie, to przynajmniej część. Może w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy w ogóle podejmować noworoczne wyzwania? A jeśli tak, co zrobić, żeby ich dotrzymać? Psycholodzy powiedzą, że warto czynić postanowienia. Niekoniecznie w Nowy Rok. Przecież zmiany mogą być rozpoczynane wiosną, w urodziny lub po spotkaniu z kimś inspirującym. Jednak za każdym razem niech nie będą tylko sztampowe, a takie najczęściej i najłatwiej przychodzą nam do głowy, jak myślimy o zmianach.

Ilona: Starajmy się poskromić nadmiar – niestety, zazwyczaj chcemy zmieniać zbyt wiele w zbyt krótkim czasie. Stawiajmy sobie cele realne, możliwe do osiągnięcia, i co ważne, wyobrażajmy sobie nie tylko spektakularne rezultaty, ale także drogę do ich osiągnięcia. Unikajmy tzn. syndromu fałszywej nadziei – czyli nierealistycznych oczekiwań związanych z tempem, łatwością czy efektywnością osiągania celu, a także potencjalnymi korzyściami, jakie mogą ze sobą przynieść. Czasem mniej znaczy więcej…

Linda: Już wiemy, na co uważać, a jakie postanowienia noworoczne, waszym zdaniem warto mieć?

Bogna: Najczęstsze postanowienia noworoczne wśród Polaków są w zasadzie od lat niezmienne: dbać o kondycję, więcej spacerować, spędzać więcej czasu z rodziną, zdrowiej jeść (schudnąć hmm?), rzucić palenie, poświęcić więcej czasu na naukę języka obcego, czytanie, rozmowy z bliskimi… itp. Niech te postanowienia będą z nami. A jak uda się, choć w części je zrealizować, to już sukces. Ja jednak będę zachęcać do podjęcia nietypowych, innowacyjnych wyzwań. I tu propozycja, też jest to moje postanowienie na nowy 2022 rok – może zbyt trywialne, ale dla mnie… przede wszystkim osiągalne i powiem wprost przyjemne. Od tego chcę zacząć ten nowy rok. Zamierzam każdego miesiąca spróbować nowej potrawy, której nie znam, najlepiej choć trochę egzotycznej. Sama ją przygotuję lub spróbuję namówić bliskich. Taki mam plan na kulinarne podróże. Ilono, Lindo, a jakie są według Was warte uwagi postanowienia, wyzwania te poważne i te z „przymrużeniem oka”?

Linda: Może nie jest to wyzwanie spektakularne, ale na pewno rozwijające poznawczo – proponuję naukę języków obcych, to świetna gimnastyka dla głowy. Albo, jeśli to dla kogoś zbyt wiele, naukę jednego nowego słowa (np. w każdą środę i każdą sobotę) oraz użycie go przynajmniej raz w tygodniu. Efekt jest łatwy do policzenia. Rok ma 52 tygodnie, 2 słowa tygodniowo to 104 nowe słowa w naszym słowniku do 2023 r. Zacznijmy np. od słowa prokrastynacji – oznaczającej odwlekanie tego, co mamy zrobić w czasie, zwłaszcza czynności, które uznajemy za nieprzyjemne. Trudne słowo, ale każdego z nas ta prokrastynacja dosięga.

Ilona: Zwłaszcza w kontekście noworocznych postanowień. Od siebie dodam pozytywne nastawianie. Postarajmy się w nowym roku częściej dostrzegać wokół siebie (i w sobie) to, co dobre – to, co łączy, a nie dzieli. Starajmy się widzieć przysłowiową szklankę do połowy pełną niż pustą. Mieć więcej dystansu do różnych spraw, siebie i innych. Stwarzajmy okazje do dzielenia się dobrem, dostrzegajmy w innych to, co pozytywne, uśmiechajmy się do siebie nawzajem. Bez względu na wyzwania, jakie staną przed nami w 2022 roku, chciejmy być dla siebie troskliwi, czuli i wyrozumiali. Dbajmy o siebie i innych.

Bogna: Pamiętajmy też, że działanie z innymi i wsparcie dla innych nadaje sens podejmowanym wysiłkom – na tyle, na ile możemy i na ile pozwalają okoliczności. Pamiętajmy, że jak twierdził już Platon „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”. Wybierzmy spośród tu opisanych propozycji choć jedną, która do nas przemawia. Zapiszmy ją i niech w widocznym miejscu od czasu do czasu nam o sobie przypomina.

Mogą Cię zainteresować inne materiały autorek:

DROGI do szczęścia i długowieczności. NIEBIESKIE STREFY

Jak żyć, żeby nie żałować… czyli kobiety kobietom. Cykl NA 2 GŁOSY … A CZASAMI 3

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds