Dlaczego warto uczyć się języków obcych w starszym wieku? Zachęca UTW online [UTW APS]

Dlaczego warto uczyć się języków obcych w starszym wieku? Zachęca UTW online [UTW APS]

Współcześni seniorzy to aktywne osoby, które poświęcają swój czas na rozwój osobisty oraz poszerzanie horyzontów. Doświadczenie życiowe pozwala im spoglądać na świat z innej perspektywy i dostrzegać to, co w życiu jest ważne i ulotne. Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają swoisty renesans i jest to bardzo pozytywny trend. Jedną z bardziej popularnych form zajęć jest nauka języków obcych. Jakie korzyści przynosi nauka języków w starszym wieku? Na naukę, którego języka warto się zdecydować? Sprawdź, co poleca Uniwersytet Trzeciego Wieku online UTW APS. 

Materiał reklamowy UTW APS

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Nauka języków dla seniorów. Korzyści

Nauka języków obcych to jeden ze sposobów, aby otworzyć się na świat, poszerzyć horyzonty oraz zwiększyć poczucie własnej wartości. Nauka języków niesie również dodatkowe, nieocenione korzyści zdrowotne. Poznawanie nowego języka to doskonałe ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Regularne poświęcanie czasu na naukę to profilaktyka antydemencyjna. Poznanie nowego języka może rozbudzić ciekawość świata i być doskonałym początkiem, aby rozbudzić w sobie pasję podróżowania i poznawania innych kultur. Jeżeli nauka odbywa się w grupie, to jest to także możliwość zawarcia nowych znajomości, a wspólna nauka może być bardziej motywująca i stanowić dobrą zabawę.

Jakich języków warto się uczyć?

Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie, bowiem wszystko zależy od indywidualnych preferencji i zainteresowań. Dobrym wyborem będzie na pewno nauka języka kraju, którego kultura nas interesuje. Popularnymi i praktycznymi językami na UTW APS są:

  • język angielski,
  • język hiszpański,
  • język niemiecki,
  • język włoski,
  • język francuski. 

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego w starszym wieku?

Język angielski to najpopularniejszy z języków obcych — obecnie zna go około 1,5 miliarda osób. Oznacza to, że jego znajomość umożliwia nam kontakt z niemal każdą osobą na świecie. Wiele filmów, książek oraz stron internetowych prowadzonych jest w tym języku, dlatego znajomość angielskiego pozwala otworzyć się na świat.

Język angielski jest również uznawany za język przyszłości. Oznacza to, że już teraz wiele publikacji naukowych czy pozycji w literaturze, tworzona jest właśnie po angielsku, a przyszłość jeszcze mocniej rozwinie to zjawisko.

Czy senior nauczy się języka włoskiego?

Język włoski wywodzi się z łaciny i podobnie jak hiszpański, należy do grupy języków romańskich. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z łaciną, na pewno z łatwością nauczą się języka włoskiego, który uchodzi z resztą za język obcy łatwiejszy od niemieckiego czy angielskiego. W języku włoskim nie występuje deklinacja rzeczowników, istnieją tylko dwa rodzaje gramatyczne (żeński i męski), a jego wymowa nie przysparza problemów. Ponadto, włoski to piękny oraz bardzo dźwięczny i melodyjny język, ponieważ mieszkańcy tego pięknego kraju przykładają dużą uwagę do intonacji i akcentów. Jego znajomość zdecydowanie ułatwi podróżowanie do Włoch, a zamówienie pizzy po włosku to przeżycie, dla którego warto podjąć ten trud.

Warto postawić na naukę języka hiszpańskiego po 50.?

Język hiszpański to oficjalny język w ponad 20 krajach na świecie, dlatego jego znajomość otwiera furtkę do wielu nowych, wyjątkowych doświadczeń takich jak podróże. Język hiszpański, tak jak inne języki romańskie, jest melodyjny oraz pięknie brzmi. Tak jak w języku włoskim, niezwykle ważna jest intonacja oraz akcent. Warto zaznaczyć, że Polacy mają świetny naturalny akcent w tym języku. Pod względem językowym hiszpański jest stosunkowo prostym do nauki językiem — posiada bowiem tylko dwa rodzaje osobowe (żeński i męski), a czasowniki odmienia się w nim według logicznych i prostych zasad.

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego będąc seniorem?

Język niemiecki wciąż zdobywa popularność — według aktualnych danych, operuje nim już około 128 milionów ludzi. Niemiecki jest świetną propozycją dla osób, które wcześniej nauczyły się języka angielskiego. Wynika to z faktu, że dwa te języki są do siebie zbliżone. Nauczenie się języka niemieckiego nie tylko ułatwi podróżowanie do naszych zachodnich sąsiadów, ale także pozwoli w razie potrzeby skorzystać z niemieckiej opieki zdrowotnej czy innych usług oferowanych na terenie Niemiec.

Język francuski dla zaawansowanych wiekiem?

Język francuski jest językiem międzynarodowym w świecie mody, kuchni, architektury, sztuki, teatru i tańca. Znając ten język, uzyskujemy dostęp do oryginalnych dzieł, takich jak piękne francuskie piosenki czy francuska literatura. Co więcej, Francja to kraj najczęściej odwiedzany przez turystów w ciągu roku. Trudno jest nie oprzeć się takim atrakcjom jak Paryż, majestatyczne alpy, piękne lazurowe wybrzeże czy dzikie wybrzeża Bretanii.

Zapisy na zajęcia językowe UTW APS

Języków obcych najlepiej uczyć się od profesjonalistów w grupie rówieśników. UTW APS organizuje zajęcia, które odbywają się w przyjaznej i luźnej atmosferze. Zajęcia prowadzone są w wygodny sposób on-line, dzięki czemu naukę można rozpocząć bez wychodzenia z domu. Wszystkie lekcje są nagrywane, aby w razie nieobecności lub jakichkolwiek wątpliwości można było powrócić do materiału i przerobić go samodzielnie. Zapisy na zajęcia językowe UTW APS online.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z podobnymi wiadomościami dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Więcej informacji na temat UTW APS online w poniższym artykule:

Wirtualny uniwersytet dla seniorów – UTW APS. Dołącz online z każdego zakątka kraju i z zagranicy.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds