Będzie 15. emerytura w 2023? Wszystko, co wiemy na temat dodatkowego świadczenia
Pomysł 15. emerytury powraca po tym, jak pojawił się dwa lata temu podczas wyborczego wyścigu po fotel prezydenta RP. Czy seniorzy mogą liczyć na kolejne dodatkowe świadczenie w 2023 r.?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
15. emerytura – historia pomysłu dodatkowego świadczenia
Pierwsza obietnica wypłaty 15., a nawet 16. emerytury dla seniorów pojawiła się w 2020 roku. Wtedy prezydent Andrzej Duda walczył o reelekcję. Zapewniał, że wypłata dodatkowych świadczeń dla seniorów jest bardzo ważna. Mówił także, że wypłata 15. emerytury jest prosta. Pojawił się nawet pomysł wypłaty aż 12 dodatkowych świadczeń, które miałyby być ogromną pomocą dla seniorów.
Na 24 emerytury rocznie państwa nie stać. Jednak dało się słyszeć głosy, że wypłata piętnastek jest możliwa. Pomysł ten pojawiał się w partii, do której należał prezydent. Jednak nie padły żadne konkrety.
Po zakończeniu wyborów prezydenckich do tematu 15. emerytur już nie wracano. W 2021 roku dziennikarze sprawdzili, czy jest szansa na wypłatę dodatkowych świadczeń i okazało się, że wypłata piętnastek nie jest możliwa.
Prezydent ponownie podjął temat piętnastek w sierpniu 2022 roku. Znów twierdzi, że trzeba rozważyć wypłatę dodatkowych świadczeń.
Według informacji serwisu Wyborcza.biz listopad przyniósł polityczną zgodę Jarosława Kaczyńskiego na jednorazową wypłatę 15. emerytury przed wyborami w 2023 r. Co zostało zdementowane przez Prawo i Sprawiedliwość 17 listopada 2022 r.
15. emerytura – zmieniające się stanowisko rządzących
– Będę razem z rządem pracował nad tymi kwestiami i będę mobilizował rząd – mówił Andrzej Duda w rozmowie z Radiem ZET. Tyle zapewnienia, bo Kancelaria Prezydenta podała, że prezydent nie podjął działań formalnych, które miałyby na celu wypłaty 15. emerytur.
Marlena Maląg, przedstawicielka rządu i Minister Rodziny i Polityki Społecznej nie udzielała jasnych informacji na temat 15. emerytury. Podkreśla na każdym kroku, że rząd zaoferował dużo pomocy seniorom w formie 13. emerytury oraz 14. emerytury, oraz waloryzacji. Według wypowiedzi minister Maląg z 2 września 2022 r. było za wcześnie, by mówić o wypłacie piętnastej emerytury.
Według posła PiS – Tadeusza Cymańskiego – pomysłu nie można było jeszcze skreślać. Ale Jarosław Kaczyński, który udał się w objazd po kraju, ani razu nie poruszył tematu 15. emerytury. Stwierdził za to, że emerytury są coraz wyższe, a 13. i 14. emerytury są ogromną pomocą dla seniorów. Chce także, by czternastka została wprowadzona na stałe, ponieważ to wciąż tylko jednorazowe świadczenie. Za tym pomysłem był także premier Mateusz Morawiecki, który jak sam mówi, jak dumny jest z polityki, która wspiera seniorów.
Najnowsze informacje zdawały się potwierdzać powrót pomysłu wypłaty 15. emerytury. Jednak partia rządząca zdementowała te doniesienia.
15. emerytura – kiedy wypłata?
Projekt Ustawy Budżetowej na 2023 rok nie przewidział 15. emerytur. Co więcej, nie ma w nim zagwarantowanych nawet 14. emerytur. Najwyraźniej rząd będzie musiał najpierw zadbać o wypłatę czternastek, a następnie ewentualnych piętnastek w 2023 r. – roku wyborczym.
Termin 15. emerytury miałby teoretycznie wypaść tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią 2023 r.
15. emerytura – kryterium dochodowe?
15. emerytura – jak donoszono – miałaby zostać wypłacona na zasadach zbliżonych do 13. emerytury, czyli bez obowiązującego kryterium dochodowego. W takiej sytuacji otrzymaliby ją wszyscy emeryci i renciści bez względu na wysokość podstawowego świadczenia.
15. emerytura okiem ekspertów
Według ekonomistów i ekspertów ds. emerytur wypłata 15. emerytur nie jest dobrym pomysłem, a dodatkowe świadczenia w ogóle nie powinny być wypłacane. Zamiast tych dodatków powinna mieć miejsce waloryzacja świadczeń emerytalnych na odpowiednio wysokim poziomie, aby emerytury zachowywały swoją realną wartość nawet przy wysokiej inflacji.
Dlaczego pomoc w formie dodatkowych emerytur nie jest dobrym pomysłem?
Po pierwsze: nie są to dodatki, których emeryci mogą być pewni, ponieważ dodatkowe emerytury nie są częścią systemu emerytalnego. Oprócz 13. emerytury, która została zagwarantowana w ustawie, ich wypłata zależy od woli politycznej.
Po drugie: podkopują one założenia systemu emerytalnego opartego na zdefiniowanej składce, czyli zasadzie: ile wpłacisz składek, tyle wypłacisz z systemu, co ma zachęcać do dłuższej pracy i opłacania składek emerytalnych.
Po trzecie nie zachęcają osób w wielu okołoemerytalnym do pozostania na rynku pracy, a wiek emerytalny w Polsce i tak mamy najniższy w Europie.
Koszt wypłaty 15. emerytury – ciekawostka
Jeśli wola polityczna wypłaty także 15. emerytury się zmaterializuje, skąd rząd weźmie na to pieniądze? Oraz ile środków musi wysupłać?
Pewne jest to, że rząd nie posiada własnych pieniędzy. Zarządza on środkami zebranymi od podatników. Więc jeśli zgodzi się na wypłatę dodatkowych emerytur, zostaną wykorzystane pieniądze podatników. Głównymi płatnikami podatków są teraz wnuki i dzieci seniorów i to oni sfinansują dodatkowe świadczenia dla emerytów.
Załóżmy, że 15. emerytura byłaby wypłacana na podobnych zasadach co czternastka, to koszty wyglądały następująco. 14. emerytury w 2022 r. zostały wypłacone z budżetu państwa oraz Funduszu Solidarnościowego. W przypadku czternastek Fundusz Solidarnościowy przekazał 11, 046 mld złotych (z tych pieniędzy 1,018 mld złotych wróciło do budżetu NFZ w postaci składki zdrowotnej, zostało więc 10,352 mld złotych netto). Według oceny skutków regulacji koszt wypłaty 14. emerytury wyniesie 0,5% kwoty przeznaczonej dla seniorów. Oznacza to, że sam proces wypłaty świadczenia kosztował podatników ponad 55 mln złotych (0,5% z 11, 046 mld złotych to ponad 55 mln złotych). Tyle pieniędzy nasze państwo musi zebrać, aby zlecić jeden przelew lub przekaz pocztowy. Trochę drogo z punktu widzenia skromnego emeryta.
15. emerytura – podsumowanie
Decyzja jest trudna, a sytuacja skomplikowana. Nie ulega wątpliwości, że wobec niskich emerytur – mniejsza o powody takiego stanu rzeczy – i w obliczu dosłownie szalejących cen, każde wsparcie finansowe osób starszych jest na wagę złota. Szczególnie jeśli dotyczy najbiedniejszych emerytów, a do tej grupy świadczeniobiorców kierowana jest np. 14. emerytura. Jednak sposób, w jaki dodatkowe emerytury są wprowadzane – brak przejrzystości i przewidywalności świadczenia, uzależnienie wypłaty od woli politycznej czy kalendarza wyborczego – pozostawia wiele do życzenia.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z kwestiami emerytalnymi, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
13. emerytura 2023 Wszystko, co warto wiedzieć [KWOTA do ręki, TERMINY, WNIOSEK?]
14 emerytura 2023 ⭐️ Termin, próg dochodowy, kwota na rękę [TABELA]
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 4 listopada, 2024
- RENTA WDOWIA: rewolucja w systemie świadczeń. Co przyniosą nowe przepisy? KOMPENDIUM - 17 października, 2024
- Bon energetyczny 2024: kryteria, kwoty, dokumenty [wnioski można składać do 30 września] - 25 września, 2024