Złe wiadomości dla seniorów z Nowym Rokiem

Złe wiadomości dla seniorów z Nowym Rokiem

W przypadku seniorów hasło z Nowym Rokiem, nowym krokiem może zabrzmieć szyderczo.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Z Nowym Rokiem ubywa sił

Seniorom wraz z Nowym Rokiem raczej ubywa sił i zamiast kroków stawiamy kroczki, a później już tylko dreptanie. To, co poza domem także nie napawa optymizmem. Ludzie mrą jak muchy, a pomocy od służby zdrowia niewiele. Szpitale pozajmowane przez przeciwników szczepień i takich, co to nigdy nie chorują. A trzeba jeszcze przypomnieć, że mamy w Polsce niewielu lekarzy, a pielęgniarki raczej myślą, jak by przejść na emeryturę. W kryzysie służby zdrowia jakoś nie widać ożywczych działań ministerstwa. Nie słychać o dodatkowych naborach na stanowiska medyczne. Po kolejkach na SOR-ach można odnieść wrażenie, że pacjenci zostali porzuceni przez ministra. Panowie z ministerstwa, zamiast zająć się poprawianiem sprawności podległych sobie placówek i dostosowywaniem do nowych warunków, chodzą po stacjach radiowych i telewizyjnych i wygłaszają komunikaty, ile umarło, a ile zostało zaszczepionych. Od ministra oczekujemy zdecydowanie więcej niż tylko informowania o zgonach i zachorowaniach.

Życie seniora w czasie zarazy

Nic nie wskazuje, że epidemia ustąpi w ciągu najbliższych miesięcy. Zatem nie można już stosować działań doraźnych. Trzeba wdrożyć plan długofalowy. A najważniejsze edukować i uczyć społeczeństwo, jak żyć w czasie zarazy. Tłumaczyć jak dzieciom, że każdy kontakt z zakażoną osobą to ogromne ryzyko zgonu i powikłań. Wprawdzie statystyki światowe pokazują, że spośród osób zarażonych zmarło trochę ponad 2 proc, to jednak nikt nie mówi o powikłaniach po tak zwanym wyzdrowieniu. Uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek, płuc po przebytej chorobie mogą na długo zmusić do zmiany trybu życia i ograniczyć sprawność. Wyraźnie widać, że rząd nie ma planu, jak przygotować społeczeństwo do życia w skomplikowanych czasach pandemii. Nie można przecież zamykać życia gospodarczego i lasów jak w 2020. Tymczasem bawimy się w imprezy typu Sylwester Marzeń. Zamiast kształcić nowe kadry dla ochrony zdrowia, urządza się loterie dla zaszczepionych.

Autopromocja Prenumerata Gazety Senior

Coraz mniej seniorów

W Polsce z oficjalnych danych publikowanych przez ministerstwo wynika, że za kilka dni ilość zmarłych z powodu Covid-19 przekroczy 100 tysięcy. Jednak już teraz ilość zgonów zarejestrowana w Urzędzie Stanu Cywilnego przeraża. W ciągu ostatnich dwóch lat zmarło o 200 tysięcy więcej. W sumie w ciągu 2 lat zmarło ponad milion Polaków. Mamy dwa razy więcej zgonów na milion mieszkańców niż sąsiednie Niemcy z powodu Covid-19.

Można odnieść wrażenie, że rządzącym nie zależy na seniorach. Skoro ogranicza się dostęp do służby zdrowia, do rehabilitacji i na dodatek szaleje inflacja. Seniorzy zamknięci w domach powoli popadają w depresję. Boją się wychodzić na zakupy, na spacery, do kina, czy teatru, a to przecież niezbędne dla utrzymania kondycji i zdrowia psychicznego.

Po kilku świątecznych dniach wraca codzienność. Inflacja, drożyzna i marne emerytury. Na dodatek zbliża się kolejna fala zachorowań. Wiecie, jak się na to wszystko przygotować?

Dzielcie się pomysłami i metodami: jerzy.dudzik@mediasenior.pl


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Może Cię zainteresować:

Umiesz liczyć, licz na siebie

Z Nowym Rokiem – nowym krokiem. Postanowienia noworoczne dla seniora

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.