14. emerytura jednak od września, ale będzie wyższa! Kluczowe zmiany na ostatniej prostej

14. emerytura jednak od września, ale będzie wyższa! Kluczowe zmiany na ostatniej prostej

Czternasta emerytura będzie wypłacana dopiero od września, ale będzie wyższa.

Ustawa wprowadzająca to dodatkowe świadczenie obowiązuje od 8 sierpnia. Mimo że 14. emerytura ma trafić na konta seniorów we wrześniu, to, w kwestii wysokości tego świadczenia, okazało się, że nic jeszcze nie było przesądzone.

Ostateczna kwota 14. emerytury została  ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego w niedzielę, 20 sierpnia, w Paradyżu. Dodatkowe roczne świadczenie, tzw. 14. emerytura, wyniesie 2 200 zł netto, czyli znacznie więcej niż wcześniej zapowiadane 1 588,44 zł brutto. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

14. emerytura 2023 termin wypłaty jednak wrzesień

Termin wypłaty 14. emerytury w 2023 roku został ustalony ostatecznie na wrzesień. Prześledźmy zamieszanie z datami, ponieważ można się pogubić.

W dniu 25 lipca bieżącego roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona pomiędzy sierpniem a wrześniem. Pierwsze przelewy miały być zrealizowane 25 sierpnia, a kolejne w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 września tego roku.

Mimo to 18 sierpnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że czternaste emerytury zostaną przekazane seniorom w ramach wrześniowych wypłat.

Oficjalny termin wypłaty 14. emerytury ogłaszany jest w rozporządzeniu, zgodnie z przepisami, najpóźniej do 31 października. Projekt rozporządzenia już się okazał i proponuje on wrześniowy termin wypłaty. 14. emerytura będzie wypłacona w standardowym terminie płatności świadczenia emerytalnego, łącząc się z regularnymi emeryturami i rentami. Seniorzy otrzymają jedną wypłatę lub przekaz pieniężny.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Wysokość 14. emerytury 2023 furtka w przepisach

Rząd, zapowiadając 14. emeryturę od kilku miesięcy, wielokrotnie podkreślał, że jej maksymalna kwota będzie równa emeryturze minimalnej. Niemniej jednak, w procesie uchwalania przepisów dotyczących tego dodatkowego świadczenia dla seniorów, pozostawiono pewną furtkę.

Zgodnie z przyjętą ustawą, maksymalna wysokość czternastej emerytury będzie odpowiadała najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku kalendarzowym, czyli świadczeniu minimalnemu obowiązującemu od 1 marca z możliwością podwyższenia tej kwoty.

Pomimo tego zapisu i widokach na wyższe świadczenie wciąż utrzymywano, że w 2023 roku rząd nie będzie korzystał z możliwości podniesienia kwoty 14. emerytury powyżej poziomu minimalnego świadczenia.

Przypomnijmy, ile wynosi najniższe świadczenie. Od 1 marca bieżącego roku, najniższa emerytura to 1 588,44 zł brutto. Zgodnie z zapowiedziami, 14. emerytura w 2023 roku miała wynieść 1 588,44 zł brutto, czyli maksymalnie 1 445,48 zł netto.

Reklama Reklama PolisyTravel

14 emerytura 2023  wyższa niż zapowiadano

W piątek 18 sierpnia pojawiła się informacja, która zwiastowała, że wysokość 14. emerytury wcale nie jest przesądzona. Podczas spotkania z mieszkańcami Gorlic, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że o wysokości dodatkowego świadczenia wkrótce wypowie się prezes Jarosław Kaczyński – jak przytacza portal dts24.pl. To pozwoliło sądzić, że możemy spodziewać się podwyższenia świadczenia, ponieważ prezes partii PiS raczej nie zostanie posłańcem złych wiadomości. Tak też się stało, gwiazdka przyjdzie do seniorów już we wrześniu.


Za 48 zł zamówisz roczną prenumeratę 12 numerów „Gazety Senior. Dostaniesz je co miesiąc na swój e-mail. Zamów cyfrową prenumeratę tutaj: [link do sklepu]. Zobacz, co znajdziesz w przykładowym numerze tutaj.


Kwota 14. emerytury została ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego w niedzielę, 20 sierpnia, w Paradyżu. Dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. 14. emerytura wyniesie 2 200 zł netto, zapowiedział. Dziś już wiemy, że nie do wszystkich seniorów popłyną przelewy w takiej wysokości. Wiemy również, że dodatkowe świadczenie zostanie zmniejszone według zasady „złotówka za złotówkę” powyżej progu 2 900 zł brutto.

Skąd ta nagła zmiana? Jak przekazała poseł Barbara Bartuś, partia Prawo i Sprawiedliwość 18 sierpnia rozpoczęła w Gorlicach kampanię wyborczą.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

14 emerytura 2023 – termin wrzesień, próg dochodowy 2900 zł, kwota na rękę [TABELA]

Wysokość 14-tki – kwota przelewu wrzesień. 2200 zł na rękę nie dla wszystkich [AKTUALNA TABELA]

Powstaną „Centra Zdrowia 75 plus” – opieka geriatryczna blisko domu [Start styczeń 2024]

Kolejny dodatek dla seniorów? 600+ dla 80-latków i 900+ dla 85-latków [propozycja NSZZ „Solidarność”]

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds