Złe wiadomości dla seniorów z Nowym Rokiem

Złe wiadomości dla seniorów z Nowym Rokiem

W przypadku seniorów hasło z Nowym Rokiem, nowym krokiem może zabrzmieć szyderczo.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Z Nowym Rokiem ubywa sił

Seniorom wraz z Nowym Rokiem raczej ubywa sił i zamiast kroków stawiamy kroczki, a później już tylko dreptanie. To, co poza domem także nie napawa optymizmem. Ludzie mrą jak muchy, a pomocy od służby zdrowia niewiele. Szpitale pozajmowane przez przeciwników szczepień i takich, co to nigdy nie chorują. A trzeba jeszcze przypomnieć, że mamy w Polsce niewielu lekarzy, a pielęgniarki raczej myślą, jak by przejść na emeryturę. W kryzysie służby zdrowia jakoś nie widać ożywczych działań ministerstwa. Nie słychać o dodatkowych naborach na stanowiska medyczne. Po kolejkach na SOR-ach można odnieść wrażenie, że pacjenci zostali porzuceni przez ministra. Panowie z ministerstwa, zamiast zająć się poprawianiem sprawności podległych sobie placówek i dostosowywaniem do nowych warunków, chodzą po stacjach radiowych i telewizyjnych i wygłaszają komunikaty, ile umarło, a ile zostało zaszczepionych. Od ministra oczekujemy zdecydowanie więcej niż tylko informowania o zgonach i zachorowaniach.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Życie seniora w czasie zarazy

Nic nie wskazuje, że epidemia ustąpi w ciągu najbliższych miesięcy. Zatem nie można już stosować działań doraźnych. Trzeba wdrożyć plan długofalowy. A najważniejsze edukować i uczyć społeczeństwo, jak żyć w czasie zarazy. Tłumaczyć jak dzieciom, że każdy kontakt z zakażoną osobą to ogromne ryzyko zgonu i powikłań. Wprawdzie statystyki światowe pokazują, że spośród osób zarażonych zmarło trochę ponad 2 proc, to jednak nikt nie mówi o powikłaniach po tak zwanym wyzdrowieniu. Uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek, płuc po przebytej chorobie mogą na długo zmusić do zmiany trybu życia i ograniczyć sprawność. Wyraźnie widać, że rząd nie ma planu, jak przygotować społeczeństwo do życia w skomplikowanych czasach pandemii. Nie można przecież zamykać życia gospodarczego i lasów jak w 2020. Tymczasem bawimy się w imprezy typu Sylwester Marzeń. Zamiast kształcić nowe kadry dla ochrony zdrowia, urządza się loterie dla zaszczepionych.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Coraz mniej seniorów

W Polsce z oficjalnych danych publikowanych przez ministerstwo wynika, że za kilka dni ilość zmarłych z powodu Covid-19 przekroczy 100 tysięcy. Jednak już teraz ilość zgonów zarejestrowana w Urzędzie Stanu Cywilnego przeraża. W ciągu ostatnich dwóch lat zmarło o 200 tysięcy więcej. W sumie w ciągu 2 lat zmarło ponad milion Polaków. Mamy dwa razy więcej zgonów na milion mieszkańców niż sąsiednie Niemcy z powodu Covid-19.

Można odnieść wrażenie, że rządzącym nie zależy na seniorach. Skoro ogranicza się dostęp do służby zdrowia, do rehabilitacji i na dodatek szaleje inflacja. Seniorzy zamknięci w domach powoli popadają w depresję. Boją się wychodzić na zakupy, na spacery, do kina, czy teatru, a to przecież niezbędne dla utrzymania kondycji i zdrowia psychicznego.

Po kilku świątecznych dniach wraca codzienność. Inflacja, drożyzna i marne emerytury. Na dodatek zbliża się kolejna fala zachorowań. Wiecie, jak się na to wszystko przygotować?

Dzielcie się pomysłami i metodami: jerzy.dudzik@mediasenior.pl


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


Może Cię zainteresować:

Umiesz liczyć, licz na siebie

Z Nowym Rokiem – nowym krokiem. Postanowienia noworoczne dla seniora

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds