Zdrowie i odpoczynek nad usłanym liliami wodnymi jeziorem w Hévíz

Węgierskie miasto Hévíz od ponad 200 lat jest znanym uzdrowiskiem. Słynie z największego na świecie biologicznie aktywnego jeziora termalnego, w którym można zażywać kąpieli przez cały rok. Temperatura wody latem osiąga 36°C, a zimą nie spada poniżej 24°C. Dr Tóth Gyula opowiedział nam o leczniczych właściwościach bogatej w związki mineralne wody. 0_0

Dlaczego jezioro w Hévíz jest wyjątkowe?

Lecznicze kąpiele w jeziorze to remedium na wiele kostno-mięśniowych schorzeń, takich jak bóle pleców, odcinka lędźwiowego czy kolan. Korzystne działanie wody wynika z wysokiej zawartości w niej różnych gazów i minerałów, jak np. kwasu węglowego, siarkowodoru, wapnia czy magnezu. Poza tym unoszenie się na wodzie wśród lilii wodnych, widok zieleni drzew okalających jezioro wpływa kojąco na układ nerwowy, a to również ważny element wspomagający leczenie.

Dla kogo głównie rekomendowane są zabiegi borowinowe?
Borowina ma właściwości zatrzymywania ciepła, redukuje napięcie mięśni, korzystnie wpływa na tkankę łączną, poprawia krążenie i ukrwienie, działa też przeciwbólowo. Okłady z borowiny polecane są osobom z chronicznymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, również w przypadkach zwyrodnień czy stanów zapalnych. Zabiegi wskazane są też przy niektórych schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, chorobach wewnętrznych i ginekologicznych.

Dr. Tóth Gyula

Dr. Tóth Gyula

Hévíz znane jest z unikatowego zabiegu – kąpieli z obciążeniami. Na czym ona polega?
Kąpiel z obciążeniami w 1953 roku opracował dr Moll Károly. Podczas zabiegu pacjent jest zawieszony w basenie, podparty przy szyi lub przy ramionach, podczas gdy w pasie lub na kostkach zawieszane jest obciążenie. Celem zabiegu jest oddalenie od siebie kręgów i rozciągnięcie w ten sposób kręgosłupa. Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Zalecany jest dla odciążenia kręgów szyjnych i korzeni nerwowych. Rozluźnia i zmniejsza przykurcze mięśni i więzadeł.

Kiedy najlepiej odwiedzić to wyjątkowe uzdrowisko?
Kąpielisko otwarte jest codziennie, można z niego korzystać przez cały rok. Najlepszym czasem na kilkutygodniowy pobyt leczniczy jest jesień i zima. Natomiast, aby by potraktować pobyt profilaktycznie, warto przyjechać wiosną lub wczesnym latem. Z kolei jeśli chcą Państwo po prostu doświadczyć wyjątkowej kąpieli pośród lilii wodnych zapraszamy o każdej porze roku!

Doktorze, dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji o tym pięknym uzdrowisku znajduje się na stronie www.heviz.hu/pl.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Jak wygodnie dotrzeć do Hévíz?
Najszybciej można dolecieć samolotem do Budapesztu, a z lotniska przejechać autobusem lub taksówką na Główny Dworzec Autobusowy Népliget. Stamtąd kursuje bezpośredni autobus do Hévíz, który jest bezpłatny dla seniorów (od 65 roku życia). Podróż trwa ok. 3 godziny. Hévíz znajduje się ok. 200 km na południowy zachód od Budapesztu.

3

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds