Kolejny dodatek dla seniorów? 600+ dla 80-latków i 900+ dla 85-latków [propozycja NSZZ „Solidarność”]

Kolejny dodatek dla seniorów? 600+ dla 80-latków i 900+ dla 85-latków [propozycja NSZZ „Solidarność”]

Szybko starzejące się społeczeństwo wymaga całościowego podejścia do wyzwań, jakie rodzi rosnąca liczba gospodarstw jednoosobowych i trudna sytuacja osób owdowiałych. Pojawia się coraz więcej pomysłów wsparcia wdów i wdowców oraz osób samotnych. Padły nawet konkretne kwoty 600+ i 900 +. Skąd się wzięły? Czy wejdą w życie? Wyjaśniamy!

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wsparcie seniorów według NSZZ „Solidarność”

W opinii dotyczącej obywatelskiego projektu ustawy mającego na celu wprowadzenie renty wdowiej złożonego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Renta Wdowia” Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zdradziło własną diagnozę sytuacji osób starszych oraz zaproponowało konkretne instrumenty wsparcia.

NSZZ „Solidarność” zgodziła się z diagnozą Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Renta Wdowia”, że część kosztów utrzymania wdowy lub wdowca pozostaje na tym samym poziomie po śmierci współmałżonka. Mimo to Związek posługuje szerszy i inaczej skonstruowany pakiet działań niezbędnych do wsparcia jednoosobowych gospodarstw domowych osób starszych. W ich ocenie proponowana renta wdowia demontuje system emerytalny i godzi w jego fundamentalną zasadę, czyli fakt, że wysokość emerytury zależy od zgromadzonej i zwaloryzowanej składki.

Zobacz również: 14. emerytura poprawki Senatu do ustawy o dodatkowym świadczeniu [zmiany do zbliżającej się 14-tki]

Propozycje dodatków i wsparcia

Wśród propozycji NSZZ „Solidarność” znalazły się następujące instrumenty pomocowe dla seniorów prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe:

  • odrębna waloryzacja emerytury minimalnej,
  • wsparcie w postaci usług publicznych adresowanych do osób starszych,
  • wsparcie w postaci dofinansowania towarów lub usług,
  • wzrost wysokości dodatku pielęgnacyjnego dla najstarszych seniorów.

Uwagę mediów przykuł szczególnie ostatni postulat, czyli ten dotyczący wzrostu dodatku pielęgnacyjnego. Przypomnijmy, na czym polega to wsparcie finansowe i ile aktualnie wynosi.

Zobacz również: Wysokość 14-tki na rękę i kwota przelewu sierpień-wrzesień [TABELA emerytura od 600 zł do 4438 zł]

Reklama Reklama PolisyTravel

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów 75+

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje dziś seniorom w dwóch przypadkach – całkowitej niezdolności do pracy lub gdy senior skończy 75 lat. Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, nie muszą składać wniosku, ponieważ po osiągnięciu odpowiedniego wieku ZUS sam rozpoczyna wypłatę dodatku. Dodatek jest także wypłacany przez KRUS. Świadczenie jest co roku waloryzowane, od 1 marca 2023 r. wynosi 294,39 zł.

Zobacz również: Nowelizacja budżetu – waloryzacja emerytur 2024 w górę. Nowy wyższy wskaźnik. Ile zyskasz na rękę? [TABELA]

Reklama Reklama SU Bałtyk

Nawet 900 zł dodatku dla 85-latków

NSZZ „Solidarność” zachęca, aby podnieść wysokość dodatku pielęgnacyjnego dla najstarszych seniorów. Propozycja Związku to 200 proc. aktualnie obowiązującego dodatku dla seniorów po 80 r.ż. oraz 300 proc. dla seniorów, którzy skończyli 85 lat.

Zobacz również: Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]

Dodatek pielęgnacyjny dla seniorów 80+, 85+. Ile wyniesie?

Uwzględniając proponowaną podwyżkę i kwotę obowiązującego świadczenia, wysokość nowego dodatku dla osiemdziesięciolatków wyniosłaby:

  • 588,78 zł dodatek pielęgnacyjny dla seniorów 80+
  • 883,17 zł dodatek pielęgnacyjny dla seniorów 85+

Zobacz również: Renta wdowia – propozycje zmian w emeryturach dla wdów i wdowców [Lewica, PSL, PO i rząd]

Finansowanie nowych wydatków na rzecz seniorów

NSZZ „Solidarność” w trosce o dochody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca emerytury, dodatki etc. Zaproponowała podniesienie składek dla pozarolniczej działalności gospodarczej i oskładkowanie umów zlecenia. Ich zdaniem wzrost przychodów FUS jest warunkiem konieczny, aby rozpocząć rozmowy o planowaniu kolejnych wydatków.

Czy wskazane pomysły doczekają się realizacji? Będziemy śledzić losy propozycji NSZZ „Solidarność”.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Renta wdowia – propozycje zmian w emeryturach dla wdów i wdowców [Lewica, PSL, PO i rząd]

Renta wdowia – obywatelski projekt ustawy w Sejmie [+50 proc. do emerytury, kryteria, limit]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds