14 Emerytura 2023: Ostateczna Kwota i Twój Zysk Netto? Zagadka finansowa dnia

14 Emerytura 2023: Ostateczna Kwota i Twój Zysk Netto? Zagadka finansowa dnia

Ostateczna kwota 14 emerytury została oficjalnie ogłoszona przez Jarosława Kaczyńskiego w niedzielę, 20 sierpnia. Dodatkowe roczne świadczenie, tzw. 14 emerytura, ma wynieść 2200 zł netto, jak zapowiedział prezes PiS.

I ruszyła lawina spekulacji, ponieważ ta informacja, zamiast pomóc, zagmatwała wypłatę zbliżającej się 14. emerytury. Czy to kwota netto, a może jednak brutto, nie byli pewni nawet w PiS? Nikt nie wie, jak to policzyć, ponieważ nie znamy kwoty brutto!

Przyjmując nawet, że 2200 zł to kwota brutto, to na oko widać wzrost w stosunku do wcześniej zapowiadanej 1588,44 zł brutto. Ale jak to mówią, „na oko” to chłop w szpitalu zmarł… I choć seniorów nie musi to interesować, to jest to przyśpieszony kurs, czym różni się kwota netto od kwoty brutto. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

14 Emerytura 2023: Zasady przyznawania dodatkowego świadczenia, dlaczego to ważne?

Czternasta emerytura, w przeciwności do trzynastej, kierowana jest wyłącznie do emerytów o najniższych świadczeniach. Przypomnijmy sobie najważniejsze kryteria przyznawania tego dodatku wynikające z ustawy, którą uchwalono w tym roku i która wprowadziła to świadczenie na stałe. Co mówią przepisy i dlaczego to ma znaczenie?

Po pierwsze emeryci i renciści pobierający emerytury zasadnicze do wysokości 2900 zł brutto, otrzymają pełną kwotę brutto 14 emerytury, z pomniejszeniem jednak o obowiązkowe daniny na rzecz państwa (składkę zdrowotną oraz podatek dochodowy). A daniny te liczone są od kwoty brutto. Dlatego wysokość 14. emerytury jest różna dla poszczególnych emerytów. Aby, tak jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, czternastka wyniosła 2200 zł na rękę, musiałaby zostać zwolniona z podatku dochodowego. Nic takiego nie zapowiedziano, ale taki wybieg zastosowano w 2022 r. po zamieszaniu, które wprowadziła reforma podatkowa Polski Ład. Później zarzekano się jednak, że była to jednorazowa akcja i przypominano, że od emerytur trzeba płacić podatki i składki.

Po drugie osoby, których świadczenie podstawowe przekracza próg dochodowy, tj. 2900 zł brutto, otrzymają emeryturę obniżoną według zasady „złotówka za złotówkę”. Innymi słowy, jeśli emerytura przewyższa tę kwotę o 60 zł i osiąga 2960 zł brutto, to czternasta emerytura zostanie pomniejszona o tę właśnie kwotę, czyli o 60 zł itd. O tej regule prezes nie zapomniał, owszem zaznaczył, że będzie obowiązywał próg dochodowy.


Za 48 zł zamówisz roczną prenumeratę 12 numerów „Gazety Senior. Dostaniesz je co miesiąc na swój e-mail. Zamów cyfrową prenumeratę tutaj: [link do sklepu]. Zobacz, co znajdziesz w przykładowym numerze tutaj.


Po trzecie minimalna wysokość czternastej emerytury wyniesie 50 zł brutto. Jeżeli dodatkowe świadczenie osiągnie niższą kwotę niż 50 zł brutto, to czternasta emerytura nie zostanie wypłacona.

Od obniżonych zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” emerytur również potrącane są obowiązkowe daniny, tj. składka zdrowotna i podatek. Czy 14. emerytura dla osób pobierających świadczenia wyższe niż 2900 zł także może zostać zwolniona z PIT?

Niemniej jednak, podniesienie kwoty czternastej emerytury do 2200 zł, nawet jeśli okazałoby się, że to kwota brutto, spowoduje, że kwota na rękę będzie wyższa niż wcześniejsze zapowiedzi.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Więcej seniorów zakwalifikuje się do 14. emerytury – Kto Zyska?

Inną ważną informacją jest fakt, że podniesienie kwoty 14 emerytury powinno skutkować tym, że w tym roku więcej osób będzie uprawnionych do otrzymania tego dodatkowego świadczenia emerytalnego.

Przy wcześniej zapowiadanej kwocie 1588,44 zł brutto, emeryci, których świadczenia przekraczają 4438,44 zł brutto, nie spełnialiby warunków do otrzymania 14 emerytury. Jednak po zwiększeniu wysokości świadczenia, graniczna kwota uprawniająca do otrzymania 14 emerytury wzrośnie. Pytanie tylko brzmi do jakiej kwoty? Kto odejdzie z kwitkiem? Prezes Kaczyński wspomniał, że osoby z emeryturami powyżej 5 tys. zł sobie poradzą. Można więc przypuszczać, że w okolicach 5000 zł brutto uplasuje się kwota graniczna.

Zobacz również: Renta wdowia – propozycje zmian w emeryturach dla wdów i wdowców [Lewica, PSL, PO i rząd]

Reklama Reklama SU Bałtyk

14 Emerytura 2023: Kwota Ostateczna na rękę i tabela netto pilnie poszukiwane

Zapowiedź, która miała tak ucieszyć seniorów, stała się łamigłówką dnia, bo na te kilka prostych pytań nikt nie był w stanie udzielić odpowiedzi. Do momentu, gdy nie poznamy szczegółów dotyczących tych istotnych kwestii, nie chcemy publikować tabeli, której tak domagają się czytelnicy. Obliczenia na ten moment są spekulacją i próbą odgadnięcia, co prezes miał na myśli. Czekamy na dalsze informacje, które będziemy starali się objaśnić i podać w przejrzystych tabelach.

Podsumowanie

Wysokość 14 emerytury to kwestia, która wzbudza wiele emocji. Dla wielu seniorów stanowi ona nie tylko dodatkowe wsparcie finansowe, lecz również istotny czynnik wpływający na jakość życia. Tegoroczne ogłoszenie ostatecznej kwoty oraz terminu wypłaty wywołało zrozumiałe zainteresowanie. Ale tryb ogłaszania tych zmian pozostawia wiele do życzenia, nawet jeśli ostatecznie okaże się, że są to pozytywne wiadomości dla wielu seniorów.

PS.

Projekt rozporządzenia podał wysokość 14 emerytury w 2023 r., będzie to kwota 2650 zł brutto. Wysokość 14-tki na rękę, czyli TABELĘ NETTO znajdziesz TUTAJ. Choć to nie koniec znaków zapytania.


Jeżeli interesują Cię aktualne informacje dot. dodatkowych emerytur, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


14. emerytura jednak od września, ale będzie wyższa! Kluczowe zmiany na ostatniej prostej

Powstaną „Centra Zdrowia 75 plus” – opieka geriatryczna blisko domu [Start styczeń 2024]

Kolejny dodatek dla seniorów? 600+ dla 80-latków i 900+ dla 85-latków [propozycja NSZZ „Solidarność”]

Renta wdowia – propozycje zmian w emeryturach dla wdów i wdowców [Lewica, PSL, PO i rząd]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds